Рух АНТИКОРУПЦІЯ й ЛЮСТРАЦІЯ 88 сторінок невтішних висновків. Рада опублікувала документ про розкрадання гуманітарної допомоги в...

88 сторінок невтішних висновків. Рада опублікувала документ про розкрадання гуманітарної допомоги в Україні

456
0

На сайті парламенту з’явився цікавий документ – висновки тимчасової слідчої комісії Верховної Ради з питань розслідування можливих зловживань із гуманітарною допомогою.

Комісія працювала протягом року, вивчала дотримання законодавства при отриманні, розподілі, транспортуванні гуманітарної та іншої допомоги, а також ефективне використання держмайна, яке могло б бути використане на користь внутрішніх переселенців.

Висновки комісії розтягнулися на 88 сторінок і переважно вони невтішні.

ТСК дійшла висновку, що нормативно-правові акти Кабміну, які регламентують порядок ввезення, зберігання та розподілу гуманітарної допомоги, суперечать Закону України “Про гуманітарну допомогу”, а в деяких випадках фактично скасовують дію норм цього закону.

Комісія встановила, що немає єдиного відповідального органу, координаційного штабу з питань гуманітарної допомоги з чітким переліком обов’язків.

Комісія зафіксувала численні порушення у сфері обліку гуманітарної допомоги в обласних військових адміністраціях, як щодо її надходження на адресу військових адміністрацій, так і передачі та розподілу серед кінцевих користувачів, що призвело до втрати або псування вантажів, що мають гуманітарне значення, зловживання в частині ввезення в Україну транспортних засобів як гуманітарної допомоги, необґрунтовані витрати з державного та місцевого бюджетів на придбання матеріальних цінностей, які могли б використовуватися з гуманітарною метою.

Виявилося, що за умов надходження до України значних обсягів гуманітарної допомоги належного контролю за нею не було. Були зафіксовані випадки, коли серед кінцевих отримувачів гуманітарної допомоги виявилися юридичні особи, які не включені до переліку кінцевих отримувачів.

Комісія зазначає, що фактично відсутня звітність про використання майна, щодо якого застосовано процедуру примусового відчуження, що може призвести до розтрати такого майна та неправомірного збагачення окремих осіб шляхом його продажу.

Комісія наводить приклад із показниками Національної поліції (станом на травень 2023 року) щодо ефективності досудового розслідування кримінальних проваджень, пов’язаних із протиправними діями з гуманітарною допомогою, благодійними пожертвами та безоплатною допомогою.

Так, виявилося, що лише по 21% кримінальних проваджень було повідомлено про підозру (157 кримінальних проваджень), з них лише у 36% у разі обвинувальних актів направлено до суду.

Також ТСК зазначила, що Національна поліція не надала відомостей та характеристик осіб, які вчиняли такі кримінальні правопорушення, наприклад, невідомо, скільки справ порушено за фактами зловживань посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних чи комунальних підприємств, установ, організацій.

“Вказане може свідчити про неефективність проведення досудового розслідування слідчими органами та процесуального керівництва органів прокуратури з кримінальних проваджень даної категорії, реєстрацію кримінальних проваджень в основному щодо волонтерів, громадських та благодійних організацій”, – йдеться у звіті.

У серпні 2023 року Комісія провела засідання, заслухавши представників правоохоронних органів, на якому керівництво Офісу генпрокурора повідомило наступне:

Станом на дату засідання Комісії у провадженні Національної поліції перебувають 424 кримінальні правопорушення за спеціалізованою статтею Кримінального кодексу України та ще понад 200 кримінальних правопорушень у цій сфері, започаткованих за іншою кваліфікацією (шахрайство, присвоєння, розтрата майна, крадіжка, хабарництво тощо). ).

Підозри отримали 186 людей. До суду направлено 86 обвинувальних актів. Загалом винесено 35 вироків.

#ГолосНароду

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я