Війна Від води до пустелі. Якими будуть наслідки прориву греблі Каховської ГЕС для...

Від води до пустелі. Якими будуть наслідки прориву греблі Каховської ГЕС для екології та економіки

398
0

Як заявили в “Укренерго”, об’єкт не підлягає відновленню. Україна готується до затоплення десятків населених пунктів та проводить евакуацію людей.

Гендиректор Укргідроенерго Ігор Сирота заявив, що пік розливу води із Каховського водосховища був сьогодні вранці. За 3-4 дні, за його словами, вода почне спадати, а протягом 10 днів уся вода відійде до Чорного моря.

Втім, головні наслідки цієї катастрофи ще тільки усвідомлять.

Як заявив на прес-конференції президент Володимир Зеленський, “наслідки трагедії будуть зрозумілі десь за тиждень”.

“Простою мовою, коли піде вода. Нам зрозуміло, що буде затоплено від 35 до 70 населених пунктів, що будуть великі проблеми з питною водою навіть там, де не затоплено. У всьому регіоні: у Дніпропетровському, Запорізькому та Херсонському, звичайно”, – сказав президент.

За словами керівника спеціальних проектів НТЦ “Психея” Геннадія Рябцева, йдеться про масштабну екологічну катастрофу, розмах якої ще навіть складно до кінця усвідомити.

“Європа подібної катастрофи давно не бачила. Усі ті повені та стихійні лиха, що траплялися там останні роки, не йдуть у жодне порівняння з наслідками підриву Каховської ГЕС. Це справжній екоцид: біосферні заповідники, величезні території сільгоспугідь, все це зникне на роки” , – зазначив експерт.

“Мабуть, подібних прецедентів, які б дозволили провести аналогії і зробити більш-менш точні прогнози наслідків, у світі ще не було. Є тільки теоретичні розрахунки та моделювання на випадок масштабних НП на гідроелектростанціях. Чи підтвердяться вони в реальному житті, поки залишається тільки гадати” “, – каже нам експерт енергоринку Олег Попенко.

У експертній спільноті прогнозують суворі випробування для української енергетики. Каховське водосховище підживлювало ставок-охолоджувач Запорізької АЕС. Наразі станція не працює, і прямих загроз для безпеки немає. Але, як каже екс-працівник Чорнобильської АЕС та експерт з ядерної безпеки Олександр Купний, швидше за все, ЗАЕС вже не зможе активно включитися до вітчизняної енергосистеми, навіть за умови її повної деокупації.

Крім того, будуть зміни у роботі української гідрогенерації – всього Дніпровського каскаду. Нагадаємо: цього року саме ГЕС, активно включившись у роботу на весняній “великій воді”, фактично врятували країну від блекаутів після масового обстрілу росіянами енергетичної інфраструктури.

Розбиралися, якими будуть наслідки підриву Каховської ГЕС.

Вранці 6 червня оперативне командування “Південь” повідомило, що напередодні вночі росіяни підірвали Каховську ГЕС. Зазначимо, що об’єкт замінували, і сценарії з підривом побоювалися вже давно.

За даними “Укренерго”, росіяни підірвали машинний зал усередині ГЕС, тому станцію повністю зруйновано і відновленню не підлягає.

РФ звинуватила у підриві греблі Україну.

Крім того, обговорюється версія, що підриву вчора взагалі не було, а дамба поступово “дала тріщину” і почала руйнуватися через раніше завдані обстрілами пошкодження.

При цьому призначена Росією “влада” Нової Каховки заявила, що зруйнована тільки верхня частина дамби – її засувки. А основна частина нібито неушкоджена.

Олександр Купний каже, що якщо відновлення об’єкта і можливе, то на це підуть роки та мільярди. Але, зрозуміло, вирішуватиме це питання Україна вже після війни.

Поки що ж наростають наслідки руйнування Каховської ГЕС.

Незабаром після підриву Дніпро на Херсонщині почав виходити з берегів, затопило Нову Каховку, де вода швидко досягла центру міста.

З Херсона та прилеглих населених пунктів 6 червня розпочалася евакуація людей.

Загалом у зоні ризику лише на правому березі близько 80 населених пунктів, заявила українська влада незабаром НП. Згодом президент Володимир Зеленський сказав на прес-конференції, що буде затоплено від 35 до 70 населених пунктів.

Вода вже сьогодні досягне свого максимального рівня, а потім піде на спад. Але цей процес йтиме дуже повільно, і рівень води у Дніпрі повернеться до колишніх показників у найкращому разі до кінця літа, додав Геннадій Рябцев.

Втім, насправді підвищення рівня води може виявитися більш розтягнутим у часі, оскільки дамба зруйнована не повністю, через що немає великого перепаду води і “великої хвилі”, тобто вода прибуває не так швидко, як це сталося б у випадку. повного руйнування греблі. Поки що неясно, яка саме частина греблі залишилася під водою. А від цього залежатимуть терміни виходу на максимальний рівень затоплень. У зоні затоплень, за оцінками експертів, можуть опинитися території, розташовані на відстані 2-2,5 км від берега Дніпра. На засіданні РНБО, що відбулося 6 червня, спрогнозували, що велика вода затопить Херсон, але вже через 4-5 днів вона спаде до нормальних показників.

Голова запорізької громадської організації “Екосенс” Тетяна Жавжарова каже, що сталася екологічна та техногенна катастрофа, наслідки якої нам ще тільки належить оцінити.

“Зараз головне – людські життя”, – вважає Жавжарова.

“Десятки тисяч людей із Херсонщини змушені евакуюватися. Частина прибуде до Запоріжжя, і ми вже готуємося їх приймати. Однією з найгостріших проблем найближчим часом стане водопостачання. У Запоріжжі вода у кранах є, водозабір у нас вищий за течією. Але ми вже радимо городянам про всяк випадок запастися бутильованою водою, побутовими фільтрами та активованим вугіллям, при цьому міста та села, які брали воду з Каховського водосховища, її вже втратили та екстрено переходять на місцеві свердловини та колодязі, але якість води в них – окрема тема, тут можуть Тисячі селян Херсонської та Запорізької областей вже найближчим часом зіткнуться із втратою води в системах поливу та колодязях, а це унеможливлює землеробство в регіоні – кліматичні умови без води просто не дозволяють виростити врожай”, – додала Жавжарова.

Як повідомив  голова військової адміністрації Кривого Рогу Олександр Вілкул, у місті вже ухвалено рішення обмежити споживання води для населення та промисловості.

“Обмежуємо промислові підприємства у споживанні води, а на ніч, з 22:00 до 5:00 знижуватимемо тиск у трубах для населення. Вода працюватиме тільки на циркуляцію і доходитиме до 1-2-го поверхів будинків максимум. Але це тільки вночі , вдень вода буде. Ситуація непроста, але контрольована”, – повідомив Вілкул.

Тим часом мешканці ще вдень почали запасатися водою – набирати її з кранів у ємності та скуповувати бутильовану воду у супермаркетах.

За словами Купного, практично повністю без питної води ризикує залишитись Бердянськ, водопостачання якого на 80-90% залежало від дніпровської води. За Мелітополем цей показник становить 30-40%.

Також під загрозою водопостачання Криму: Північно-Кримський канал може знову залишитись без води, оскільки Каховська ГЕС та Каховське водосховище були частиною гідрооб’єкта, створеного росіянами після захоплення регіону. Піде вода звідти, висохне і Північно-Кримський канал.

Болота та пустелі, мор тварин та холера
Експерти вже назвали підрив Каховської ГЕС масштабною екологічною катастрофою.

У Мінекології заявили, що обмеління Каховського водосховища може призвести до екологічної катастрофи, якщо рівень води опуститься нижче 12,6 метрів (нормальний рівень води становить 14,5-16 метрів).

При критичному зниженні рівня води почнеться мор риби та птахів.

Інші території, навпаки, страждатимуть від надлишку води.

“Велика, плоска як скло територія буде затоплена. А це залиті колектори каналізації, сховища токсичних відходів на промислових підприємствах, полігони побутових відходів, загибель тварин. Створюються передумови для поширення цілого ряду інфекційних хвороб, зокрема, холери”, – каже Рябів.

Президент Асоціації професіоналів довкілля PAEW Людмила Циганок прокоментувала “Країні”, які можуть бути наслідки для екології. За її словами, вигляд південного регіону України через затоплення повністю зміниться, виникне нова екосистема, що позначиться на складі сільгоспземель.

Вода може вийти з каналів меліорації Херсонської, Запорізької та Дніпропетровської областей. Підтоплені території можуть перетворитися на болота, а українські степи – на пустелю.

“Десятки водоплавних птахів залишилися без водно-болотних угідь. Хімікати, сміття, нафтопродукти – забруднення піде до лиману та Чорного моря. Знищується вся причорноморська екосистема. Тварини і рослини НВП “Нижньодніпровський” також під загрозою. Загибель великої кількості риб зміна кліматичного режиму регіону. З іншого боку, ми отримаємо нову пустелю, тому що відкриється піщане дно, а отже, безліч кліматичних наслідків: пилові бурі, підвищення температури в регіоні, ризик посухи на полях центру та півдня України”, – прогнозує Циганкова.

Про загрозу перетворення степів півдня України на пустелю говорить і Міністерство агрополітики України.

“Знищення Каховської ГЕС призведе до того, що поля на півдні України вже наступного року можуть перетворитися на пустелі. Катастрофа на Каховській ГЕС фактично залишила без джерела води 94% зрошувальних систем у Херсонській, 74% – у Запорізькій та 30% – у Дніпропетровській областях “, – заявляє міністерство.

“Внаслідок спуску майже 18 кубічних кілометрів води Каховського водосховища відбудеться затоплення більше трьох тисяч квадратних кілометрів суходолу, загинуть унікальні ландшафти Дніпровських плавнів, у води Дніпра, а потім і Чорного моря потраплять токсичні речовини, паливо, бактерії з численних скотомогильників, – забруднення прибережних вод Чорного моря”, – зазначив засновник Харківського енергетичного кластера Станіслав Ігнатьєв.

Заступник директора з наукової роботи Канівського природного заповідника Віталій Грищенко каже, що екологічні наслідки залежатимуть від остаточних показників затоплення регіону.

На затоплених ділянках загине велика кількість тварин, у водосховищі вище дамби буде мор риби. Але природа все переживе. Деякі види фауни, навпаки, навіть виграють. . Найбільше постраждають все ж таки люди і худоба”, – каже Грищенко.

Каховська ГЕС та Каховське водосховище – частина великого Дніпровського каскаду, який включає основні потужності з гідрогенерації в Україні. Плюс Каховське водосховище знаходиться в безпосередній близькості до Запорізької АЕС і живить її ставок-охолоджувач.

Тому після підриву греблі експерти одразу ж заговорили про наслідки для вітчизняної енергетики.

“Енергетична система втратила 334,8 МВТ потужностей Каховської ГЕС, що буде досить критичним за умов дефіциту електроенергії”, – зазначив Ігнатьєв.

Каховська ГЕС – відносно невелика, якщо порівнювати її з іншими електростанціями Дніпровського каскаду. Окрім того, після окупації вона на українську систему фактично не працювала. Але в майбутньому, після війни, втрата цієї ГЕС стане досить відчутною для вітчизняної гідрогенерації та енергосистеми загалом, особливо з урахуванням пошкоджень, завданих тепловій генерації.

За словами Купного, наслідки для роботи всієї системи ГЕС Дніпровського каскаду з’являться вже найближчим часом. Гідроенергетики будуть змушені дотримувати спуск води вище Дніпром, оскільки немає Каховської греблі по низу Дніпра, і вибиратиме такий режим спуску води, щоб потік не був надто інтенсивним. Це може призвести до зниження працездатності ГЕС у всьому Дніпровському каскаді. Плюс за рахунок стримування води зверху по Дніпру можливі підтоплення окремих населених пунктів: вище за Вишгород і в районі Славутича може піднятися рівень води. Також буде додатковий тиск води на греблю Київської ГЕС. Зруйнувати її не так просто, але появу додаткових тріщин виключити не можна.

“Всі ГЕС Дніпровського каскаду взаємопов’язані, тому змінюватиметься їх робота як у короткостроковій, так і довгостроковій перспективі. Наразі енергетики будуть змушені переглядати режими спуску води. А згодом гідрогенерація багато в чому залежатиме від рівня води по Дніпру. Не виключено скорочення обсягів генерації”, – Додав Олег Попенко.

Є питання також щодо роботи ЗАЕС. Поки що, як заявили в “Енергоатомі”, ситуація повністю контрольована.

Олександр Купний вважає, що для Запорізької АЕС підрив греблі Каховської ГЕС на даний момент не повинен спричинити критичних наслідків.

“Ставок-охолоджувач ЗАЕС має свою дамбу, рівень води підтримується на позначці в 18 метрів, що вище, ніж по Каховці. За рахунок власної греблі і шлюзу дамба ставка-охолоджувача ЗАЕС залишається працездатною. Крім того, у ставку-охолоджувачі міститься технічна вода, яка використовується для охолодження конденсатора турбін ЗАЕС.А оскільки станція не працює, ця вода останнім часом не використовувалася.Частина води йде на хімводоочищення на ЗАЕС, але вона незначна.Для охолодження активної зони реактора ЗАЕС вода з ставка-охолоджувача взагалі не використовується – там свій замкнутий контур і своя вода.При цьому все одно потрібно дуже уважно стежити за станом греблі-охолоджувача та шлюзів.А про роботу ЗАЕС на найближчі роки доведеться забути.Сильно сумніваюся, що МАГАТЕ дасть дозвіл на запуск станції без достатнього підживлення ставка- охолоджувача, а вона після підриву Каховської ГЕС неможлива. Хіба що доведеться прокласти додаткові труби в частину Каховського водосховища, яка залишиться з водою, і звідти качати воду на ЗАЕС”, – сказав Купний.

Ігнатьєв зазначив, що на території АЕС є дві градирні (великі конструкції, схожі на труби, на стінки яких розбризкується нагріта після охолодження реактора вода). Але їх замало для охолодження шести реакторів. Наразі вони, нагадаємо, відключені від об’єднаної енергосистеми та працюють у сплячому режимі на дизель-генераторі, але його ресурс обмежений кількома днями. А водозабір у ставок-охолоджувач йде з Каховського водосховища, де падає рівень води.

Рябцев закликає не панікувати завчасно.

“Що стосується ЗАЕС, то, м’яко кажучи, дивують нібито експертні думки з прогнозами про апокаліпсис. Для ЗАЕС проблема номер один – це перебої з електроживленням, які виникають через обстріл ліній. Води в ставку-охолоджувачі ЗАЕС на сьогодні достатньо, хоча Звичайно, це питання потрібно тримати на контролі”, – говорить він.

Аналітик Інституту стратегічних досліджень Юрій Корольчук додав, що у південних регіонах доведеться переглянути всю внутрішню систему розподілу електроенергії. З урахуванням підтоплень, потрібно буде змінювати конфігурацію ЛЕП, прокладати нові лінії. Тому на якийсь час можливі проблеми з електропостачанням цілих районів.

#ГолосНароду

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я