На голову Економіка Зарплати для топ-чиновників: яка сума вважається гідною в Європі?

Зарплати для топ-чиновників: яка сума вважається гідною в Європі?

330
0

Картинки по запросу "Фото кабінету міністрів України""Ми порівняли розмір зарплат міністрів та депутатів з мінімальною і середньою зарплатою в їх країнах.

Інформація про зарплати деяких українських топ-чиновників і про намір уряду підвищити зарплати іншим керівникам вищого рівня викликала широкий резонанс. У соцмережах розгорілися жаркі дискусії про те, чи мають право чиновники бідної країни отримувати винагороду за свою працю, що перевищує середню зарплату в країні в сто і більше разів?

Відзначимо, що знайти інформацію по багатьом розвиненим країнам не складає труднощів. У багатьох національних Вікіпедіях навіть є окремі статті, що стосуються грошової винагороди державних діячів різних рівнів. З одного боку, це рятує від поширення чуток і домислів, а з іншого – дозволяє громадськості контролювати витрати представників влади, що напевно знижує проблему корупції в країні і доходів, здобутих нечесним шляхом.

Однак вивчення цифр призводить до висновку, що в цивілізованих країнах навіть чиновники найвищого рівня не дозволяють собі заробітки, в тисячі разів перевищують доходи звичайних громадян. Судіть самі.

ФранціяКартинки по запросу "фото парижа сейчас""
У 2019 зарплата президента Франції до вирахування податків становила 15 140 євро в місяць. Платня прем’єр-міністра – 15 203 евро. Платня міністрів і держсекретарів в півтора рази менше – 10 100 євро і 9600 євро відповідно до вирахування податків.

Для депутатів передбачено платню в розмірі 7200 євро на місяць. Причому законом передбачено, що зарплата депутата – це середнє арифметичне від складання найнижчою і найвищою зарплати держслужбовців в країні. За хорошу роботу депутати отримують ще надбавку, рівну чверті зарплати. Вони можуть також мати інші виборні мандати, входити до ради директорів публічних установ і т.д., але їх сумарне винагороду не може перевищувати півтори депутатські зарплати, тобто 10 800 євро в місяць.Картинки по запросу "Фото Французского Уряду""

Деякі топ-чиновники у Франції отримують набагато більші зарплати, ніж представники влади. Так, глава Банку Франції заробляє в місяць 37 580 євро, посол в Афганістані – 29 000 євро, керівник управління з фінансових ринків – 19 938 євро, президент Комісії з регулювання енергетики – 16 683 євро, президент Державної Ради – 16 170 євро. Президент регулюючого органу з електронних комунікацій і поштових послуг заробляє майже 16 тис. Євро в місяць.

Доходи топ-менеджерів великих компаній набагато більше. Наприклад, ЗМІ повідомляли про зарплати керівників французьких компаній і їх підрозділів у розмірі 50-70 тис. Євро на місяць.

При цьому мінімальна зарплата у Франції без вирахування податків до кінця 2019 року становила 10,15 євро на годину, “чиста” мінімальна зарплата – 8,03 євро. Це означає, що при 40-годинному робочому тижні, як у нас, в місяць можна отримати мінімум тисяча вісімсот двадцять сім євро “брудними”.

Середня зарплата (точніше, в цій країні підраховують медіанну зарплату) складає близько 2300 євро.

Таким чином, виходить, що зарплата, наприклад, міністра всього в 5 разів більша за мінімальну і в 4 рази більше середньої по країні.Картинки по запросу "фото лондона в высоком разрешении""

Великобританія
Базова зарплата депутата нижньої палати британського парламенту – Палати громад – в 2019 році складала 79 468 фунтів стерлінгів на рік, або 6620 фунтів стерлінгів на місяць. Але, крім базової, для депутатів передбачені різні премії і надбавки за виконання конкретних доручень, в результаті чого їх зарплати можуть подвоюватися.

Посада прем’єр-міністра Великобританії в минулому році передбачала зарплату разом з доплатами 154 736 фунтів стерлінгів на рік, або 12 894 фунтів стерлінгів на місяць (це 16 796 доларів, або 15 тис. Євро). І це не найбільш високооплачувана посаду в Великобританії. Так, платню генерального прокурора за той же рік становило 193 371 фунтів, лідер Палати лордів отримав 208 720 фунтів. А зарплати, наприклад, міністра Кабінету міністрів, держсекретаря і лорда-канцлера були трохи менше, ніж у прем’єр-міністра – 138 595 фунтів стерлінгів на рік.Картинки по запросу "фото палати Лордів Англії""

Взагалі, зарплати міністрів у Великобританії дуже різняться. Так, міністри, які є членами Палати громад, отримують і депутатську, і міністерську зарплату. Міністри – члени Палати лордів – тільки міністерську. Деякі міністри отримують в рік всього близько 35 тис. Фунтів стерлінгів, що лише небагато чим вище середньої зарплати в країні. У той же час, наприклад, менеджери в IT-сфері заробляють в середньому 88 тис. Фунтів стерлінгів.

Для порівняння: мінімальна зарплата в Великобританії для людей старше 25 років в минулому році становила 8,21 фунта стерлінгів на годину, або близько 1470 фунтів стерлінгів на місяць (1716 євро, або 1915 доларів). Середня зарплата – 2 288 фунтів на місяць (2982 долара, або 2672 євро), або 27 456 на рік.

Таким чином, виходить, що прем’єр-міністр Великобританії отримує зарплату, в 8 разів вище мінімальної, або в 5,5 рази вище середньої по країні.

Зарплата топ-менеджерів великих підприємств Великобританії порівнянна з зарплатою прем’єра – в середньому 156,2 тис. Фунтів в 2019 році.Картинки по запросу "фото Берліна в высоком разрешении""

Німеччина
Мінімальний розмір оплати праці в Німеччині в минулому році становив близько 1500 євро на місяць за 35-годинний робочий тиждень (до вирахування податків). Середня зарплата в Німеччині – 37 873 євро в рік, або 3156 євро в місяць (це 3521 долар). Чиновники середньої ланки отримують в середньому 48 тис. Євро в рік, або 4 тис. Євро на місяць. У представників вищих ешелонів влади зарплати, звичайно, значно більше.

Так, звичайний депутат німецького парламенту отримує зарплату в розмірі близько 9400 євро на місяць – без вирахування податків. І ця зарплата, за оцінками місцевих ЗМІ, є “дуже високою”.Картинки по запросу "фото німецько Бундестагу""

Минулої весни різку критику громадськості викликала інформація про те, що членам уряду двічі буде підвищена зарплата на 3%, в квітні і в травні. Після цього канцлер стала отримувати на 600 євро в місяць більше, а міністри – на 500 євро.

Зараз базовий оклад федерального канцлера складає 291 тис. Євро на рік, або 24 300 в місяць. Плюс ця сума може збільшуватися на 25% за рахунок різних надбавок, бонусів і доплат.

Федеральні міністри заробляють в середньому 20 820 євро в місяць (зарплата і різні надбавки). Таким чином, їх зарплати в 5,5 рази вище середніх по країні. Винагорода держсекретарів становить 18 260 євро в місяць.

Виходить, канцлер Німеччини отримує в 8 разів більше, ніж середньостатистичний німець. Міністр – в 6,5 рази більше.Картинки по запросу "фото Варшава в высоком разрешении""

Польща
За даними з різних польських джерел, зарплата президента найближчій європейської країни, на яку найбільше орієнтується Україна, становить 20 тисяч злотих на місяць (це 5270 доларів, або 4726 євро). У цю суму входить базовий оклад – 12,4 тис. Злотих, посібник 5,3 тис. І надбавки.

Зарплата топ-чиновників визначається законом “Про оплату праці осіб на керівних посадах”, який був виданий ще в 1981 році, а після тільки злегка змінювався. Відповідно до цього документа, зарплата топ-чиновників прямо залежить від розміру базової суми, яку щороку фіксують в держбюджеті (такі ж базові суми хоче зараз ввести замість прожиткового мінімуму український уряд).

У законі про зарплати чиновників зазначено, що, наприклад, зарплата прем’єра становить 6,2 розміру базової суми, а ще 2 розміру базової суми – надбавка, або функціональне доповнення до зарплати. Разом зарплата прем’єра – 8,2 розміру базової суми (або “прожиткового мінімуму по-польськи”). Зарплата міністра – 7,1 базової суми. Спікери Сейму і Сенату отримують по 6,56 базової суми, і т. Д.Картинки по запросу "фото польського Сейму""

Розмір базової суми в Польщі не змінювався вже років 10, але в 2020-му його збільшили – з 1800 польських злотих до 1917. Таким чином, зарплата польського прем’єра зросла в цьому році до 15,7 тис. Злотих на місяць, міністра – до 13 , 6 тис. злотих, і т. д. Плюс топ-чиновники мають право на доплати, які можуть становити 20%. Таким чином, зарплата, скажімо, міністра може перевищувати 15 тис.

Основна зарплата депутата в Польщі – близько 10 тис. Злотих на місяць. Але до неї додаються численні надбавки і гроші на депутатську діяльність (помічників, переїзди), які разом із зарплатою можуть становити до 25 тис. Злотих (6585 доларів, або 5900 євро).

В кінці 2019 року середня зарплата в Польщі становила 5182 злотих на місяць. Мінімальна – 2250 злотих (без вирахування податків). Таким чином, зарплати депутатів і міністрів за все в 2-3 рази вище середніх зарплат і в 4-6 разів вище мінімальних.

Джерело

#влада#пенсії#зарплати