Новини Загроза «відібрати житло за комунальні борги» – не більше, ніж страшилка

Загроза «відібрати житло за комунальні борги» – не більше, ніж страшилка

685
0

Одна з найбільш цинічних і брехливих «мантр», якими влада залякує неплатників за неіснуючі комунальні послуги – загроза «відібрати житло за комунальні борги». У той час як мінімальна обізнаність по суті питання дозволяє навіть простій людині, яка, як кажуть, «навіть свідком ніколи не був» – не звертати уваги на такі «страшилки».

Одна з найбільш цинічних і брехливих «мантр», якими влада залякує неплатників за неіснуючі комунальні послуги – загроза «відібрати житло за комунальні борги». У той час як мінімальна обізнаність по суті питання дозволяє навіть простій людині, яка, як кажуть, «навіть свідком ніколи не був» – не звертати уваги на такі «страшилки». Тому що влада нахабно і безпринципно не тільки порушує наші права, але і знаючи про це, намагається «взяти на понт» законослухняних громадян і змусити їх звикнути до порушень закону. Щоб потім взагалі цей самий закон по … одним словом, опустити. Це вже показала команда мера Києва Черновецького, яка не оскаржила ще позов екс-мера Омельченка, а платіжки з розцінками на комунальні послуги, підвищені у два рази, все ж киянам розіслала. І де закон? І хто буде захищати громадян від явного беззаконня?
Отож-то. А тут нас ще судами лякають …
Не судися – та не судимий будеш

Отже, що потрібно простій людині знати «про суди»? Звичайно, свавілля там, як скрізь в нашій країні – вистачає, але з ним можна і потрібно досить ефективно боротися, якщо знати деякі прості правила.

По-перше, процедура «відняття житла» за будь-які борги є надзвичайно довгої і практично нереальною за умови грамотного опору власника, навіть якщо кредитор абсолютно прав і докладає максимум зусиль для накладення стягнення на майно боржника. При цьому не має ніякого значення, яким чином виник борг – гроші були позичені і не повернуті, було пошкоджено чуже майно (розбита машина, залита квартира) або – не оплачувалися комунальні послуги.

З точки зору закону і суду, комунальні борги нічим не відрізняються від будь-яких інших. Адже ви ж не боїтеся, що за неповернені сусідові декілька тисяч гривень, які ви насправді повернули, але забули взяти розписку, або за пом’ятий на перехресті бампер чужої машини, коли вас безпідставно «зробили винним», у вас «віднімуть квартиру»? Тому що на самому крайньому випадку ви просто візьмете і віддасте ці гроші, і з вашою квартирою нічого не станеться! І взагалі, специфіка українського законодавства та судової системи така, що боржник зазвичай перебуває у значно вигіднішому становищі, ніж кредитор. То чому б цим не скористатися, щоб позбутися від несправедливо нав’язаних нам «тарифів»?!
За позику віддяка? Сінен?

Розглянемо всю процедуру покроково, з прив’язкою до умовних дат.
Давайте уявимо собі, що Боржник повинен Кредитору якісь гроші, але віддавати відмовляється, а то й взагалі заперечує наявність боргу або сперечається щодо його розміру. Будь-які позасудові способи змусити Боржника розрахуватися (залякування, погрози, «співбесіди» за участю «хлопців спортивного вигляду з характерними зачісками», самовільне відібрання майна боржника "в заставу») – кваліфікуються чинним законодавством як самоправство. І тягнуть за собою кримінальну відповідальність (ст. 356 Кримінального кодексу України). За будь-яких подібних спробах потрібно негайно звертатися в міліцію, прокуратуру, ЗМІ і т.д.

Таким чином, єдиний спосіб для Кредитора змусити Боржника розрахуватися – це подати на нього до суду позов про стягнення боргу. У нашому випадку Кредитор – це абстрактний ЖЕК, але на практиці може бути якесь ТОВ «Іржавий ніпель», якщо у вас приватний ЖЕК, чи районне або міське УЖГ, тому що звичайний «комунальний» ЖЕК не є юридичною особою. І позови від свого імені пред’являти не може. Але в будь-якому випадку такий позов потрібно належним чином обгрунтувати, підкріпити доказами, сплатити державне мито (1% суми позову, але не менш, ніж 51, і не більше, ніж 1700 гривень) і витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду цивільних справ у розмірі 30 гривень.

Термін позовної давності в нашій країні – три роки, тому і мови не може бути про сплату «комунальних» боргів «часів царя Гороха». Щоб цього уникнути, Боржника обов’язково потрібно заявити суду ДО винесення ним рішення (краще всього – в письмовій формі) про застосування строку позовної давності згідно з ч. 3 ст. 267 Цивільного Кодексу України. А чи багато здатний «напотреблять» комунальних послуг за три роки звичайна людина навіть при «захмарних» цінах наших ЖЕКів? Зрозуміло, що навіть у найгіршому випадку – це всього лише кілька тисяч гривень, абсолютно невідповідних з вартістю звичайної квартири. І, швидше за все, в більшості випадків ЖЕК швидше «пробачить» вам борги, ніж буде бігати по судах заради якихось копійок, стягнути які з вас йому, швидше за все, так і не вдасться.
Як правильно боротися з позовом?

Отримавши вищевказаний позов (припустимо, 1 квітня 2007 р.), пересічний український суддя, у якого вистачає проблем і серйозних справ і без вас з вашим ЖЕКом та його копійчаним позовом, відкриє провадження у справі (не пізніше ніж через десять днів з дня надходження справи до суду, тобто не пізніше 11 квітня 2007 року) і надішле вам копію позовної заяви та додані до нього матеріали. Якщо, звичайно, не відшукає в позові ЖЕКу якихось недоліків і не відправить його «на дооформлення» в надії, що більше цей позивач до нього не повернеться. Разом з цими документами вам надійде повістка на так зване попереднє судове засідання – не пізніше ніж протягом місяця з дня відкриття провадження у справі, тобто приблизно 10 травня 2007 року. Не полінуйтеся написати і подати до суду свої заперечення проти позову, в яких посилайтеся на що хочете – недостатньо гарячу воду, купи сміття, відсутність договору з позивачем і т.д. Цим ви продемонструєте свою рішучість у небажанні платити, і, можливо, ЖЕК залишить вас у спокої вже на цій стадії і відправиться стягувати борги з більш згідливих сусідів.

Саме на попередньому засіданні ви і пред’явіть ЖЕКу свій зустрічний позов, зразок якого дивіться у статті «ЖЕК-Різник-2». Також з будь-яких питань, які можуть виникнути у вас щодо правильного оформлення вашого зустрічного позову, ви зможете проконсультуватися на спеціальному форумі «Комунальна Революція». У зв’язку з подачею вами зустрічного позову попереднє судове засідання буде перенесено приблизно на 2-3-4 тижні – залежно від завантаженості конкретного судді іншими справами, а отже, вона врешті-решт відбудеться наприкінці травня – початку червня 2007 року.

Звичайно, поки що більшість українських суддів не дуже адекватно реагує на такі позови, як ваш зустрічний позов. І це не дивно, адже судді – такі ж «колишні радянські люди», як і більшість їхніх співгромадян, і вони живуть в таких же багатоквартирних будинках, і точно так само платять невідомо кому за неіснуючі комунальні послуги з незрозуміло яким «тарифами». Судді звикли, що таке, з дозволу сказати, «доказ», як «розрахунок заборгованості" з печаткою ЖЕКу – істина в останній інстанції, і єдиний засіб захисту жителя-боржника – банальне затягування справи та посилання на погану якість послуг. І тому ваші заяви про те, що будинок є вашою спільною власністю, а ЖЕК вам – ніхто й ім’я його – ніяк, ЩО ВИ ЙОГО НЕ наймати і НІЯКИХ ПОСЛУГ ЙОМУ НЕ ЗАМОВЛЯЛИ – можуть викликати у рядового судді раптовий когнітивний дисонанс. Але якщо ви виявите непохитну твердість, заявляючи про абсолютну законності і обгрунтованості своїх вимог, тим більше, що так воно і є, і всі посилання на необхідні нормативні акти містяться у вашому зустрічному позові, в той час як ваш опонент-ЖЕК не дав на самому справі жодного належного та допустимого доказу своїх вимог – можливо, суддя, як мінімум один, задумається, і, можливо, навіть про те, ЗА ЩО і НА ЯКОМУ ПІДСТАВІ платить своєму ЖЕКу ВІН САМ!

Застосовуйте в суді аналогії й абсурдні приклади, адже вони найкраще ілюструють ваші взаємини з ЖЕКами!
Ви б, наприклад, дуже здивувалися, якби на вулиці до машини, співвласниками якої є ви і ваша дружина, підійшли незнайомі вам люди й безапеляційно заявили, що тепер не ви, а саме вони будуть вирішувати, наскільки часто треба вашу машину мити, фарбувати , міняти масло, ремонтувати тощо, як і на якій саме СТО все це треба робити. А ви зобов’язані тільки оплачувати рахунки, які ці незнайомі люди вам будуть виставляти, за тарифами, які вони назвуть, причому незалежно від того, чи дійсно вони будуть ремонтувати та обслуговувати вашу машину, або лише імітувати «бурхливу діяльність».
Зрозуміло, що таких людей ви запідозрите в тому, що вони або недоумкуватий, або бандити, яким хтось дав «на відкуп» вас і вашу машину, і, безумовно, пошлете їх у … пішу еротичну подорож у більш-менш ввічливій формі. І запитайте ваших опонентів і суддю, чому ж ситуація в описаному прикладі відрізняється від ситуації, яка розглядається зараз на суді?! НІЧИМ?! Сюрприз? Сюрприз! Не дивуйтеся і не переживайте, якщо суддя і представник ЖЕКу на вас будуть дивитися, як на прибульця з планети Альфа Центавра – першопроходцям завжди важко!
Закон є закон!

Після такого корисного спілкування в ході попереднього судового засідання з’ясується, що мирова угода неможливо. І тому суддя призначить час вже основного судового розгляду «протягом розумного строку», як вказується в ст. 157 Цивільного Процесуального Кодексу України, «але не більше двох місяців з дня відкриття провадження у справі». Тобто, приблизно на середину червня 2007 року.
До речі, далі у вже цитованій статті зазначено, що розгляд справи може бути продовжено не більше ніж на один місяць за клопотанням сторін. Але цю норму українські суди дружно ігнорують, і не тому, що всі вони – беспредельщики, схильні до безпідставної тяганини, а просто тому, що суддів мало (1 суддя на 10-15 тисяч виборців, тобто майже на 15-20 тисяч чоловік) , а справ – багато. «Планове господарство» продовжує процвітати, в тому числі і в судовій системі України, і тому основними показниками роботи українського судді є кількість розглянутих справ і відсоток скасованих рішень.

Саме на знанні цієї нехитрої інформації і грають розумні учасники процесу. У нашій країні взагалі жертвами свавілля найчастіше стають або самі беззахисні, самі недосвідчені люди (самотні люди похилого віку, алкоголіки, наркомани, інваліди), або ж ті, хто цілком нормальний і адекватний, але якимось дивом має власність «дуже не по чину» . Наприклад, «корінні кияни» – власники напівзруйнованого будинку по Липках, де буквально «золота» земля «під елітну забудову». Звичайний же, пересічна людина може стати жертвою свавілля, зокрема й судового – виключно через власну лінь і небажання навчитися самим простим способам самозахисту.

Якщо «ваш» суддя жодним чином не «зацікавлений» у розгляді справи і не «заангажований» ЖЕКом (а це малоймовірно, бо якщо за кожного «несколькотисячегрівневого» боржника давати хабарі суддям, то судитися буде взагалі нерентабельно) – ви маєте всі шанси довести свою правоту чи хоча б як слід попсувати нерви опонентам. На судовому засіданні уважно вислухайте представника ЖЕКу, а потім починайте задавати питання, кількість яких може бути нескінченним.

Наприклад: чи виконує позивач вимоги Постанови Кабміну № 560 про розрахунок тарифу індивідуально по кожному будинку, зокрема, на мою? НІ? А чому?! Так ви порушуєте чинне законодавство? А які позивач поніс фактичні витрати за змістом саме мого будинку? А чим позивач може це довести?
І далі – по всіх 26 видах послуг з вимогою розшифровки – скільки коштів витрачено позивачем-ЖЕКом і чим це підтверджується? Особливо весело буває слухати відповідь представника ЖЕКу щодо таких послуг, як «очищення дворових туалетів». Отже, на даному етапі ви зробили все, що могли. Які ж можливі варіанти розвитку подій?

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я