Новини За якою процедурою слід повертати субсидію, якщо її нарахували надмірно

За якою процедурою слід повертати субсидію, якщо її нарахували надмірно

324
0

У жовтні минулого року Євгенія Суходольська подала документи до соцзабезу для оформлення субсидії на житлово-комунальні послуги. У Декларації про доходи за попередні 12 місяців вказала лише пенсію. Жінці призначили субсидію на період з жовтня 2015 по квітень 2016 року.

Пізніше, під час перевірки з’ясувалося, що пані Суходольська у 2014 році продала нерухомість і не вказала дохід від неї (16 750 гривень) у декларації. Тепер їй прислали повідомлення, де просять повернути надмірну субсидію – 1988 гривень. Про всі нюанси, пов’язані із поверненням таких коштів, розповідає Леся Дронь, начальник відділу пільг, соціальних допомог та компенсаційних виплат управління соцзахисту міськради.

– У якому випадку людину попросять повернути надмірну субсидію?

– Коли виявиться, що вона свідомо подала документи із неправильними відомостями. Зокрема, приховала заробіток чи інший дохід, надала фальшиві документи. А також, якщо з’ясується, що юридичні особи подали неправильні дані в довідках про доходи, коли громадянин несвоєчасно повідомив чи взагалі не повідомив про переїзд сім’ї в іншу місцевість. Наприклад, у зв’язку з поданням недостовірної чи неповної інформації про доходи розмір субсидії завищено. У цьому випадку повертається лише надмірна субсидія. Якщо ж за результатами проведених перевірок з’ясовується, що громадянин взагалі не мав права на субсидію, – доведеться повертати всю субсидію. Зокрема, у випадку, якщо громадянами декларується, що упродовж 12 місяців перед зверненням, вони не здійснювали витрат на придбання товарів (послуг) на суму, що перевищує 50 тисяч гривень, а перевіркою встановлено факт придбання, наприклад, квартири вартістю понад 50 тисяч грн.

– Протягом якого часу людина повинна сплатити надмірну субсидію?

– Про припинення надання житлової субсидії у зв’язку з поданням недостовірної інформації громадян повідомляють письмово: їм надсилають відповідне повідомлення. У ньому вказують причину припинення, суму надмірної субсидії, термін повернення коштів (не менше як місяць з дня отримання повідомлення), рахунки, на які необхідно повернути надмірну субсидію. Та якщо суми надмірних коштів значні – термін повернення більший.

– Чи можлива реструктуризація такого боргу?

– Порядком повернення коштів надміру виплачених за призначеними субсидіями розтермінування боргу не передбачене. До речі, пеня чи штрафи на суму субсидії, яка має бути повернута, не нараховуються.

А коли людина відмовляється повертати ці кошти?

– Якщо громадянин добровільно не повернув надміру виплачену з його вини суму субсидії у встановлені строки, питання про її стягнення органи соціального захисту вирішують у судовому порядку.

– Чи має право такий громадянин повторно звертатися за субсидією?

– Надання субсидії припиняється, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, – з місяця, в якому виявлено порушення. Однак, Порядком не передбачена відмова громадянам у наданні субсидії, якщо вони не повернули надмірно отриману з їх вини субсидію. Тобто, громадяни, яким припинено надання субсидії у зв’язку з поданням недостовірної інформації, і які ще не повернули надмірної субсидії, можуть відразу звернутися до органу соціального захисту. Для призначення нової субсидії їм потрібно подати заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи й витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами.

– Чи можливе погашення боргу за рахунок нової субсидії?

– Ні, Порядком не передбачено повернення боргу за рахунок новопризначеної субсидії.

Леся ЯСИНЧУК

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я