На голову Новини Їздити дорого: Коли в Україні подешевшає бензин?

Їздити дорого: Коли в Україні подешевшає бензин?

158
0

Світові ціни на нафту стрімко знижуються, що закономірно має призвести до здешевлення бензину і в Україні. Проте експерти попереджають, що це можливо тільки за умови стабільності національної валюти.

На тлі перевиробництва нафти у світі її вартість б’є багаторічні антирекорди. Зокрема, 21 грудня нафта марки Brent на Лондонській фондовій біржі торгувалася за ціною 36,18 дол. за барель, що стало мінімумом за останні 11 років. На тлі зниження цін на нафту в світі відповідно дешевшають і нафтопродукти. У той же час в Україні вартість палива залишається стабільно високою.

Фактори зростання

За словами директора консалтингової групи “А-95” Сергія Куюна, основною причиною того, що українські автомобілісти не відчувають зниження вартості нафти, заправляючись на вітчизняних АЗС, є девальвація гривні. З 2013 року національна валюта подешевшала практично в 3 рази – з 8 до 24 грн за дол., що повністю нівелювало ефект від зниження цін на нафту.

“Враховуючи, що Україна імпортує нафтопродукти, валютна складова у вартості пального на українських АЗС складає близько 85%. Тому, звичайно, девальвація гривні справила величезний вплив на вартість палива в країні. Нам дуже пощастило, що на тлі падіння нацвалюти падає й ціна на нафту. Тому що якби сьогодні ми мали ціну на нафту до 100 дол. за барель, як було раніше, то бензин сьогодні коштував би 35 грн за літр”, – говорить Куюн.

Крім девальвації гривні, за словами експерта, подорожчання бензину в поточному році вплинуло і податкове нововведення від українського уряду. А саме – 5%-вий податок із роздрібного товарообігу підакцизних товарів, у тому числі нафтопродуктів.

“Несподівано для всіх у бюджеті на 2015 рік з’явився так званий другий акциз. Причому ця норма взагалі була прийнята без будь-яких попередніх обговорень або анонсів. А при ціні бензину в 20 грн 5%-вий збір – це близько 1 грн на кожному літрі, тобто досить істотно для споживача”, – пояснює Куюн.

Обвал продажів

Значне подорожчання палива в Україні прогнозовано призвело і до істотного зниження продажів нафтопродуктів у країні. За оцінками аналітика консалтингової компанії UPECO Олександра Сіренка, продажі бензину в 2014 році знизилися приблизно на чверть, а дизпалива – на 15%. “В поточному році в порівнянні з 2014-м АЗС продали ще приблизно на 20% менше палива”, – говорить він.

При цьому експерт відзначає, що такий значний обвал продажів змусив учасників ринку активізувати боротьбу за клієнта.

“Ця боротьба проявляється в знижках, акціях, програмах лояльності, бонусах і т. д. Так, зараз ми не бачимо, щоб мережі АЗС часто розігрували машини, але каву наливають, знижку в 1-2 грн при одноразовій заправці певної кількості палива надають. Тобто можна сказати, що оператори ринку дійсно вдарилися в запеклий маркетинг”, – пояснює Сіренко.

Пора дешевшати

У той же час експерти впевнені, що зараз, на тлі більш-менш стабільної гривні та падіння вартості нафти у світі, учасники ринку можуть і навіть зобов’язані знижувати ціни на свою продукцію.

За словами Куюна, український ринок реагує на зміну вартості нафти у світі приблизно через 2-3 тижні, тому здешевлення нафтопродуктів в країні може відбутися ще до Нового року.

“Зважаючи на досить відчутне здешевлення вартості нафти в світі, я думаю, що ще в цьому році ціни на пальне в Україні знизяться приблизно на 0,5-1 грн за літр. Найбільшими темпами буде дешевшати дизельне паливо та зріджений газ. Щодо бензину зниження вартості буде трохи менше, але зараз ціна взагалі не повинна перевищувати 20 грн за літр”, – стверджує Куюн.

Ще більшого здешевлення палива очікує Сіренко, який стверджує, що на сьогоднішній день є всі підстави, щоб бензин і дизпаливо подешевшали хоча б на 2-3 грн за літр.

“Адже на сьогоднішній день в будь-якій точці України, в тому числі в столиці, можна купити оптом 95-й бензин по 15 грн за літр, а дизпаливо – по 13 грн за літр. При цьому, перемикаючи увагу на стели деяких АЗС, ми бачимо дизель по 18 грн за літр, а бензин – майже по 21 грн за літр. У мене питання: у нас дійсно маржа операторів АЗС повинна становити 6 грн чи ми можемо повернути її до тих середніх показників, які були в попередні роки?” – дивується Сіренко.

Нафта падає – акцизи ростуть

Що ж стосується наступного року, то будь-які прогнози щодо цін на бензин в Україні, за словами експертів, – справа невдячна. Як зазначає Куюн, в першу чергу вартість нафтопродуктів в Україні буде залежати від курсу гривні, прогнозувати який нині не береться ніхто. “А ось ціни на нафту, на думку світових аналітиків, у 2016 році будуть залишатися на низькому рівні, що при стабільності національної валюти дає надію, що і вартість бензину, як мінімум, не буде рости”, – говорить експерт.

У свою чергу Сіренко додає, що вартість нафти в 2016 році може обвалитися ще більш істотно – аж до 20 дол. за барель. При цьому він сподівається, що завдяки цьому істотно подешевшає і бензин в Україні. 

“За умови, що ціни на нафту впадуть до 20 дол. за барель, протягом 2016 року на українських АЗС можна було б побачити ціну бензину в 16 грн за літр. Об’єктивні обставини для цього є”, – вважає Сіренко.

Разом з тим, посилаючись на досвід попередніх періодів суттєвого зниження цін на нафту в світі, експерт зазначає, що мережі автозаправних станцій в Україні завжди дуже неохоче знижували ціни. Тому не виключено, що і цього разу автолюбителів вони не порадують.

Тим більше, що прийняті напередодні Верховною Радою зміни до Податкового кодексу передбачають чергове збільшення акцизу на паливо в Україні на 13%. Таким чином, для бензину ставка зросте з 202 євро за тонну до 228 євро за тонну. Також прийнятий закон містить ряд норм щодо посилення контролю сплати акцизного збору з нафтопродуктів. Все це, на думку експертів, частково нівелює ефект від здешевлення нафти і позначиться й на вартості нафтопродуктів на українських АЗС.

112.ua

Олександр Самойлов

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я