На голову Новини ЄС розслідує куди ділись гроші, виділені переселенцям на Вінничині.

ЄС розслідує куди ділись гроші, виділені переселенцям на Вінничині.

120
0

Амбіційний проект Євросоюзу із гучною назвою «Центр адаптації переселенців та підприємців із зони АТО і Криму у Вінницькій області» з березня 2015 року практично так і не почав працювати. Йому не дають реалізуватися загадкові обставини, що викликають певні підозри.

Передісторія

Ще в жовтні 2014 року ГО “Асоціація “Приватні Інвестори України” разом із Вінницькою Торгово-промисловою палатою обдумували варіанти підтримки бізнесменів з числа вимушених переселенців. Гостро потребуючи чималих коштів на втілення своєї ідеї, партнери звернули увагу на можливість отримання допомоги приймаючим громадам від ЄС.

В стислі терміни вони розробили грантовий проект і отримали від європейської спільноти підтвердження про фінансування проекту. Разом із виділеними з обласного бюджету коштами, що складають 10% загального кошторису проекту, на розвиток підприємництва переселенців у Вінницькій області вдалося зібрати 358 тисяч євро. В результаті реалізації проекту у Вінницькій області мало бути створено 720 нових робочих місць за рахунок надання переселенцям компенсації відсотків по комерційним кредитам, а також проведення консультаційної та інформаційної допомоги. Всього завдяки проекту мала бути надана допомога щонайменше 36 підприємствам із зони АТО та Криму.

Відповідний грантовий контракт було підписано 26 березня 2015 на форумі міжрегіонального співробітництва та інвестицій.
круглий стіл по переселенцям у Вінниці фото
Фото Олександра Сашньова

Від втілення проекту мали отримати користь не тільки ділові та активні переселенці, але і місцевий бізнес та економіка регіону в цілому.

– Регіональний бізнес від цього тільки виграє, адже отримає можливість співпраці. Наші підприємці зможуть здавати в оренду свої не задіяні площі та потужності, стати співінвесторами, утворити корпорації та розширити власний асортимент продукції, зменшити її собівартість за рахунок спільного виробництва, –зазначив президент ГО «Асоціація «Приватні інвестори України» Сергій Десяк під час давньої розмови із кореспондентом Vlasno.Info. 

Початок проблем

В травні перший транш гранту, у розмірі 245,3 тисяч євро надійшов на рахунок департаменту регіонального економічного розвитку ОДА.

Далі, як зазначається у спільній заяві до Представництва Євросоюзу в Україні від Вінницької торгово-промислової палати та Асоціації «Приватні інвестори України», після отримання Департаментом регіонального економічного розвитку Вінницької ОДА грантових коштів, відбулися системні порушення грантового контракту і угоди про партнерство, включаючи ігнорування чиновниками засідань Наглядової ради проекту, порушення строків перерахування частини грантових коштів іншим бенефіціарам, порушення умов документування, інформування про проект, перевищення повноважень та інші системні порушення, в наслідок яких реально переселенцям та іншим партнерам на реалізацію проекту не було надано жодної копійки.

В десятиденний термін з моменту отримання грошей чиновники мали перерахувати частину грантових коштів на реалізацію проектних заходів ТПП та “приватним інвесторам”, однак не зробили цього, пославшись на необхідність отримання роз’яснень від казначейства. В казначействі, в свою чергу, повідомили про те, що дозвіл на перерахування коштів має надійти безпосередньо від Нацбанку. Коли ж Вінницька ОДА, в особі Андрія Гижка, звернулася до головної фінустанови держави за роз’ясненням ситуації, то отримали відповідь, що не потрібні жодні ліцензії, а департамент регіонального розвитку, як координатор, є лише посередником при надходженні грантових коштів від Євросоюзу і зобов’язаний перерахувати їх іншим беніфіціарам. Як згодом з’ясувалось, метою надсилання цих запитів було не з’ясування очевидних речей, а затягування строків реалізації проекту. Адже досі невідомо кому приносить вигоду чверть мільйона євро отриманих Департаментом від ЄС ще в травні та куди вони були спрямовані.

Як пояснює президент Вінницької ТПП Олексанр Дідик, із загальної суми гранту на виплату компенсацій відсотків за кредитами проектом було передбачено 170 тис. євро. Планувалося, що проект підтримає близько 20 компаній із зони АТО та Криму. Однак Департамент регіонального економічного розвитку Вінницької ОДА не здійснив виплату компенсацій бізнес-переселенцям та перерахування на виконання проектних заходів узгодженої частки грантових коштів іншим бенефіціарам проекту – Вінницької ТПП та Асоціації «Приватні інвестори України»

– Ще в травні 2015 Євросоюз перерахував кошти, проте жодної копійки бізнес-переселенцям та іншим бенефіціарам на виконання проекту не перераховано, – підтверджує факти пан Дідик. – В умовах відсутності фінансування та працюючої програми виплат компенсацій, яку повинен був забезпечити Департамент, проект впроваджується власними ресурсами. У результаті ми сприяли відновленню роботи у Вінниці одного підприємства із зони АТО у сфері ливарного виробництва. Досвід допомоги бізнесу із зон конфлікту ми планували тиражувати за сприяння ТПП України в інших регіонах, що дозволяє система торгово-промислових палат в Україні.

Така загадкова поведінка органів місцевої влади дала ГО і ТПП привід підозрювати, що їх хочуть відсторонити від проекту, з тим щоби реалізовувати проект власноруч.

Кадрові перестановки та незрозумілі кроки

Звинувативши авторів ідеї в невиконанні заходів проекту, департамент в односторонньому порядку надіслав партнерам повідомлення про зняття із себе обов’язків за підписану угоду про партнерство. В Департаменті заявили, що в подальшому будуть одноосібно впроваджувати проект. В супереч грантовому контракту без узгодження із наглядовою радою проекту в вересні 2015 року керівником проекту призначають Валерія Нікітюка, який на той час був радником голові Вінницької ОДА.

Сам пан Нікітюк не зміг пояснити, чому Департамент вирішив припинити співпрацю із іншими беніфіціарами проекту.

– На той момент, коли мене відібрали для роботи в організаційній групі, питання про співпрацю із ТПП та «Приватними Інвесторами» вже не стояла, – сказазав він.

Одразу по призначенні Нікітюка в роботі проекту з’явилася підозріла активність при відсутності реальних результатів. Отримавши можливість безконтрольного доступу до коштів проекту нове керівництво 11 листопада провело круглий стіл “Вигідні умови надання допомоги бізнес-переселенцям”, а 17 грудня — семінар “Перспективи співпраці підприємств будівельної галузі із зони АТО та Криму у Вінницькій області”. При цьому серед 26 учасників семінару переселенців була ледь половина. Як таке може бути на заході, призначеному для переміщених осіб невідомо, але нове керівництво збираються провести ще 4 семінари.

Загальному стану проекту відповідає його офіційний сайт. Зайшовши на нього можна побачити повідомлення: “Сайт знаходиться в стадії розробки”. Та й про відкриття офісу «Центру адаптації переселенців» на сайті ОДА повідомили лише 11 грудня. Де і як працювали Нікітюк та компанія до цього лишається таємницею.

За проектом же в березні 2016 року в регіоні мало працювати нових 36 підприємств, що мало забезпечити створення щонайменше 720 робочих місць для переселенців та жителів Вінницької області. Проте майже пів року Департамент фактично блокує кошти на рахунку в банку, а після призначення керівником Нікітюка за три місяці роботи, крім обіцянок, жоден переселенець допомогу так і не отримав та жодного робочого місця не створено.

– В процесі оформлення договору в нас є дві фізичних особи і чотири підприємства, – зізнається Валерій Нікітюк.

За справу взявся ЄС

Створюється враження, що наразі процес надання допомоги бізнес-переселенцям навмисно уповільнюють для того, аби, користуючись службовим положенням, використати виділені Євросоюзом кошти не за призначенням.

Щоб не допустити цього, торгово-промислова палата та «Приватні інвестори України» направили спільне звернення до Представництва Євросоюзу в Україні зі скаргою на ряд неправомірних дій Департаменту регіонального економічного розвитку Вінницької ОДА.

За фактом звернення ЄС в кінці листопада 2015 року розпочав розслідування, в ході якого доведеться знайти відповідь низку питань, зокрема: Чи допускав директор департаменту регіонального економічного розвитку Олександр Якубик порушення в ході проекту? Чи був в достатній мірі забезпечений контроль проекту з боку першого заступника голови Вінницької обласної державної адміністрації Андрія Гижка, який є відповідальний за його контроль? Чи обґрунтоване призначення Керівником Проекту Валерія Нікітюка та чи були перевірені його компетенції та ділова репутація на попередніх місцях роботи?

Громадські активісти висловлюють свою позицію

Тим часом громадські організації, що займаються справами вимушених переселенців, б’ють на сполох і вимагають привернення уваги до реалізації гранту.

– Вінницька область була першою, де почали системно займатися проблемою адаптації бізнес-переселенців, – говорить координатор проектів Донецької громадської організації «Альянс» Анна Щетиніна. – Ще в жовтні 2014 на запрошення Асоціації «Приватні інвестори України» ми взяли участь у круглому столі, на якому була покладена основа створення майбутнього Центру допомоги переселенцям. Незважаючи на хорошу підготовчу роботу і швидке залучення значних грантових коштів, реальну допомогу в регіоні переселенці так і не отримали. Це має стати певним сигналом донорам і владі, вказати на серйозні проблеми в управлінні та використанні коштів міжнародної фінансової допомоги.

– Ми обурені та розчаровані діями вінницьких чиновників. Коли в березні 2015 року ми допомогли організувати у Вінниці форум міжрегіонального співробітництва та інвестицій, влада обіцяла переселенцям всебічну підтримку. Але вже в червні 2015 року, коли Департаментом регіонального економічного розвитку Вінницької ОДА був запропонований свій варіант схеми виплат допомоги переселенцям, ми зрозуміли, що реалізація проекту буде ускладнена через бюрократію і корупцію. Що, власне, і сталося, коментує ситуацію Оксана Єрмішина, голова громадської організації «Всеукраїнська організація у справах вимушених переселенців»:

Юристи ж, в свою чергу, заявляють, що з правової точки зору вирішити дану проблему буде непросто.

– Департамент регіонального економічного розвитку Вінницької ОДА, як Координатор не виконує своїх обов’язків по перерахуванню коштів, наданих грантодавачем, іншим бенефіціарам для виконання проекту, а в односторонньому порядку повідомив про зняття з себе обов’язків перед іншими партнерами, оскільки партнерами проекту не були прийняті запропоновані ним зміни, які переглядають раніше узгоджений порядок виконання проекту, – коментує ситуацію Голова Асоціації вчених-внутрішньо-переміщених осіб, член-кореспондент Національної академії правових наук України, доктор юридичних наук, професор, Заслужений юрист України Володимир Устименко. – Такі дії не відповідають загальним принципам цивільного законодавства, створюють спірну ситуацію, яку, ймовірно, потрібно буде вирішувати в судовому порядку. Необгрунтованої виглядає і позиція Координатора щодо дій з надання коштам, наданим грантодавачем, режиму позабюджетних доходів місцевих бюджетів згідно з Бюджетним кодексом.

Однак, на думку президента ГО «Асоціація «Приватні Інвестори України» Сергія Десяка для того, щоб подібних випадків не було, необхідний серйозний громадський контроль над використанням коштів міжнародної допомоги.

– На жаль, міжнародні донори часто не можуть прямо впливати на корупційних чиновників і їм доводиться закривати очі на «розпил» грантів, відкати, на діяльність “кишенькових” громадських організацій. Цією проблемою потрібно займатися громадянському суспільству, в тому числі і за підтримки міжнародних донорів. Для об’єктивної оцінки ситуації навколо вінницького проекту, ми надали Представництву ЄС в Україні детальний звіт щодо реалізації проектних заходів і запропонували для розслідування створити комісію, куди включити представників громадських організацій, які опікуються правами переселенців, так як вони безпосередньо мали отримати допомогу та є постраждалою стороною в наслідок гальмування проекту. Крім того, ми провели попередні переговори з Інститутом економіко-правових досліджень Національної академії наук України для проведення юридичної експертизи дій усіх сторін Проекту та пошуку шляхів вирішення спірної ситуації в досудовому порядку, – сказав він.

Хай там як, але в липні цього року проект добігає кінця. Чи встигне хоч одне підприємство із зони АТО та Криму отримати гроші на розвиток у Вінницькій області — залежить від суспільного резонансу, якого набуде справа. Vlasno. Info продовжить слідкувати за перебігом подій і триматиме вас в курсі справи.

vlasno.info

Раніше на ГОЛОС НАРОДУ повідолялося “Винницкая ОГА “потеряла” 323 тыс.евро, выделенных Европой, на переселенцев из зоны АТО”

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я