На голову Економіка Як захистити свої дані в інтернеті

Як захистити свої дані в інтернеті

314
0

 Гадаю, ви знайдете тут декілька порад про те, як захистити свої дані.

 

 

Гадаю, ви знайдете тут декілька порад про те, як захистити свої дані.

Одразу хочу сказати, що цей пост не для прокачаних інтернет-юзерів, а для тих, хто хоче захистити свої дані в інтернеті, але, на жаль, ще не знає, як краще це зробити.

Після чудової лекції з інтернет-безпеки в Києво-Могилянській академії я хочу поділитись цінним досвідом, який вам може знадобитись у майбутньому, а надто зараз. Останнім часом багатьох охопила параноя з приводу захисту своїх даних в інтернеті, соцмережах та ба навіть на власному смартфоні чи домашньому комп’ютері.

Моє місцезнаходження

Отже, перш за все, почну з Google та визначення місцезнаходження.

Якщо ви користувач смартфону на операційці Android, ви дуже здивуєтесь, коли дізнаєтесь, що кожен крок, зроблений вами, можна побачити в Google Maps.

Якщо ваш смартфон підключений до акаунту Google і на телефоні постійно включений інтернет (чи то передача даних, чи то Wi-Fi), то ІТ-гігант знає і зберігає всі координати ваших пересувань.

Все це можна подивитись через сервіс Location History, якщо ви зайдете через свій обліковий запис Google.

Здивовані?

Звичайно, ця інформація доступна тільки вам, якщо ваш акаунт не зламають.

 

 

Що треба зробити, щоб Google не зберігав цю інформацію?

1. Видалити в Location History історію переміщень за весь період.

2. В налаштуваннях ресурсу вимкнути визначення місцезнаходження.

3. В налаштуваннях вашого смартфону в параметрі “Місцезнаходження” зняти всі дозволи.

4. Не дозволяти додаткам, встановленим у смартфоні, використовувати визначення місцезнаходження.

Проте, з іншого боку, Location History у ввімкненому режимі може стати дуже корисним. Наприклад, якщо ви загубили свій смартфон чи у вас його вкрали, зайшовши в “історію місцезнаходження”, ви можете подивитись, де зараз знаходиться ваш гаджет.

Але він обов’язково має бути включеним.

Безпечний інтернет

У зв’язку з останніми подіями в Києві ми часто бачимо інформацію про те, що в Україні можуть обмежити доступ до деяких сайтів чи відключити доступ до мережі взагалі (останнє, на щастя, не підтвердилось).

Ще читаємо про те, що за юзерами в інтернеті можуть стежити і відслідковувати кожну дію.

Тому, щоб трохи себе убезпечити, слід взяти до уваги наступне:

1. Краще за все користуватись браузером Google Chrome і ходити на сайти в анонімному режимі.

Комбінація клавіш ctrl+shift+n у новій вкладці одразу запускає “режим інкогніто”.

Це корисно тим, що під час веб-серфінгу браузер не буде запам’ятовувати історію, сайти не матимуть доступу до кукі і тому відстежити ваші дії буде складніше.

 

 

2. Не дозволяйте браузеру запам’ятовувати паролі, оскільки усіх їх можна побачити в налаштуваннях.

Якщо ви дуже переймаєтесь через свої акаунти у соцмережах, краще видалити усі паролі, які вже раніше були збережені вашим браузером.

Наприклад, якщо ви в Chrome відкриєте налаштування паролів (chrome://settings/passwords), то побачите перелік всіх сайтів, де ви логінились і дозволяли браузеру запам’ятати дані.

Коли ви наведете курсором на нібито зашифрований пароль, браузер одразу запропонує його переглянути.

Тому, якщо не бажаєте, щоб ці дані були доступні комусь, хто опиниться за вашим комп’ютером – видаліть їх.

З іншого боку ця штука корисна тим, що дозволяє “згадати” пароль, який ви випадково забули. Тож, вирішувати вам.

За такою ж схемою можна подивитись збережені паролі і в Mozilla, і в Opera.

3. Чим хороший браузер Chrome?

По-перше тому, що йоговизнали найпопулярнішим у світі браузером, по-друге – він є найбезпечнішим браузером, по-третє – для Chrome є безкоштовний VPN-додаток ZenMate, який дозволяє вам мандрувати в інтернеті через зашифровані канали з іноземних серверів.

 

 

Зазначу, що VPN (віртуальна приватна мережа) на думку багатьох експертів є одним з найкращих способів захисту вашого з’єднання від різних небезпек та загроз.

Таким чином можна уникнути багатьох поширених форм атак, забезпечити собі спокійну роботу в громадських мережах і навіть отримати доступ до заблокованих сайтів.

Тобто якщо в Україні заблокують доступ до соцмереж чи інших сайтів, то ZenMate з легкістю омине ці заборони.

ZenMate дуже простий у користуванні – варто його встановити і увімкнути, як ваш канал зв’язку одразу починає шифруватися.

До того ж адреса вашого розташування може бути замаскована під жителя США, Великобританії, Німеччини, Швейцарії чи Гонконгу. Цікаво, що швидкість з’єднання лишається стабільною.

 

 

Альтернативою може бути відомий Tor – система проксі-серверів, що дозволяє встановлювати анонімне з’єднання, захищене від прослуховування.

Однак він не так швидко працює і експерти з інтернет-безпеки все ж радять користуватися VPN.

До речі, вам набридла настирлива відеореклама, яка вмикається автоматично і постійно вас бісить?

Впевнена, що так.

Показ реклами і різних банерів можна заборонити, встановивши розширення для ваших браузерів.

Якщо це Chrome – встановлюйте AdBlock, якщо Mozilla – то Adblock Edge.

Так ви позбудетесь не тільки реклами, але й вірусів-шпигунів, які часто завантажуються з рекламних банерів.

Як захистити смартфон

На часі смартфон – це одна з найцінніших речей, яка в нас є. Але ця цінна річ може стати хорошим предметом для аналізу спецслужб, ворогів чи просто зловмисників.

Найпростіша порада – зашифрувати всі свої дані (смски, ммски, фото, контакти) за допомогою безкоштовного додатку Hide Text якщо користуєтесь андроїдом, а також встановити блокування екрану з паролем.

Тут є варіанти – можна замість паролю встановити лок у вигляді розпізнавання обличчя, а можна у вигляді графічного коду.

Якщо ви користувач айфону – то тут усе простіше.

У налаштуваннях можна також встановити пароль на блокування і встановити параметр “стерти усі дані” після 10 невдалих спроб введення паролю.

Крім того, в своїй останній моделі айфону Apple вбудувала в кнопку “Додому” сканер відбитків пальців – Touch ID – еще один рівень захисту для смартфона.

Зивчайно, сканер намагались обійти різними методами і, навіть, були деякі кумедні випадки, але сподіваюсь у своїй настпуній моделі друзі з Купертіно добре допрацюють сканер.

Який месенджер обрати

Ви згодні, що звичайні смс-повідомлення вже втратили свою популярність? І більшість молодих людей користується різними месенджерами – чатом Facebook, Viber, WhatsApp, можливо хтось ще і досі користується “аською”.

Але, якщо ви вже вирішили себе прокачати і підвищити рівень безпеки ваших даних, то (не виключено, що ви будете плюватись), одним із найбільш безпечних месенджерів, який вже встиг отримати схвальні відгуки від гуру інтернет-безпеки – це проект Павла Дурова (так, того самого, хто створив ВКонтакте) Telegram.

Додаток доступний як для андроїду, так і для афйонів.

Як заявляє сам Дуров, месенджер безпечний і передає повідомлення по зашифрованих каналах.
Сам творець ВКонтакте останнім часом став дуже перейматися безпекою під час спілкування і тому вирішив створити Telegram.
Крім того, що він безпечний, він ще й симпатичний , і не такий “настирний” як WhatsApp чи Viber, які так і хочуть отримати доступ до всіх ваших даних на телефоні.

 

 

Ще більш-менш пристойним рішенням може бути месенджер Hangout від Google.

Там немає нічого зайвого, зате є можливість відеодзвінків, потрібно лише мати акаунт в Google.

Цей месенджер хороший ще й тим, що може працювати без прив’язки до вашого номера мобільного телефона. Але якщо ви звикли спілкуватись одразу у кількох месенджерах – то можна піти далі і встановити собі Jabber або Pidgin.

Ці додатки підтримують багато сервісів, варто лише авторизуватись.

Крім того, обидва використовують канали для шифрування даних.

Якщо вирішите встановлювати Pidgin, то обов’язково в налаштування включіть опцію OTR-протоколу. Тоді взагалі можете не турбуватись про те, що ваша переписка буде “прослуховуватись”.

Казати про те, що на комп’ютері має бути встановлений антивірусник, активований брандмауер, запаролений Wi-Fi, запаролений обліковий запис гадаю, не потрібно.

Звісно, перетворюватись на параноїка не потрібно. Але якщо хочете хоча б на мінімальному рівні захисти свої дані – можете поекспериментувати. Це не завадить.

Марина Колесниченко
Головний редактор hi-tech.tsn.ua
Джерело: ТСН

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я