На голову Економіка Як оформити іпотеку для ветеранів та ВПО під 3% ?

Як оформити іпотеку для ветеранів та ВПО під 3% ?

476
0

Кабінет Міністрів України виділив 200 млн грн на програму “житло на пільгових умовах”, яка дозволить забезпечити житлом понад 200 сімей участинків АТО/ООС та внутрішньо переміщених осіб.

Після Нового року Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву відкрив можливість подати заявку на оформлення пільгової іпотеки. Помічниця народного депутата Олеся Цибулько надала коротку інструкцію як скористатися програмою з іпотекою під 3%. Ця програма була опублікована на Фейсбук-сторінці фахівчині.

Отже, на отримання пільгового кредиту мають право:

1) взяті на облік внутрішньо переміщені особи (довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи має бути чинною);
2) учасники АТО/ООС, що мають статус учасника бойових дій або особи з інвалідністю внаслідок війни.

Відсоткова ставка 3% річних. При цьому відсотки за користування кредитом не нараховуються: військовослужбовцям – з початку і до закінчення особливого періоду; резервістам та військовозобов’язаним – з моменту призову під час мобілізації і до закінчення особливого періоду, на час проходження військової служби.

Не мають права на отримання пільгового кредиту особи
у разі, якщо:
1) у особи або членів його сім’ї наявна житлова площа більше ніж 13,65 квадратних метрів на одну особу, починаючи з 15 квітня 2014 року та до моменту отримання кредиту (крім майна, що розташовано на тимчасово окупованій території);
2) у особи або членів сім’ї була житлова площа з 15 квітня 2014 року до моменту отримання кредиту (крім майна, що розташовано на тимчасово окупованій території), яка була відчужена;
3) відсутні офіційні доходи, які є достатніми для отримання кредиту (як це розрахувати дивіться в частині 1), але тут є можливим варіант поручителя по кредиту;
4) особа за рахунок бюджетних коштів вже отримувала державну підтримку або грошову компенсацію, або кредити на пільгових умовах на будівництво (придбання) житла.

Щодо пункту 4), то сподіваємось, що в наступному році будуть внесені зміни до Постанови, щодо виключення для осіб, які скористались програмами до 15 квітня 2014 року на придбання житла, що залишилось на тимчасово окупованій території.

1) Отже, перш за все треба з’ясувати умови програми та визначитись чи є кошти на перший внесок та на всі додаткові витрати (нотаріальні, податки та інші), чи достатньо офіційного доходу для отримання кредиту, чи гарна у вас кредитна історія.

Перший внесок 6%, кредит на 20 років або до досягнення заявником по кредиту пенсійного віку (наразі це 60 років).
Щоб з’ясувати чи вистачає у вас офіційного доходу потрібно розрахувати це наступним чином:
а) сума кредиту=вартість квартири–6% від вартості квартири розмір першого внеску (вартість квартири * 0,06);
б) щомісячний платіж = сума кредиту/20/12 + сума кредиту *0,03/12;
в) необхідний мінімальний дохід=щомісячний платіж + прожитковий мінімум для працездатної особи*кількість осіб в родині (в 2019 році в грудні від складав 2102 грн, в 2020 році буде поступово підвищуватись до кінця року до 2270 грн).
Витрати на податки, нотаріуса, страхування, оплата послуг ріелтору приблизно складають 4% від вартості житла. Також буде залежати від того, чи продавець сплачує свої податки самостійно чи ні, з ріелтором чи без і яка комісія у ріелтора.

2) подати заявку про своє бажання отримати пільговий кредит. Подавати потрібно на сайті того регіонального підрозділу, де бажаєте придбати житло. Зауважте, що Київ та Київська область це різні речі, і потрібно точно знати, де ви хочете житло, бо змінити потім не вийде. Адреси сайтів тут: https://www.molod-kredit.gov.ua/pro-…/rehionalni-upravlinnia
Заходите в розділ житлові програми, кредит для ВПО та АТО/ООС.
Там є покрокова інструкція, і після Нового Року з’явиться кнопочка подати заявку. Наразі заяви приймались тільки 3,4 та 5 грудня. Розпочнуть новий прийом вже в січні. Поки що можна подивитись скільки людей в черзі та їх прізвища, в новинах можна побачити кого викликали, кого схвалила комісія і т.д.

3) відслідковувати новини на сайті та очікувати на ваш виклик до Фонду. Цього року для тих, хто першим скористався програмою необхідно було знайти квартиру та зібрати всі документи за 5 днів. Сподіваюсь, що наступного року це буде не в такі скорочені терміни, але якщо гроші знов виділять у грудні, то буде такий саме квест (а це був дійсно найбільший квест у моєму житті).
Обрання квартири:
а) розрахувати площу на яку ви можете мати право на надання кредиту.
площа=21*кількість членів родини + 10,5

До членів родини відносяться дружина (чоловік), їх неповнолітні діти (до 18 років); неодружені повнолітні діти, визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи; особа, яка проживає разом з особою з інвалідністю внаслідок війни I групи та доглядає за ним, за умови, що особа з інвалідністю внаслідок війни не перебуває у шлюбі; непрацездатні батьки; особа, яка перебуває під опікою або піклуванням громадянина, який має право на пільги, та проживає разом з ним.

Якщо обране житло більшої площі, то ви зможете доплатити власні кошти, але житло не повинно бути більше аніж 52,5 м2 для однієї особи, та не більше 94,5 м2 для родини.
б) розрахувати граничну вартість одного метра квадратного для вашого міста. Квартири, де вартість більша, обирати НЕ МОЖНА та доплатити також НЕ МОЖНА.
Гранична вартість 1 кв. метра = опосередкована вартість спорудження житла для мм. Києва, Дніпра, Львова, Одеси та Харкова збільшена в 1,75 раза, для міст – обласних центрів, міст обласного значення з населенням понад 300 тис. осіб, а також населених пунктів, які розташовані на відстані до 15 кілометрів від меж м. Києва та обласних центрів, – 1,5 раза, для міст обласного значення з населенням від 100 тис. до 300 тис. – 1,25 раза, для інших населених пунктів – опосередковану вартість у відповідній області.
Опосередковану вартість на грудень 2019 року можна подивитись тут: http://www.minregion.gov.ua/wp-cont…/…/2019/12/Nakaz-286.pdf
В 2020 році вона може змінитись.
в) знайти квартиру, будинок чи таунхауз, в будівлі, яку введено в експлуатацію не більше 25 років назад або реконструйовано не більше ніж 15 років назад. Будинок не може бути на 2 хазяїна, таунхаузи підходять, тому що по документах вони йдуть квартирами у будинку.