На голову Економіка Як друг Путіна видобуває українську сировину для потреб російської армії?

Як друг Путіна видобуває українську сировину для потреб російської армії?

515
0

Дочірня компанія фірми російського олігарха і одного президента РФ (країна-агресор – відповідно до Закону України від 20.02.18) Володимира Путіна Олега Дерипаски видобуває з українських надр кварцит, який перевозить в Росію для використання в російському оборонному комплексі.

«Дочкою» російської компанії Дерипаски «Русал» є кіпрська компанія United Company Rusal Silicon Limited, яка володіє українською ТОВ «Глухівський кар’єр кварцитів» з 2011 року, де безпосередньо і видобувається цінний для оборонки ресурс – кварцит.

Дерипаска з травня минулого року знаходиться під санкціями РНБО. Йому заборонено відвідувати Україну і вести фінансову діяльність. У цьому переліку є і його компанія «Русал». Однак видобуток кварциту здійснюються через кіпрську компанію, яка під санкції не потрапила.

Вагони з мінералом оформляють на митному пункті, розташованому на кордоні території підприємства. Для цього на кар’єр приїжджає співробітник митниці.

На російські заводи щотижня відправляють сотні тонн унікального українського мінералу, що становить майже весь обсяг видобутку на рік. Разом з тим, українським підприємствам кар’єр продає лише невеликі обсяги, в основному – дрібний щебінь.

У 2018 році український кварцит купили два російських підприємства, одне з яких «Кремній-Урал» належить Дерипасці. Близько половини видобутих кварцитів поїхало на Новолипецький металургійний комбінат Володимира Лісіна, теж російського олігарха.

Кремній – один з основних елементів в металургії, електротехніці, радіоелектроніці і напівпровідниках. Він – основа для сонячних батарей. Йому немає заміни в автомобільній, медичної, авіаційної, військової та космічної промисловості.

З алюмінію і його сплавів, виробленого заводами Дерипаски, роблять літаки, броню для танків і артилерії, двигуни, кораблі, частини ракет, стрілецьку зброю. Компанія Дерипаски працює і для військової промисловості. Серед найбільших її клієнтів – Свалявський завод, який виробляє верстати для російської «оборонки».

У 2018 році покупцями українського кварциту стали два російських підприємства. Майже половина видобутку поставляється на завод «Кремній-Урал», який відноситься до об’єднаної компанії Дерипаски.

І ще близько половини видобутих кварцитів їде на Новолипецький металургійний комбінат іншого російського олігарха, мільярдера Володимира Лісіна.

Але Глухівський кар’єр – не єдиний актив Дерипаски в Україні. У алюмінієвої промисловості держави Дерипаска вже 13 років, і до цих пір володіє майже десятком підприємств в цій сфері в країні – від виробництва до торгівлі цим металом. Найбільший з них до цих пір діє – Миколаївський глиноземний завод, який виробляє глинозем – сировина для алюмінієвих заводів російського олігарха.

Крім того, серед компаній одного Путіна є українське підприємство, робота якого безпосередньо пов’язана з кар’єром в Баничі.

У 2006 році Дерипаска разом з партнерами викупив контрольний пакет акцій Запорізького алюмінієвого комбінату – найбільшого в Україні виробника цього металу. Крім алюмінію, тут виробляли і кремній з Баницького кварцитів.

Компанія Дерипаски ще в 2017 році без проблем отримала продовження дозволу на розробку кар’єру в Баничі. Дозвіл на роботи дали в Міністерстві екології. Але після зміни уряду це відомство ліквідували. У новому Міністерстві енергетики та захисту навколишнього середовища говорять, що продовження дозволів – типова процедура. Тому нічого дивного в дозволі на видобуток росіянам не бачать.

Виходить, що сьогодні Україна змушена закуповувати кремній для своїх потреб за кордоном. Тоді як завод, який міг би його забезпечити, зруйнований, а цінний мінерал з українських надр вивозять до Росії. Там його використовують, в тому числі, для потреб російської оборонки, яка вже 5 років сумлінно поставляє свою продукцію в український Донбас.

СБУ сформулювало список санкцій таким чином, що в нього потрапили лише ті компанії, які реально не працюють в Україні. А інші регулятори, схоже, просто закривають очі на присутність росіян в українських надрах. Заробляє ж на цьому, як показало розслідування «Схем», близький російському президенту людина – впливовий олігарх Олег Дерипаска.

Джерело