Новини Як Аварійно-диспетчерська служба та «Вінницягаз» граються з нашим життям

Як Аварійно-диспетчерська служба та «Вінницягаз» граються з нашим життям

427
0

Аби захистити нас від нещасного випадку отруєння газами, існують закони та правила, що регулюють норми обслуговування димовентиляційних каналів

 Метан — газ, яким ми користуємося, не має ані кольору, ані запаху. Чадний газ, який утворюється в процесі згорання цього метану, також не має ні кольору, ні запаху. Отруєння ними відбувається непомітно для людини: ми відходимо в кращий зі світів, навіть не усвідомлюючи цього. Аби захистити нас від нещасного випадку отруєння цими газами, існують закони та правила, що регулюють норми обслуговування димовентиляційних каналів.  

Хто повинен перевіряти тягу?

 

Існує Положення про порядок технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем, яке затверджене наказом Державної акціонерної холдингової компанії "Укргаз" від 30 липня 1977 р. №35. Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 2 жовтня 1977 р. за №451/2255. дія цього Положення поширюється на спеціалізовані підприємства газопостачання та газифікації (СПГГ). Державне Положення є обов’язковим для виконання ними та підприємствами, установами, організаціями  не експлуатують внутрішньобудинкові системи газопостачання (ВБСГ) природного та зрідженого.

П.3.4. Технічне обслуговування газопроводів і газового обладнання житлових будинків та громадських в населених пунктах України здійснюється СПГГ згідно договорами з власниками зазначених об’єктів.

П.3.5.Планове технічвне обслуговування та дрібний ремонт газової апаратури і приладів, матеріалів при перепакуванні фланцевих та різьбових з’єднань і запірних пристроїв, застосуванні експлуатаційних витрат СПГГ. 

Всі ці дії відбуваються з обов’язковою відміткою в абонентській книжці за підписом виконавця.  

 

Згідно типового договору виконавцем (СПГГ) надаються послуги з технічного обслуговування і ремонту внутрішньобудинкових систем газопостанчання та дворових газопроводів. Також в договорі зазначається, що періодичнетехнічне обслуговування, перевірка на щільність газопроводів, газових приладів і пристроїв під робочим тиском; перевірка димових і вентиляційних каналів на наявність тяги; розбирання, очищеннґ від насолідків корозії і залишків мастила, а також змащування всіх запірних пристроїв, установлених на газопроводах та газових приладах і пристроях. 

Згідно з Правилами надання населенню послуг з газопостачання, затвердженими постановою КМУ від 09.12.1999 р., п. 16, послуги з періодичного технічного обслуговування надаються споживачам за рахунок витрат газорозподільних підприємств, пов’язаних з транспортуванням природного газу, зокрема, перевірки тяги димових і вентиляційних каналів на наявність тяги. Послуги з газопостачання надаються споживачеві на підставі п. 4 Правил, згідно з Типовим договором, затвердженим Постановою КМУ від 05.06. 2006р., де у п. 14 зазначено: за рахунок коштів виконавця здійснюється:  — перевірка димових і вентиляційних каналів на наявність тяги; — перевірка придатності до використання (експлуатації) газових приладів і пристроїв, їх налагодження та регулювання. При цьому слід зазначити, що згідно з п. 2 Правил, виконавець — підприємство, що виконує роботи та/або надає послуги з газопостачання.

Абсолютна більшість вінничан відверто скаже: «За місцем мого проживання  мені не проводили перевірки тяги димових та вентиляційних каналів. За що ЖЕКи виставляють оплату?». А випадок, коли на військовому містечку зірвався будинок через несправні вентиляційні канали й досі памятає вся Вінниця.

Старша по будинку № 99, що по вулиці Келецька, Кравчук Юлія Кирилівна стверджує, що працівники, які мали перевіряли тягу підробляють підписи жильців: «В мене на руках є документ, де замість мешканців мого будинку хтось попідписувався, в тому числі й замість мене. Це ж що виходить? Я розумію, що з них вимагають підтвердження того, що їхня робота зроблена, але ж майте совість. У мене ніякої перевірки не проводилось, а раптом там не працює вентиляційний канал, хто буде відповідати за моє здоровя? ЖЕК, який від усього відхрещується, чи ті горе-працівники, які підробили мій підпис? Я самостійно пройшла всі квартири, люди попідписувались навпроти фіктивних підписів – підробку одразу видно! Але чомусь цю підробку впритул не бачать наші місцеві високопосадовці. Вражає байдужість, я більше місяця оббиваю пороги різних адміністративних інстанцій, в тому числі й  міське комунальне підприємство «Аварійно-диспетчерська служба», люди якої й мали перевірити канали на тягу, однак звідусіль відписки. Результат нульовий. Управління державної служби по боротьбі з економічними злочинами не вбачає в цій ситуації злочину, але ж за що ми тоді сплачували кошти? Адже ж з кожної квартири зібрали по 7.04 грн.»

Вінничани обурені

Інша жителька Вінниці Людмила Ігорівна, теж скаржиться на перевірку димовентиляційних каналів.

«Прийшов чоловік, не представившись, не предявивши ніякого документа, який би засвідчував його причетність до вищезгаданого АДС й просто запитав чи є проблеми з тими каналами. Якщо не має – підпишіться. Звісно, я наполягла на перевірці, однак таку перевірку я змогла б і сама зробити: чоловік підніс до димовентиляційного каналу туалетний папірець, а коли той жваво зарухався, – заявив, що все нормально і що я можу не хвилюватись».

Чекайте, шановні, а як же технічні вимоги? Для того, щоб проводити цю перевірку необхідно мати всі відповідні документи. По-перше, що виконавець робіт пройшов спеціальне навчання і має дозвіл для здійснення діяльності, по-друге, має ліцензію. Лише знань для отримання ліцензії надто мало, треба ще мати і відповідне сертифіковане обладнання, де фігурує практично нікому з пересічних громадян невідомий прилад анемометр із класом точності не нижче другого. І ніякий туалетний папірець тут не допоможе! В таких ситуаціях жартувати з нашим життям і здоров’ям законом заборонено.

 Від майстрів АДС у відповідь на запитання про те, як вони перевіряють тягу, часто можна почути наступне: «У підвалах будинків є отвори нижньої частини каналів, і якщо піднести запалений сірник, то полум’я має різко відхилятися в бік каналу. Ідеальною тягу вважають тоді, коли прикладений до отвору аркуш паперу не відпадає від нього». Зрідка від цих добродіїв отримуєш відповідь, що ЖЕК уклав договір із кимсь на проведення таких робіт. Саме тут постає наступне запитання: а хто має право проводити роботи із обслуговування цих каналів?

Цитата з відповіді Державного Комітету України з Промислової Безпеки, охорони Праці та Гірничного Нагляду: «Відповідно до п.3 Порядку видачі дозволів (Постанова КМУ від 15 жовтня 2003 р.) та п. 28 додатку 1 (Перелік робіт підвищеної безпеки), суб’єкт підприємницької діяльності повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної безпеки: обстеження, ремонт та очищення димарів, вентиляційних каналів …».

Цитата з відповіді Державного Комітету України з Питань Регуляторної Політики та Підприємництва:
«Відповідно до п. 2.13 «Ліцензійних умов провадження господарської діяльності»… ліцензійні умови поширюються на суб’єкта господарювання в частині робіт, які виконуються в межах діяльності протипожежного призначення, віднесено мурування, ремонт, очищення і обстеження (перевірка) печей, камінів, димоходів (димарів, димових каналів)».

 

У Вінниці крайніх не знайдеш

Вінницький міськвиконком знайшов чергове джерело надходження грошей. Він приватизував колись держану структуру АДС й змушує їх виконувати роботи СПГГ. Причому тільки за перевірку димовентиляційних каналів міськвиконком має чималі кошти. І всім абсолютно байдуже до того, що АДС-ники не мають відповідної освіти й приладів для ціє роботи, що, подекуди вони навіть не знають, де знаходяться ці канали. А гроші, то беруть! 

Ось цитата з відписки Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Вінницягаз»: «Перевірка наявності тяги в димових та вентиляційних каналах внутрішньо будинкових систем газопостачання споживачів, передбачена абз. 3, пп.1, п. 14 типового договору та пп.4, п. 16 Правил надання населенню послуг з газопостачання, відноситься до планово-технічного обслуговування та здійснюється Вінницьким МУГГ за рахунок власних коштів.

Також, вважаємо за необхідне наголосити на тому, що перевірка димових та вентиляційних каналів є ліцензованим видом діяльності (наказ МНС України від 25.12.2009 р. №886) та ПАТ «Вінницягаз» і його філіями НЕ здійснюється у зв’язку з відсутністю відповідної ліцензії»

Ось так от, тому ПАТ «Вінницягаз» вирішило перекинути перевірку на Аварійно-диспетчерська службу, завдання якої полягають НЕ в перевірці, а в усуненні недоліків, які, відповідно їм має надавати МУГГ. Замкнутий круг.

І поки Управління державної служби по боротьбі з економічними злочинами та інші державні служби ігнорують скарги та звернення жителів Вінниці, АДС грається з нашим життям.

Далі буде…

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я