Економіка Виплата заборгованості по нарахованих сумах пенсії на підставі рішень суду!

Виплата заборгованості по нарахованих сумах пенсії на підставі рішень суду!

667
0
Виплата заборгованості по нарахованих сумах пенсії на підставі рішень суду: суд визнав нечинним порядок Кабміну
Апеляційний суд підтвердив незаконність затвердження Кабміном Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду від 22 серпня 2018 р. № 649.

«Чергова перемога!
Постанова КМУ № 649 скасована!
Рішення по cправі № 640/5248/19 (щодо питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду згідно ПКМУ №649) набуло законної сили 22 липня 2020 р.
Велика подяка і шана Шацькому Олександру Леонідовичу!»,
 – зазначається в групі Правовий захист військовослужбовців.

Нагадаємо, що відповідно до постанови КМУ «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду» від 22 серпня 2018 р. № 649 боржником виступає орган Пенсійного фонду України, визнаний таким за судовим рішенням, яке вступило в силу.

Для підтвердження суми, що підлягає виплаті боржником (відповідним органом ПФУ), ним подаються до Фонду підтвердження дати надходження судового рішення до боржника (яке є базою визначення черговості виконання); копія судового рішення або виконавчого листа, та розрахунок суми, що підлягає виплаті.

Для того, щоб перевірити обґрунтованість розрахованої боржником суми, що підлягає виплаті, у фонді утворюється комісія з 7 осіб, яка може або надати рішення про наявність підстав для виплати сум, або про їх відсутність, з наданням причин такого рішення та строку усунення недоліків боржником.

Раніше на сайті Президента була зареєстрована петиція щодо цієї постанови, в якій було зазначено, що Пенсійний фонд України та його територіальні органи не виконують в повному обсязі рішення судів, які набрали законної сили щодо пенсійних виплат, чим позбавляють пенсіонерів отримати заборгованість з перерахованої (нарахованої) пенсії на виконання рішень судів.

«Держава не може виправдовувати нестачею коштів невиконання судових рішень, винесених проти неї або проти установ чи підприємств, які перебувають в державній власності або контролюються державою», – було зазначено у петиції.

Зазначена постанова КМУ була оскаржена до Окружного адміністративного суду міста Києва.

Як вказував позивач, оскаржуваним Порядком визначено механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійного фонду України на цю мету, та передбачено ведення реєстру судових рішень щодо погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду та перевірку обґрунтованості суми, що підлягає виплаті.

Це суперечить Конституції України та Законам України, які мають вищу юридичну силу, ніж нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, оскільки оскаржуваний Порядок визначає іншу послідовність та порядок дій щодо виконання судових рішень боржником, ніж встановлено законодавством.

Так, Запорізьким окружним адміністративним судом 26 грудня 2018 року позивачу видано виконавчий лист у справі № 808/1357/18 щодо стягнення з Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України міста Запоріжжя недоплаченої пенсії за період з 1 червня 2015 року до 31 грудня 2015 року у розмірі 104567,28 грн.

11 січня 2019 року та 31 березня 2019 року позивач звернувся до Управління Державної казначейської служби України у місті Запоріжжя з заявами щодо стягнення з Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України недоплаченої пенсії, проте листами позивачу повернуто виконавчий лист без виконання. При цьому пенсійний орган, відмовляючи у виконанні судового рішення щодо позивача, послався саме на те, що оскільки судове рішення у справі набрало законної сили після набрання чинності (з 1 січня 2013 року) «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», є рішенням про стягнення коштів, то, відповідно, має виконуватись за Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року № 649.

Суд першої інстанції 12 листопада 2019 року  визнав протиправним  та скасував Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затверджений постановою  Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року № 649.

Кабмін та ПФУ подали апеляційні скарги.

Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду залишила апеляційні скарги без задоволення, однак змінила резолютивну частину рішення суду першої інстанції та зазначила: визнати протиправними та нечинними пункти 1 та 2 постанови КМУ № 649.

Оскільки ці пункти саме і передбачають затвердження Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, то він фактично тепер вважається нечинним.

Зазначимо, що дане питання також знаходиться на розгляді Верховного Суду, оскільки Кабмін оскаржив до КАС ВС проміжне процесуальне рішення апеляційної інстанції.

Джерело

#кабмін #суд #пенсії