Новини Вибори під російськими дулами. Чому нас вчить скандал з німецьким послом

Вибори під російськими дулами. Чому нас вчить скандал з німецьким послом

301
0

Посол Німеччини Ернст Райхель нагадав про давні проблеми Євросоюзу, коли йдеться про відновлення миру в Україні

Висловлювання посла Німеччини в Україні Ернста Райхеля про те, що вибори на Донбасі можливо проводити в присутності російських окупаційних військ викликали обурення українських колег-дипломатів, народних депутатів та небайдужої частини суспільства. Cлова дипломата нагадали про давню проблему, яку маємо із представниками Євросоюзу, коли йдеться про відновлення миру в Україні, пише Експресо

Для них мінські домовленості – документ, який так чи інакше потрібно змусити виконати Україну і Росію. Оскільки тиск на РФ за допомогою санкцій поки що результатів не дав, вони пробують тиснути на українців – робіть, що записано в документі: міняйте Конституцію, готуйтесь до виборів на окупованому Донбасі та амністії.

Задля відновлення примарного миру в країні, що межує з ЄС та нормалізації відносин із Росією велика частина євросоюзівських політиків готова заплющити очі на той факт, що присутність російських військових та потужна пропаганда Кремля зроблять результат виборів цілком прогнозованим. Але то вже, на їхню думку, проблема України.

Українська сторона пручається та опирається, оскільки це означатиме не лише політичну смерть партії влади та масові народні протести. Ні, це означатиме погодитись на те, що Росія отримає потужний важіль впливу на всю Україну шляхом контролю як мінімум частини парламенту.

Тож для України мінські домовленості мають зовсім інше тлумачення. Загалом поки що французька та німецька сторони публічно не вимагали проведення виборів у присутності російських військ. Хоча, як відомо з дипломатичних джерел, непублічно тиск на українців був. Зокрема, ті ж самі німці умовляли погодитись на федералізацію – за прикладом їхньої країни.

Позиція посла

Ернст Райхель у колі дипломатів та журналістів відомий як дипломат, який дуже неохоче дає інтерв’ю. Та останнім часом він, схоже, вирішив тимчасово поміняти свої принципи. І його непублічна позиція щодо мінських угод стала публічною.

Райхель вже не вперше говорить про можливість проведення виборів на окупованій частині Донбасу до виведення російських військових та відновлення Україною контролю над кордоном. Наприклад, він сказав про це під час візиту до Харкова 14 грудня 2016 року. Потім уточнив це 21 грудня в ефірі передачі “Ваша свобода” на “Радіо Свобода”. Тоді ці слова не призвели до скандалу. Напевно, цього разу це сталося ще й тому, що сайт “РБК-Україна” виніс слова про вибори в заголовок, наголосивши таким чином на них.

Народні депутати оголосили послу бойкот, а українське МЗС викликало Райхеля “на килим”. Свою позицію щодо слів Райхеля наш міністр закордонних справ оприлюднив у Twitter.

“Два виборчих фарси під дулами російських автоматів – маємо дві окупаційні влади в окупованому Криму і на Донбасі. Фарсів досить!” – написав він. На сайті МЗС сказано, що німецькому дипломату було наголошено на неприпустимості проведення виборів на окупованих територіях Донбасу за присутності російських окупаційних військ.

Багато хто у вівторок закликав посла Райхеля відвідати зону АТО. Мабуть, варто нагадати, що в такій подорожі уже побував голова МЗС Австрії, який зараз головує в ОБСЄ, Себастіан Курц. І що ми після цього почули? Австрійський дипломат сказав, що серед планів Відня на чолі ОБСЄ – лобіювання послаблення санкцій проти Росії “крок за кроком” в обмін на “позитивний розвиток подій на місці”. Його український колега Павло Клімкін цю пропозицію назвав “схибленою логікою”, бо зняття санкцій “стимулюватиме злочинця”.

“Формула Штайнмаєра”

Після візиту в МЗС посол Райхель відмовився щось пояснювати журналістам. Але в їхній присутності він поговорив трохи з народним депутатом Сергієм Лещенко, який серед інших запрошених гостей прийшов до посольства на прийом з приводу 25-річчя встановлення дипломатичних стосунків Німеччини та України.

Сказав дипломат небагато – погодився, що за нинішніх обставин українські партії не зможуть брати участь у виборчій кампанії, а українські ЗМІ – висвітлювати її, але повторив, що говорить про те, як створити умови, аби ці вибори можна було провести.

Про умови посол говорив у згаданому інтерв’ю для “Радіо Свободи” – це так звана “формула Штайнмаєра”. Вона полягає в тому, що вибори можуть відбутися в присутності російських військ, але під наглядом ОБСЄ.

Зараз пан Штайнмаєр уже не міністр закордонних справ, його на цій посаді змінив Зігмар Габріель. Але як і попередник він представляє ліво-центристську соціал-демократичну партію Німеччини, яка хоча й засуджує окупацію Криму та частини Донбасу, одночасно говорить про зближення з Росією. Отже, формула лишається на порядку денному.

Пан Райхель у своїх інтерв’ю відверто говорив, що не вірить у те, що Росію можна змусити піти з окупованої території до проведення виборів. “Не погоджено – і навряд чи буде погоджено – що Україна відновлює контроль (над кордоном. – ред.) і тільки потім відбуваються вибори”, – говорив він у ефірі “Радіо Свобода”.

Навряд чи дипломат займається самодіяльністю та озвучує позицію, яка суперечить лінії німецького МЗС (нехай і неофіційній). У Кремлі повідомляють, що Путін з Меркель уже домовились провести чергову зустріч міністрів закордонних справ у “нормандському форматі”. І хоча зазвичай ці зустрічі на рівні міністрів нічого не вирішують, на Клімкіна, напевно, тиснутимуть, аби Україна не барилася з виборами.

Сподіватимемось, що пан міністр і за кулісами в переговорах лишатиметься таким же, яким виглядає на публіці.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я