Новини Вкладникам полегшать повернення грошей

Вкладникам полегшать повернення грошей

328
0

Фонд гарантування вкладів готується почати виплату депозитів клієнтам збанкрутілих установ через всі банки-агенти, а не лише кількох партнерів.

 Вкладникам це прискорить процес отримання назад своїх заощаджень – вони зможуть їх отримувати в тому ж банку, в якому вони хотіли б їх розмістити на депозит, повідомляє news.finance.ua

Гарантія ходить за клієнтом

Фонд гарантування вкладів фізосіб в 2017 році запровадить новий механізм виплати компенсації депозитів постраждалим вкладникам банків-банкрутів. Замість нинішньої схеми виплати через спеціально відібрані Фондом кілька банків-агентів (від одного до десяти), кожен з яких монопольно обслуговує виплати у визначеній області або в цілому регіоні, вкладники зможуть отримати повернення своїх грошей через будь-який банк-агент, який вони самі виберуть. «У новій організаційно-технічній системі реалізується технологія процесів обліку здійснення виплат гарантованих сум відшкодувань вкладникам, зокрема, в режимі онлайн, а також вирішуються завдання оперативного управління і контролю за виплатами», – пояснили у Фонді.

Дата запуску нової системи не називається, оскільки її тестування ще не завершено. «В залежності від часу приєднання банків-агентів до тестування різні банки перебувають на різних етапах процесу. Зокрема, деякі банки-агенти вже закінчили процес тестування. Здійснення реальних виплат відшкодувань вкладникам через Систему буде реалізовано після державної реєстрації в Міністерстві юстиції відповідних регуляторних актів. В даний час проекти регуляторних актів вже передані в Мін’юст для держреєстрації. Після проведення пілотного проекту в Систему будуть завантажуватися бази даних всіх неплатоспроможних банків», – повідомили FinClub в прес-службі Фонду гарантування вкладів. Це означає, що за новою системою будуть проводитися виплати як нових банків-банкрутів, так і «старих» – за тим клієнтам, які ще не встигли отримати свої гарантовані державою до 200 тис. грн.

Вкладникам стане простіше

Це значно розширить мережу пунктів виплат: вкладник зможе вибрати для отримання коштів найближче до нього відділення або відділення банку, якому він довіряє. «Якщо зараз вкладник може звернутися тільки в один конкретний банк, то після впровадження Системи він зможе звертатися в будь-який банк, який є банком-агентом Фонду і підключений до Системи», – підкреслили у Фонді.

У Фонді не кажуть, скільки банків з діючих 95 є його агентами, але пообіцяли потім опублікувати на сайті список банків-агентів. «Система в автоматичному режимі відстежує виплату по конкретних вкладах і не дозволить зробити повторну виплату», – повідомили у ФГВФО.

Зараз виплати починаються через сім днів після визнання банку неплатоспроможним. І при банкрутстві великих банків нерідко в банках-агентах виникали черги, як у випадку з Дельта Банком, з бажаючих швидко отримати виплату. Через це люди не могли забрати свої заощадження протягом декількох днів, а записувалися на конкретний день у майбутньому. Крім того, вкладники скаржилися, що деякі банки-агенти не хотіли виплачувати їм кошти готівкою, а пропонували зарахувати їх на поточний або депозитний рахунок у банку-агенті. Нова система виплат повинна звести до нуля ймовірність таких проблем.

Агенти втратять переваги

Досі для виплат Фонд відбирав кілька банків. В залежності від розміру збанкрутілого банку виплатами його депозитів займалося близько трьох-шести банків-агентів. Їм така робота давала значну перевагу, бо багато вкладників не забирали гроші, а залишали їх на рахунках. Наприклад, ПУМБ в 2015 році говорив про розміщення у себе понад 30% виплачених Фондом коштів. «Коли ми виплачували людям кошти від Фонду гарантування вкладів, значна кількість цих вкладників стали нашими клієнтами», – відзначає старший радник Альфа-банку Роман Шпек.

Тепер список банків-агентів буде більшим, і їм не вдасться монопольно нарощувати депозитні портфелі за рахунок збанкрутілих конкурентів. Це вплине на вартість ресурсів. «Високі ставки в країні викликані двома причинами: або це проблеми з ліквідністю, або це якась цікава бізнес-модель, при якій банку вдається заробити, тобто кредитування», – говорить заступник голови правління Банку Форвард Дмитро Яковлєв.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я