На голову Новини Вінничани запитують: чи можна аліменти виплачувати не колишній дружині, а безпосередньо дитині

Вінничани запитують: чи можна аліменти виплачувати не колишній дружині, а безпосередньо дитині

128
0

Батько дитини хоче виплачувати аліменти не своїй колишній дружині, а безпосередньо дитині. Чи передбачена така можливість чинним законодавством? Хто в такому випадку є отримувачем коштів і як таку операцію відобразити у формі № 1ДФ? 

 Батько дитини хоче виплачувати аліменти не своїй колишній дружині, а безпосередньо дитині. Чи передбачена така можливість чинним законодавством? Хто в такому випадку є отримувачем коштів і як таку операцію відобразити у формі № 1ДФ?

 

ВІДПОВІДЬ: Так, законодавство надає можливість виплачувати аліменти на спеціальний рахунок дитини, відкритий у банку. Розберемо, чи можна її реалізувати?

 

Юридична складова. Насамперед зазначимо, що власне лише бажання виплачувати аліменти безпосередньо своєму нащадку, а не колишній дружині, недостатньо. На заваді стоїть ст. 179 Сімейного кодексу України (далі — СКУ), у якій зазначено, що аліменти, одержані на дитину, є власністю того з батьків, на ім’я кого вони виплачуються, і мають використовуватися за цільовим призначенням. Але неповнолітня дитина має право брати участь у розпорядженні аліментами, які одержані для її утримання. А в разі смерті того з батьків, з ким проживала дитина, аліменти стають власністю дитини.

 

Щоправда, якщо батько вважає, що мати витрачає кошти не за цільовим призначенням (тобто не на дитину), він може звернутися із заявою до органу опіки та піклування, щоб вони перевірили цільове витрачання аліментів (ст. 186 СКУ). Витрачання аліментів за цільовим призначенням означає, що той із батьків, на ім’я якого вони виплачуються, зобов’язаний спрямовувати їх на забезпечення потреб дитини в харчуванні, одязі, в охороні здоров’я, отриманні освіти та на створення гідних умов життя дитині.

 

Якщо буде доведено, що кошти витрачаються не за цільовим призначенням (а на практиці це реалізувати доволі складно, адже треба мати докази), платник аліментів вправі звернутися до суду з позовом про зменшення розміру аліментів або про внесення частини аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні «Ощадбанку» України (ч. 2 ст. 186 СКУ).

 

Однак тут існує інша проблема. Із узагальнюючого листа ВСУ від 11.12.2008 р. випливає: хоча механізм перерахування аліментів на рахунок в «Ощадбанку» є оптимальним, із точки зору забезпечення інтересів дитини, але нині не існує визначеного механізму створення таких рахунків і перерахування коштів на них. Цю ж позицію неофіційно підтвердили нам і в «Ощадбанку».

 

Тому наразі механізм виплати аліментів безпосередньо дитині не працює. А навіть якщо й запрацює, то кошти на особистому рахунку дитини накопичуватимуться до її повноліття. При цьому просто так передавати кошти дитині замість того, щоб перерахувати їх колишній дружині, також не вихід. Адже в такому випадку передані кошти не вважатимуться аліментами.

 

Наостанок додамо: навіть якщо аліменти за рішенням суду перераховуються на користь дитини, у формі № 1ДФ під ознакою доходу «140» усе одно фігуруватимуть дані стягувача аліментів (у нашому випадку — матері). Адже дитина не може бути отримувачем аліментів — це суперечить нормам СКУ.

 

Висновок:

Українське законодавство надає можливість виплачувати аліменти на спеціальний рахунок дитини, відкритий в «Ощадбанку». Однак на практиці це не працює. Адже в «Ощадбанку» не відкривають спеціально рахунки для таких цілей.

Євген Панчишин

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я