На голову Економіка Вінничани погашатимуть валютні кредити за нинішнім курсом долара

Вінничани погашатимуть валютні кредити за нинішнім курсом долара

242
0

 Кабінет міністрів України готує законопроект про погашення валютних кредитів, який не передбачає конвертації у гривню за курсом на момент отримання позики або станом на початок 2014 року. Позичальники отримають право лише на реструктуризацію кредиту за допомогою пролонгації терміну погашення.

 Кабінет міністрів України готує законопроект про погашення валютних кредитів, який не передбачає конвертації у гривню за курсом на момент отримання позики або станом на початок 2014 року. Позичальники отримають право лише на реструктуризацію кредиту за допомогою пролонгації терміну погашення.

 

Із 7 червня набув чинності закон, що накладає мораторій на відчуження нерухомості володарів іпотечних кредитів в іноземній валюті, які не справляються з виплатою позик через девальвацію гривні більш ніж 40% від початку року. Документ покликаний полегшити виплату валютних боргів, яких, за даними Національного банку, на сьогодні налічується 87,1 тис. із загальною заборгованістю 46,4 млн грн, або близько $4 млн. Але це тимчасовий захід, який буде діяти до моменту набуття чинності законопроектом, що регулює особливості погашення основної суми валютного кредиту, а також порядок розрахунку курсової різниці банками та порядок списання пені і штрафів для позичальників. На подання цього документа до Верховної Ради Кабінету міністрів відводиться два тижні, тобто новий законопроект має бути підготовлений до 21 червня.

 

Як стало відомо «Капиталу», в ньому не буде старих і категорично відкинутих банками, Міжнародним валютним фондом та Світовим банком пропозицій з конвертації валютних кредитів у гривневі не за поточним офіційним курсом (11,65 грн/дол.), а за курсом на момент отримання кредиту (близько 5 грн/дол.) або станом на початок 2014 року (7,99 грн/дол.).

 

Натомість з подачі НБУ і схвалення Незалежної асоціації банків України (НАБУ) у законопроекті прописано компромісний варіант – реструктуризація кредитів за допомогою пролонгації терміну погашення і збереження гривневої суми основного платежу.

 

Минулого тижня директор юридичного департаменту НБУ Віктор Новіков представив на комітеті Верховної Ради з питань фінансів і банківської діяльності список пропозицій з 11 пунктів (є в розпорядженні «Капитала»). Один з цих пунктів стосувався саме прийнятого тимчасового мораторію, решта потім були винесені на обговорення з банками і лягли в основу нового законопроекту. Насамперед регулятор запропонував обмежити коло позичальників, які претендують на пільги під час конвертації кредиту. У підсумку дія законопроекту буде поширюватися на позичальників, що купили виключно житлову нерухомість, яка є єдиним житлом не лише самого позичальника, а й його сім’ї, в кредит на суму до 2 млн грн. Щоб провести реструктуризацію кредиту, позичальник повинен буде написати листа до банку з відповідним проханням. При цьому під дію закону підпадатимуть не лише позики, які обслуговуються початковим кредитором, а й ті, що передані до інших банків чи факторингових компаній.

 

Власне реструктуризація боргу, як запропонував Нацбанк і підтримали фінустанови, передбачає, що валютний кредит буде конвертований у гривневий, а потім термін дії кредитного договору буде продовжений таким чином, щоб протягом наступних двох років після реструктуризації сума регулярного платежу збереглася на рівні 1 січня 2014 року. Інакше кажучи, пояснюють в НБУ, якщо платіж становив до початку поточного року 3000 грн у гривневому еквіваленті, то він повинен бути зафіксований на цьому рівні, а договір пролонгований на час, необхідний, щоб погасити весь кредит такими платежами. Відсоткова ставка за користування кредитом повинна бути встановлена на рівні тієї, яка була затверджена банком за кредитами у гривні, наданими в той самий період, що й відповідні валютні кредити. Ще минулого тижня в НАБУ пропонували варіант встановлення максимального розміру цієї ставки на рівні 17% річних, але в доопрацьованому проекті закону фігурує вже межа у 15%. При цьому після закінчення дворічного пільгового періоду ставка зміниться до того рівня, який існував за аналогічними гривневими кредитами на дату проведення реструктуризації. Тобто ставка зросте до нинішнього рівня – понад 20% річних.

 

Також НБУ запропонував банкам списати клієнтам пені і штрафи за період з 1 січня 2014 до моменту реструктуризації кредиту. Фінустанови цю ініціативу також підтримали. Для позичальників, які й після реструктуризації не впораються з погашенням кредиту протягом трьох місяців, законопроект передбачає можливість звернутися до банку з пропозицією забрати житло в рахунок погашення боргу. Фінструктура, зі свого боку, буде зобов’язана виконати подібне прохання клієнта і забрати предмет застави в свою власність протягом 30 днів. Якщо вартість житла буде менша від суми заборгованості, банк повинен буде пробачити клієнту різницю і списати її як безнадійну.

 

За матеріалами: Finance.ua

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я