Новини Віднесені вітром мільярди

Віднесені вітром мільярди

372
0

На початку березня 2014 року нова українська влада, народжена Революцією Гідності, взялася за підтримки Євросоюзу повертати в Україну державні кошти, виведені з України корумпованими попередниками.

Насамперед ішлося про гроші, які екс-президент Янукович і люди з його оточення вкрали з держбюджету, тобто, у простих українців.

«Ні корупції!» дізнався,  як виконало своє завдання у цьому процесі Міністерство закордонних справ України, якому уряд доручив «звернутися до компетентних органів іноземних держав щодо повернення коштів, перерахованих з України фізичними та юридичними особами з ухиленням від оподаткування або отриманих злочинним шляхом».

Березень 2014 року: боротьба на всіх фронтах

5 березня Європейський Союз заморозив активи 18 українських посадовців із близького оточення Януковича. Так, до списку за зловживання з державними коштами в Україні спочатку ввійшли сам екс-президент та його сини, екс-очільник МВС Захарченко та його заступник Ратушняк, екс-генпрокурор Пшонка зі своїм сином, колишній голова СБУЯкименко, екс-прем’єр Азаров та його син, колишній очільник АП Клюєв та його брат, екс-заступник глави АП Портнов, екс-міністр юстиції Лукаш, бізнесмен Курченко, колишній міністр освіти і науки Табачник, екс-голова МОЗ Богатирьова та колишній радник ЯнуковичаІгор Калінін.

Кількома днями раніше, 1 березня, Кабінет міністрів України затвердив Постанову №65 «Про економію державних коштів та недопущення втрат бюджету», щоб стабілізувати економічну ситуацію в державі і почати більш раціонально використовувати бюджетні кошти.

Цим документом, зокрема, Міністерству доходів і зборів та Міністерству закордонних справ(МЗС) прем’єр-міністр А.Яценюк доручив «звернутися до компетентних органів іноземних держав щодо повернення коштів, перерахованих з України фізичними та юридичними особами з ухиленням від оподаткування або отриманих злочинним шляхом».

Варто зазначити, що в той же день, 1 березня 2014 року, Кабмін ліквідував Міністерство доходів і зборів, тимчасово перепідпорядкувавши податкову та митні служби Мінфіну. Згодом було створено Державну фіскальну службу. Ймовірно, саме з цим можна пов’язати ненадання відповіді на запит, де «Ні корупції!» хотів дізнатися, ЩО конкретно робив Мінздох, щоб повернути вкрадені в українців посадовцями кошти, і як виконував урядову постанову. Мабуть, той період для фіскалів – суцільна біля пляма.

Біг по колу

Отже, «Ні корупції!» поцікавився у Міністерстві закордонних справ України, яким чином було виконано урядове завдання і які результати цієї роботи на сьогодні, тобто, два роки по тому. Так, зокрема ми запитали, до яких компетентних органів і яких іноземних держав дипломати зверталися щодо повернення коштів, перерахованих з України фізичними та юридичними особами з ухиленням від оподаткування або отриманих злочинним шляхом, яких результатів досягли у цьому питанні і скільки коштів внаслідок проробленої дипломатами роботи вдалося повернути до державного бюджету.

Однак у своїй відповіді дипломати не відповіли на жодне із цих запитань, повідомивши, що «опрацювання Україною питання щодо повернення коштів, перерахованих з України юридичними та фізичними особами з ухиленням від оподаткування або отриманих злочинним шляхом, здійснюється згідно з положеннями двосторонніх угод про надання правової допомоги». А “ключовим органом виконавчої влади з питань повернення активів є Державна служба фінансового моніторингу України”, до якої в межах своєї компетенції періодично приєднуються МЗС, Мінюст, Державна фіскальна служба, Міністерство внутрішніх справ та Генпрокуратура.

Так от, МЗС, відповідно до своєї компетенції, було залучено аж до двох (!) заходів і одного (!) консультаційного процесу.

Перша допомога дипломатів у процесі повернення вкрадених коштів в Україну – це участь у Міжнародному форумі з питань повернення активів в Україну (ФПАУ), який відбувся 29-30 квітня 2014 року у Лондоні за підтримки Ініціативи з повернення вкрадених активів, Світового Банку та Управління ООН з боротьби з наркотиками та злочинністю.

За результатами цього заходу голови делегацій Сполученого Королівства, Сполучених Штатів та України в рамках форуму з питань повернення активів в Україну ухвалили спільну Заяву, в якій, зокрема, «країни-учасниці високо оцінили тверді наміри уряду України зробити своїм пріоритетом розслідування корупційних дій представників режиму Януковича та їх спільників.

Учасники визнали, що повернення доходів від корупції у співробітництві з міжнародною спільнотою має велике значення для відновлення чесності уряду та довіри громадськості до нього, а також чітко сигналізуватиме про те, що ті, хто зловживає офіційним положенням, не залишатимуться безкарними. Активи, які незаконно привласнили клептократи з уряду Януковича, — це кошти, які мали бути використані на користь народу України».

Друга допомога дипломатичного відомства – це сприяння участі української делегації у Другому засідання Робочої групи експертів з питань виявлення, встановлення та арешту активів, що проходив у Нью-Йорку (США) 17-19 грудня 2014 року.

Крім того, МЗС сприяло проведенню відповідних консультацій між Генеральною прокуратурою України та Європейською службою зовнішньої діяльності (ЄСЗД) щодо запровадження обмежувальних заходів стосовно низки колишніх посадовців України.

1

Оскільки в МЗС ключовим органом виконавчої влади з питань повернення активів назвалиДержавну службу фінансового моніторингу України, то «Ні корупції!» звернувся з аналогічними запитаннями і туди.

Однак там відповіли, що Держфінмоніторинг «відповідно до міжнародних договорів за принципом взаємності чи з власної ініціативи здійснює міжнародне співробітництво з відповідними органами іноземних держав у частині обміну досвідом та інформацією з питань запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, отриманих злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення. А із запитуваною інформацією про те, куди зверталися стосовно повернення вкрадених коштів та чи вдалося повернути, не до них, бо це не їхні компетенція, а до …Міністерства доходів і зборів і Міністерства закордонних справ.

2
Не мільярди, а тисячі

Наприкінці 2015 року інший заступник Генпрокурора Владислав Куценко назвав у цифрах гроші Януковича і його найближчого оточення. Так, за його словами, за кордоном арештовані активи і грошові кошти колишніх українських високопосадовців на загальну суму104 млн доларів США , 122 млн швейцарських франків і 22 млн. євро

«За кордоном заблоковані кошти Миколи Азарова у сумі 500 тис. дол. США в Ліхтенштейні, Юрія Іванющенка у сумі 258 тис. доларів США на Кіпрі, 30,8 млн дол. США і 1,8 млн швейцарських франків в Латвії, 72 млн швейцарських франків у Швейцарії. У Кліменка заблоковано 26,5 млн. дол. США в Ліхтенштейні, у Андрія Клюєва – 13 млн швейцарських фаркнув в Швейцарії, 315 тис. євро в Австрії. Сергій Клюєв також має 13 млн. заблокованих швейцарських франків у Швейцарії, 675 тис. євро в Великій Британії 461 тис. євро в Австрії. …

У бізнесмена-втікача Сергія Курченка заблоковано кошти на суму 1,5 тис. дол. США в Латвії,40 тис. дол. США на Кіпрі, 0,2 млн. швейцарських франків у Швейцарії і 235 тис. євро в Австрії.

Активи компанії МАКО Олександра Януковича заблоковані на суму 2,5 млн. швейцарських франків у Швейцарії, У Арбузова заблоковано 49,5 млн дол. США в Латвії», – повідомив Куценко.

А місяць тому, 6 лютого, ще тодішній заступник генерального прокурора Віталій Каськозаявив, що торік до бюджету було повернуто близько 300 тисяч гривень «корупційних коштів». Водночас Україні поки так і не вдалося повернути гроші, вкрадені близьким оточенням Януковича.

«Але з цих 300 тисяч немає жодної копійки коштів колишніх чиновників. Тому ці включення в бюджет на кожний рік запланованих мільярдів – популізм. Будь-якому фахівцеві відомо, що в цей період заарештовані за кордоном кошти чиновників епохи Януковича в країну не повернуться», – упевнений Касько.

nikorupciji.org

Валентина Новицька, «Ні корупції!»

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я