На голову Економіка Відчайдушні багатії: в елітних університетах США викрили дику корупцію і до чого...

Відчайдушні багатії: в елітних університетах США викрили дику корупцію і до чого тут Україна!

123
0

Єль, Стенфорд, Джорджтаунський та Техаський університети, Університет Південної Кароліни, UCLA та інші університети США опинилися у центрі грандіозного корупційного скандалу. Сума хабарів, які платили батьки за те, щоб їхні діти вступили до престижних вишів, варіювалася від 10 до 75 тисяч доларів. У хід шли також цінні папери та облігації…

Часто навіть самі вступники не знали, що отримали омріяне місце в університетів завдяки шахрайству батьків…

Схему підкупу та підтасовки результатів іспитів рік тому виявили агенти ФБР, які працювали під прикриттям у ході іншого розслідування.

Чому ця справа може стати однією з найгучніших в історії американської системи освіти та чим закінчився схожий випадок в Україні?

У вівторок, 12 березня, Міністерство юстиції США висунуло перші обвинуваченння в участі в багатомільйонній корупційній схемі вступу у престижні університети. Звинувачення стосуються 50 осіб, 33 з яких — батьки студентів з невисокими балами, а решта — організатори схеми та спільники.

Основний організатор — 58-річний Вільям Сінгер, керівник компанії з підготовки до вступу в університети The Key, а також благодійної організації, через яку клієнти платили йому хабарі під виглядом пожертв. Загальна сума таких пожертв склала майже 25 мільйонів доларів.

Головний фігурант справи про корупцію в університетах США Вільям Сінгер

Сінгер надавав різні послуги. Наприклад, підтасовував результати тестів SAT і ACT, як враховують під час вступу в американські університети. Саме за його порадами діти стверджували, що мають труднощі з навчанням, щоб отримати відтермінування для здачі іспиту. Таким чином абітурієнти отримували можливість здати іспит у приватному порядку протягом двох днів, а помічники Сінгера мали більше маневрів для підтасовки результатів…

Сінгер мав також налагоджену мережу адміністраторів шкіл у Техасі та Каліфорнії, де абітурієнти могли отримати правильні відповіді ще до початку тестування. Інший учасник схеми також міг виправити помилки після тесту. Посередники за кожен тест отримували до 10 тисяч доларів. Всього така послуга коштувала батькам від 15 до 75 тисяч доларів.

Друга схема полягала в тому, що Сінгер домовлявся зі спортивними тренерами університетів, аби ті “підтверджували” успіхи дітей у різних видах спорту. Співробітники організації Сінгера підробляли дані про досягнення школярів та їхні фото, на яких вони буцімто тренувалися. При цьому деякі вступники ніколи навіть не займалися спортом. Цю схему ФБР “допоміг” викрити колишній футбольний тренер Єльського університету Рудольф Мередіт. Він отримав 400 тисяч доларів за те, що зробив вигляд, буцімто один зі вступників — зірка футболу. При цьому хлопець мав посередні результати у спорті. Його батьки заплатили Сінгеру 1,2 мільйони доларів.

Прокурори також звинуватили колишнього головного тренера з тенісу в Джорджтауні, Гордона Ернста. Батьки заплатили 950 тисяч доларів за те, щоб Ернст підтвердив успіхи їхньої дочки у тенісі. Насправді, дівчинка посіла 207 місце на чемпіонаті штату серед дівчаток до 12 років.

Вільям Сінгер визнав себе винним за звинуваченням у рекеті, відмиванні грошей та перешкоджанні правосуддю. З вересня цього року він співпрацює зі слідством.

Кого ще звинувачують?

У одній з телефонних розмов Сінгер пояснював клієнтові схему так: “Ми займаємося тим, що допомагаємо вступити в університети дітям найбагатших батьків у США”. Серед таких батьків фігурують бізнесмени та голівудські зірки.

Наприклад, акторка Фелісіті Гаффман, відома завдяки серіалу “Відчайдушні домогосподарки”, у 2017 році заплатила Сінгеру 15 тисяч доларів за хороший результат іспиту SAT для її дочки. У переговорах також брав участь чоловік Фелісіті, номінант на “Оскар” Вільям Мейсі, але обвинувачення йому не висунули. Лос-Анджелеський суд призначив Фелісіті Гаффман 250 тисяч доларів застави. Схему з маніпуляцією спортивними досягненнями використосувала інша телевізійна зірка Лорі Лафлін. Разом з чоловіком вони заплатили Сінгеру 500 тисяч доларів, аби їх дочок зарахували до університету Південної Каліфорнії за успіхи у греблі.  Ще один обвинувачений бізнесмен Вільям Макґлашан, виконавчий директор компанії TPG Growth, яка є одним із інвесторів Uber та стрімінгового музичного сервісу Spotify. 

Були й інші схеми підкупу. Наприклад, двоє обвинувачуваних з Каліфорнії заплатили Сінгеру акціями Facebook вартістю більше 250 тисяч доларів. Вони передали цей хабар у липні 2016 року. Наразі батьки стверджують, що то був “благодійний” внесок.

Усім обвинувачуваним загрожує до 20 років тюрми. При цьому прокуратура не висунула обвинувачення жодному зі студентів, оскільки саме батьки були головними учасниками схеми. “Ці батьки — просто набір багатства і привілеїв, — заявив прокурор Ендрю Лелінг. — Ця справа демонструє, наскільки сильно за допомогою грошей і шахрайства може поширитися корупція в елітних університетах. Для заможних не може бути жодної окремої схеми вступу до вищих навчальних закладів”.

Те, що вступники з багатих родин отримують привілеї при вступі — типова практика для деяких престижних університетів США, серед яких Гарвард, Стенфорд, Принстон, Колумбійський університет та інші. При вступі до цих навчальних закладів представники впливових сімей і раніше використоували критерій “legacy admissions”, так звану “спадщину”. Однак ця справа підриває довіру до іспитів SAT і ACT, які і без махінацій з результатами демонструють, що діти з бідніших родин отримують нижчі бали.

До чого тут Україна?

У 2016 році в Україні була викрита подібна схема. Тоді Генпрокуратура України повідомила про підробку щодо результатів ЗНО та привласнення державних та ґрантових коштів. Схема діяла з 2008 року. Понад 200 абітурієнтів у 2014-2015 роках мали підроблені результати тестування, ще близько двох тисяч осіб отримали завищені бали.

Списки студентів, які мали недостовірні результати ЗНО, ГПУ спочатку оприлюднила у себе на сайті, а потім прибрала, однак лишився передрук (він тут: https://lb.ua/news/2016/08/15/342709_delo_poddelke_rezultatov_vno.html).

Прокурор Олександр Новіков на засіданні профільного комітету з питань освіти на науки у Верховній Раді розповів, що серед цих осіб були “діти працівників апарату Верховної Ради, народних депутатів колишнього скликання, колишніх керівників ГПУ, МВС та МО”. Тоді ж прокурор зазначив, що понад 100 осіб зі списку були відраховані з бюджетних місць навчання за підробку балів ЗНО. На їх місця, за словами Новікова, зарахували абітурієнтів, які мали на це право за результатами тестування.

Однак для того, щоб студенти поновилися на навчанні попри звинувачення ГПУ, вистачило лише листів адвокатів до університетів. Студенти КПІ поновилися через суд. Батькам обвинувачень висунуто не було. “Висновки експертизи про те, що студентові були завищені бали, ще не означають, що цей студент був у цьому винуватий. Хто в цьому винен – встановити може лише суд, коли буде розглядати кримінальну справу” — коментував ситуацію заступник міністра освіти Володимир Ковтунець для “Радіо Свобода”.

У липні 2017 року прокуратура передала обвинувачувальний акт щодо колишнього директора Українського центру оцінювання якості освіти Ігоря Лікарчука та шести співробітників УЦОЯО до суду. Однак Солом’янський суд міста Києва повернув акт ГПУ через “неконкретизоване формулювання звинувачення” на доопрацювання. Справа ДОСІ знаходиться на етапі підготовчого засідання…

 

 

Автор: Анастасія Іванців

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я