На голову Новини Усі відмінності: чим поліція відрізняється від міліції

Усі відмінності: чим поліція відрізняється від міліції

581
0

Концептуальна різниця між поліцією і міліцією – перехід від пострадянського до європейського менеджменту та й, сподіваємося, ментальності нових і старих кадрів.

Нова національна поліція вже кілька днів не поступається місцем головної теми в Україні. У соцмережах всі діляться фотографіями початку роботи поліцейських у столиці.

Однак, не всім громадянам досі відома різниця між новою поліцією і старої міліцією. Про це пише видання iPress.ua, повідомляє Голос народу

Але чим відрізнятиметься нова поліція від старої міліції? Які матиме повноваження і як діяти в тих чи інших ситуаціях? Про відмінності між ними виданню розповів заступник начальника управління кадрового забезпечення ГУМВС України у Львівській області, один з координаторів процесу реформування міліції Роман Баховський.

1. Було: Міліція – мілітаристська, авторитарна, воєнізована структура. Така структура існує в Україні з радянських часів. Міліція орієнтована на процес і статистику, а також на мінімальний вплив на її діяльність громадськості. У міліції навіть не намагалися вибудовувати партнерські відносини з людьми. Стало: Поліція – державний правоохоронний орган. Концептуальними завданнями є: співпраця, комунікація, надання сервісних послуг. Основними завданнями є служити і захищати.

2. Було: Патрульна служба підпорядковувалася міському управлінню, міське управління – головному управлінню, головне управління – центральній владі. Стало: Вертикаль нової поліції складається з міністра, заступника міністра, департаменту поліції та поліції у містах. Міністр внутрішніх справ не впливає на роботу служби. Вона підкоряється тільки своєму керівництву в містах. Але міністр, все ж, призначає керівника поліції. Серед нових патрульних, які пройшли жорсткий відбір в нову поліцію, вимальовуються неформальні лідери, з якими проводять окремі тренінги та яких готують до керівних посад. Вони будуть підкорятися Департаменту поліції.

3. Було: Дільничний інспектор – відповідав за громадський порядок на своїй ділянці; інспектор ДАІ – стежив за правилами дорожнього руху; патруль – організовував охорону громадського порядку.

Стало: Поки що створили тільки патрульну службу. Патрульні поліцейські після спеціального навчання, першими повинні приїжджати на виклики, реагувати на скарги і порушення правопорядку.Поліцейські будуть розбиратися з хуліганами, матимуть право затримувати і запросити в дільницю для проведення опитування (а не допиту). Патрульні можуть оштрафувати водія, який порушує ПДР, перевірити документи у підозрілих осіб, конфіскувати підозрілу річ. Однак, умови вилучення і список речей зараз в законі не уточнюють. Викликати патрульного нової поліції можна так само, як і звичайного міліціонера.

4. Було: ДАІ – несе службу на місці, яке прописано в робочій карті державтоінспектора.

Стало: Патрульна служба цілодобово патрулює місто, перша реагує на порушення. Зараз створені піший і автомобільний патрулі. Автомобілі патрулів будуть оснащені сучасними засобами зв’язку та підключені до електронних баз. Кожен патрульний буде мати нагрудну камеру і планшет. Весь процес перевірки та оформлення протоколів повинен займати не більше п’яти хвилин. Сам порушник буде отримувати електронний протокол та квитанцію і за бажанням зможе оплатити адміністративне порушення банківською карткою також на місці.

5. Було: В Україні діє кругова порука, коли всі працівники структури пов’язані один з одним, працівники залежні від своїх керівників і так до найвищих щаблів влади. МВС в плануванні своєї діяльності залишається під істотним впливом політичних сил, що наочно проявилося в кадровій політиці останніх років.

Стало: Нова поліція – абсолютно нові люди, які не входять в цю кругову поруку. Зараз відбувається ціннісний підхід до формування нових працівників. У нових поліцейських немає прив’язки до регіональної міліції, яка втратила довіру в очах громадян. Поліція підпорядковується МВС безпосередньо.

6. Було: На службу до міліції могли бути прийняті громадяни, здатні за своїми особистими, діловими і моральними якостями, освітнім рівнем, фізичною підготовкою і станом здоров’я виконувати покладені на міліцію обов’язки. Багато чого вирішували зв’язки та фінанси.

Стало: Зараз проводиться повністю прозорий набір нових людей. Є чіткі критерії. У патрульну поліцію беруть молодих людей у ​​віці до 35 років. Людей в основному набирали з громадських організацій, які проявили себе під час подій на Майдані, активістів, які досі допомагали забезпечувати правопорядок у містах. Навчання відбувається протягом трьох місяців, але конкурс жорсткий. За словами заступника міністра внутрішніх справ Еки Згуладзе головне, щоб поліцейські знали, як саме поводитися в різних конкретних ситуаціях. Для нової патрульної поліції розроблені сценарії поведінки поліцейських в понад 500 різних ситуаціях. При їх розробці враховувалися норми чинного законодавства, але при цьому пояснювалося, як саме поліцейським діяти в тому чи іншому випадку, що входить до їхніх обов’язків, а чого робити не можна. З ким координувати свої дії.

7. Було: Обов’язки правопорядку здійснювали патрульні та дільничні міліціонери.

Стало: Сьогодні діяльність органів влади орієнтована на громаду. Частина повноважень віддається населенню: моніторинг ситуації в місті, комунікація, тренінги (громадський рух “Дозор-1″ у Львові, яке здійснює патрулювання міста – ред.).

8. Було: Дублювання функцій різних підрозділів в МВС супроводжується завищеним відсотком управлінського персоналу та внутрішньою конкуренцією між департаментами. Недосконала і повільна система прийняття управлінських рішень не сприяє гнучкому управлінню підрозділами, ефективного реагування на ситуацію і відповідальному ставленню керівників місцевого рівня до виконання своїх обов’язків в якості менеджерів.

Стало: У поліції вперше з’явився такий пункт, як “репутація”, оцінка діяльності працівників. Нові молоді люди зацікавлені, перш за все, повернути довіру громадян до правоохоронних органів.

9. Було: Ініціатива завжди карається. У міліції всі намагалися уникати ініціативи, відповідальності, нововведень, прагнули зберегти стабільність. Система не дбала про персонал.

Стало: У новій поліції особовий склад може висловлювати свої думки щодо удосконалення органу, пропонувати, змінювати, впливати.

10. Було: Середня заробітна плата працівника міліції становила близько 2-3 тисяч гривень. Керівництво не мотивувало підлеглих виконувати свою роботу краще. Відповідно, міліціонери виконували її абияк, що в свою чергу вплинуло на громадську думку про МВС. У суспільства склалося негативне ставлення до співробітників МВС. Відповідно, взаємна неповага між суспільством і правоохоронцем. З поглибленням проблем фінансування все більша частина діяльності міліції, замість виконання покладених на неї обов’язків, спрямовувалася на самозабезпечення. Також на роботу міліціонера впливала відсутність нематеріальної мотивації: нестача необхідної кількості приміщень, оргтехніки і навіть меблів; відсутність практичного соціального захисту працівників.

Стало: Зарплата, як мотивація – одна з ключових потреб. Оплата праці зростає до 8-10 тисяч гривень. Зміни будуть впроваджені в матеріально-технічне забезпечення. До того ж, будуть чинники нематеріальної мотивації. Наприклад, репутаційні.

11. Було: Іноді легше було дати хабар працівнику державтоінспекції, патрульному, щоб не платити штрафу. Те ж стосується різного роду довідок, які легше було купити за допомогою хабара і уникнути багатогодинного очікування в чергах.

Стало: Вводиться електронне управління. Це зменшує контакти людей з чиновниками, черги і незручності. Наприклад, поліція Львова та Дніпропетровська в тестовому режимі запустили замовлення довідок про несудимість в електронному форматі.

12. Було: У МВС існувала низка спецпідрозділів: Підрозділ швидкого реагування “Беркут”; Відділ швидкого реагування і спецоперацій “Сокіл”; Спеціальний батальйон судової міліції “Грифон”; Спецпідрозділ охорони “Титан”; Спецпідрозділ “Скорпіон”; Загін спеціального призначення та боротьби з тероризмом “Омега”; Спецпідрозділи ВВ МВС “Барс”, “Ягуар”, “Гепард”, “Тигр”. Всі спецпідрозділу, за словами прем’єр-міністра Арсенія Яценюка, “зі звірячими назвами” будуть повністю ліквідовані.

Стало: Буде створений один Корпус Оперативно-раптової дії (КОРД), який буде націлений на боротьбу з організованою злочинністю. Поліція особливого призначення – елітний поліцейський спецпідрозділ швидкого реагування МВС України. За даними відомства, в КОРД повинні входити тільки кращі представники батальйонів особливого призначення та спецпідрозділів МВС для виконання найскладніших завдань. Для нового спецпідрозділу, прописані чіткі дії та обов’язки, наприклад, щодо застосування спецзасобів. Так новим поліцейським у спецпідрозділі КОРД тепер заборонено: бити кийками по голові, шиї, ключицях; застосовувати водомети при температурі нижче +5 градусів; застосовувати наручники більш, ніж 2 години. Спецпідрозділи потрібно залучати тільки тоді, коли починаються порушення і демонстрація перестає бути мирною. З іншим може впоратися і патрульна поліція разом з Нацгвардією.

13. Було: При масових заворушеннях, протестах, демонстраціях, крім сил ВВ, застосовувалося спецпідрозділ “Беркут”, який взимку 2014 перевищив права, і діяв жорстоко по відношенню до протестуючих.

Стало: Для роботи на масових демонстраціях або ходах буде залучена Національна гвардія. Вона забезпечуватиме безпеку. Оновлення кадрів в новій поліції – одна з основних цілей. Щоб змінити систему, процес відбору, просування по службі, звільнення – все має бути максимально відкритим для громадськості. Також, всі співробітники міліції з інших підрозділів будуть проходити переатестацію особового складу. Хто пройде її успішно – продовжить службу в новій поліції. Концептуальна різниця мід поліцією і міліцією – перехід від пострадянського менеджменту до європейського. Підхід до підбору за компетенціями, а не абияк. Він тягне за собою переорієнтування на результат. Українська нова поліція орієнтується на реформи в Грузії і країнах Балтії, а не Росії та Казахстану. Нові поліцейські – це внутрішньо вільні люди, які не бояться брати на себе відповідальність, приймати самостійні рішення, при цьому обов’язково дотримуючись закону, інструкцій.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я