Політика Українці по-різному оцінюють “формулу Штайнмаєра” щодо окупованого РФ Донбасу

Українці по-різному оцінюють “формулу Штайнмаєра” щодо окупованого РФ Донбасу

590
0

Після тривалих переговорів Україна погодила та підписала формулу Штайнмаєра. ЇЇ зміст полягає у врегулюванні конфлікту на Донбасі через надання тимчасового особливого статусу окремим територіям Донбасу. Після проведення на непідконтрольних поки що Україні територіях виборів, легітимність яких мають підтвердити спостерігачі ОБСЄ (які часто ведуть себе неадекватно й упереджено щодо України!), заплановано закріплення постійного особливого статусу цих територій.

Першими з новиною про узгодження формулу вийшли російські ЗМІ. Президентський офіс вирішив тримати паузу протягом години  – узгождений варіант формули на брифінгу зачитав особисто президент Володимир Зеленський.

Коротко зміст домовленостей, які 1 жовтня 2019 досягли у Мінську, президент окреслив наступним чином:

  • Було досягнуто домовленості про початок розведення військ у Петрівському і Золотому.
  • Було усунуто останні перепони на шляху до проведення саміту “нормандської четвірки”. Найближчим часом ми будемо знати вже дати.
  • “Формула Штайнмаєра” має бути імплементована у новий закон “про особливий статус”, якого ще немає.
  • Ми – Україна – говоримо про місцеві вибори, до виборів до Верховної Ради це не має жодного відношення.
  • Ми не говоримо про структуру цих виборів, але ми як громадяни розуміємо, що якщо хочемо, щоб вибори пройшли згідно законодавства України, то не може бути ніяких кулеметів і кордон повинен бути наш!
  • Якщо там хтось буде, то виборів не буде. Ми ніколи не підемо на проведення виборів, якщо там є військові. Якщо там будуть будь-які війська – виборів не може бути.

Що передбачає “формула Штайнмаєра”

Так звану формулу Штайнмаєра погодили на рівні радників “нормандської четвірки” у вересні 2019 року:

  • Нова Верховна Рада має ухвалити закон про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей у новій редакції. З моменту проведення виборів цей закон застосовується на тимчасових умовах. Він починає діяти на постійній основі після визнання ОБСЄ того, що місцеві вибори на Донбасі в цілому відповідають високим стандартам.
  • Закон набирає сили о 20:00 за місцевим часом в день голосування на дочасних місцевих виборах в окремих районах Донецької та Луганської областей. Вибори мають бути призначені та проведені у відповідності до Конституції України та спеціального закону України, що регулює проведення місцевих виборів у згаданих районах.
  • Закон “діятиме на тимчасовій основі до дня публікації остаточних висновків місією ОБСЄ по спостереженню за виборами, на основі усталеної практики ОБСЄ, про відповідність у цілому дочасних місцевих виборів стандартам ОБСЄ та міжнародним стандартам демократичних виборів, а також українському законодавству і в якому міститься відповідь на питання, погоджене у Нормандському форматі, схвалене у Тристоронній контактній групі”.
  • Закон буде діяти на постійній основі у разі, якщо в остаточному звіті ОБСЄ у відповідності до усталеної практики дійде висновку про те, що дочасні місцеві вибори в окремих районах Донецької та Луганської областей були проведені в цілому у відповідності до стандартів ОБСЄ та українського законодавства, відповідаючи на питання, погоджене у Нормандському форматі, схвалене у Тристоронній контактній групі та направлене Україною у її запрошенні та Діючим головою ОБСЄ Директору БДІПЛ.
  • У формулюванні немає жодних ідей про кордон, про наявність чи відсутність збройних формувань.

Що говорять про формулу Штайнмаєра

Коротка, нечітка промова президента Зеленського не додала ясності… Відсутність комунікації, документів, чутки та нерозуміння викликали дуже критичну реакцію у соцмережах. Націоналісти та небайдужі прийшли пізно ввечері на Банкову та на Майдан Незалежності, щоб висловити обурення та слова проти такої зради інтересів України!

Саме такі незрозумілі дії влади колись викликали революцію Гідності…

Дві третини українців чітко не змогли оцінити ініціативу мирного врегулювання війни на Донбасі, відому як “Формула Штайнмаєра”, 23% висловилися проти цієї ідеї, а 18% – підтримують її.

 

Такі ініціативи, як проведення виборів на непідконтрольних територіях Донбасу за будь-яких умов, амністія учасників незаконних збройних формувань, надання права на створення загонів народної міліції мають відносно більшу підтримку у східних регіонах країни та серед прихильників партії “Опозиційна платформа – За життя”.

 

Натомість введення миротворців ООН на окуповані території Донбасу, але без російського контингенту підтримуються відносно більше мешканцями Заходу та Центру.

 

Введення миротворців ООН з російським контингентом не мають переважної підтримки у жодному із макрорегіонів!

Опитування проводилось 21-25 вересня серед населення України від 18 років і старше. Методом особистого формалізованого інтерв’ю (face-to-face) опитали 2000 респондентів.

Помилка репрезентативності дослідження: не більше 2,2%.

Джерело: результати опитування соціологічної групи “Рейтинг” у кінці вересня 2019