Новини У Вінниці пропонують створити Уповноваженого з питань прав ветеранів АТО

У Вінниці пропонують створити Уповноваженого з питань прав ветеранів АТО

407
0

Наразі у Вінницькій області понад дві тисячі військовослужбовців є фігурантами кримінальних проваджень за “порушення в АТО”, проте далеко не всі ці справи дійсно мають під собою реальні підстави.

У цьому 10 липня у Вінниці запевняли керівник Всеукраїнського об’єднання учасників бойових дій та волонтерів Анатолій Слівінський спільно з народним депутатом Сергієм Кудлаєнко, інформує 

Саме вони вдвох – разом з багатьма ветеранами війни та іншими волонтерами – днями повернулися зі з’їзду волонтерів та “атовців”, що відбувся безпосередньо біля фронту.

Там, разом з представниками Верховної Ради та Президента, урядовцями та учасниками бойових дій намагалися спільно вирішити, яка наразі допомога бійцям потрібна найбільше. 

  • Зустрітися на мирній території – це одне. А коли хлопці на нараду приходять прямо з бліндажів, при’їжджают на бойових машинах – тоді зовсім інший настрі та атмосфера, – говорить Сергій Кудлаєнко.

 

“Воїнів більше цікавлять не 10 соток, а майбутнє їхніх дітей”

Нардеп каже, що саме в такій атмосфері можновладці хотіли ознайомитися з найбільш болючими проблемами військовиків. Як виявилося, питання землі, матеріального забезпечення чи інші, більш “приземлені” аспекти, воїнів цікавлять не у першу чергу.

  • Я особисто був у шоці коли побачив, що 80% питань стосувалися військово-патріотичного виховання дітей та молоді, – зізнається Анатолій Сливінський.

Він пояснює: відповідна програма в країні ніби є, але майже ніде вона не виконується. Так, у школах військово-патріотичне виховання навіть сьогодні просто ігнорують.

  • Мені просто незрозуміло: бійці самі ініціювали цю програму, готові були самі проводити уроки, займатися з молоддю. Але це сьогодні, виявляється, ніби нікому не потрібно. Коли країна воює, треба щоб діти змалку розуміли: що таке той автомат, щоб вони не боялися зброї. Наш народ сьогодні має бути готовим о всього, і дуже нерозумно закривати очі на реальність. Треба аби людина, потрапивши на фронт, вже була певним чином готова до бою. А зараз складається враження, що ми маємо таких тихий саботаж, – говорить нардеп Кудлаєнко.

З його слів, сьогодні в країні відсутня вертикаль розгортання такої програми по освітнім закладам держави, і такі вертикаль треба створити. З цього приводу волонтери вже найближчими днями мають намір провести зустріч з профільними міністерствами вже з готовими пропозиціями.

 

“Дайте дорогу возити допомогу!”

Були, звісно, питання й матеріального характеру. Ще й такі, котрі складно вкладаються в голові.

  • Нам сьогодні не просто доставляти допомогу на схід не через обстріли. А через те, що вкрай складно діставатися тамтешніми дорогами до пунктів призначення. Машини просто ламаються на тих ямах і не доїжджають інколи, – каже Анатолій Славінський.

Учасники прес-конференції підкреслюють, що йдеться про території, де вже не ведуться бойові дії, тож відремонтувати автошляхи там – цілком реально. За їхніми словами, йдеться про інвестиції в обсязі близько 250 мільйонів гривень. Зараз волонтери намагаються пролобіювати рішення про виділення таких коштів, аби навести порядок на тих трасах.

 

“Нехай АТОвці самі будують собі будинки”

Тему житла для ветеранів оминути на зїзді не вдалося. Однак варіант розв’язання питання “Як забезпечити бійців доступним житлом?” волонтери пропонують досить вишуканий.

Найперше, йдеться про створення спеціального інвестиційного фонду, який має на меті видачу кредитів ветеранам на квартири під низьку відсоткову ставку. Але окрім того учасники зїзду пропонують створити схему, за якою б самі ветерани працевлаштовувалися на будівництво такого соціального житла і, виходить, – самі собі його будували.

  • Я думаю, що в такому випадку, принаймні, ми застраховані від того, що працівники “халтуритимуть”. Тобто навряд чи людина сама собі будуватиме неякісно, – розмірковує Сергій Кудлаєнко.

 

“У 2014-му ніхто не розумів, що буде далі: хлопці везли зброю з АТО додому, бо не знали, де завтра буде фронт”

Одним з найбільших викликів волонтери та атовці вважають кримінальні провадження, відкриті “в тилу” на ветеранів війни. Зі слів учасників прес-конференції, найчастіше йдеться про справи, повязані зі несвоєчасним поверненням бійців до військових частин та перевезенням і зберіганням зброї та боєприпасів із зони АТО.

  • Коли у 2014-му це все почалося, ніхто не знав, як розвиватимуться події і куди, умовно кажучи, дійде Путін. Звісно, хлопці щось брали із собою додому, але далеко не всі з них – зі злими намірами, – пояснює п. Слівінський.

Однак сьогодні сотні і навіть тисячі бійців в одній лише Вінниччині піддаються переслідуванням за подібні речі і за кримінальними статтями. “Дивна ситуація: коли 90% чоловіків увесь цей час просиділи по барах – до них жодних питань. А коли доброволець все покинув, пішов без спорядження на фронт, а через кілька років йому вдягають мішок на голову і везуть в СІЗО за привезені з війни кілька патронів – це справедливо?”, – обурюється волонтер.

Багато подібних випадків, зі слів Славінського, стосуються і так званих випадків “дизертирства”: коли в хаосі перших днів війни хтось десь не зорієнтувався або була просто плутанина в документах і бійців, котрі вважали, що їх відпустив додому командир, потім оголошуються дизертирами.

Для того, аби надавати ефективну допомогу ветеранам у подібних ситуаціях, волонтери та бійці ініціюють створення при державних органах влади інституту Уповноваженого із захисту прав ветеранів АТО. За словами учасників зустрічі, їм не принципово важливо, при якому саме органі буде утворена структура – Президентові, чи при Уряді: головне, аби це працювало.

На запитання, коли відбудеться наступний зїзд волонтерів та ветеранів і де, Слівінський та Кудлаєнко говорять не конкретно, але логічно:

  • Зробимо те, що вирішили тепер, а потім зберемося знову.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я