Війна Тунель в Крим: чи будуватиме Росія таємний прохід до півострова

Тунель в Крим: чи будуватиме Росія таємний прохід до півострова

179
0
Україна вже декілька разів поціляла ракетами у Керченський міст, яким окупанти пов’язали Крим та Росію. Через це пішли чутки про те, що росіяни планують прокопати тунель до півострову – і допоможе в цьому Китай.
План росіян
 
Видання The Washington Post з посиланнями на свої джерела пише, що через українські атаки на Кримський міст російські та китайські бізнесмени, які повʼязані з урядом, обговорюють плани будівництва підводного тунелю для зʼєднання РФ з українським Кримом.
 
Згідно з перехопленнями українських спецслужб, які отримали журналісти, переговори між Китаєм та РФ відбулися наприкінці жовтня. Окупанти стурбовані тим, що міст залишається вразливою військовою ціллю.
 
Потенційне будівництво тунелю зіткнеться з величезними перешкодами, коментують інженери та офіційні особи США. Роботи таких масштабів коштуватимуть мільярди доларів й триватимуть роками. До того ж ніхто не будував таких проєктів у зоні бойових дій. Це створить значні політичні та фінансові ризики для Китаю, який не визнав анексію Криму. До того ж китайські компанії ризикують потрапити під економічні санкції США та ЄС.
 
Попри це в копіях електронних документів йдеться про те, що одна з найбільших будівельних державних компаній КНР CRCC готова приєднатись до проєкту. Вона готова забезпечити будівництво залізничних та дорожніх обʼєктів будь-якої складності в “Кримському регіоні”.
 
Щоб уникнути санкцій, в документах назву CRCC замінять на неафілійовану юридичну особу. В іншому електронному листі, який отримали журналісти WP, згадується китайський банк, який готовий “конвертувати свої доларові кошти в рублі для їх переказу до Криму для фінансування проєктів”.
 
Чи вигідно це Китаю
 
Звісно, що фігуранти розслідування журналістів відмовляються від коментарів або все заперечують. Компанія CRCC  та Георгій Мурадов, який позначається як постійний представник окупаційної адміністрації Криму при президенті РФ, відмовились коментувати інформацію. Російській бізнесмен Володимир Калюжний, якого в документах називають гендиректором консорціуму, назвав повідомлення “гарячкуватим”, а потім відмовився продовжувати розмову з “ворожим ЗМІ”.
 
“Було б дивно, щоб або консорціум великих фірм КНР, або уряд підтримали такий проєкт. Здається, цей проєкт є досить легкою мішенню для українців”,— сказав в коментарі виданню американський чиновник, який займається політикою санкцій.
 
Своєю чергою, міністерство закордонних справ КНР вважає повідомлення ЗМІ про нібито плани Росії та Китаю безпідставними і не коментує їх.
 
“Це повідомлення позбавлене підстав, я не коментуватиму його”,– сказав речник МЗС КНР Ван Веньбінь.
 
Експерти підкреслюють, що піти на таке будівництво – ризик, для будь-якої країни в світі. Можна нарватися на санкції.
 
“Теоретично гроші на будівництво тунелю може виділити Китай. Але мало хто ризикне так відверто йти на порушення міжнародного права, окрім “покинутих” країн на зразок Ірану чи Північної Кореї”, – розповів в коментарі каналу Говорить Великий Львів Володимир Огризко, міністр закордонних справ України (2007 – 2009 рр.), керівник центру досліджень Росії.
 
Не вірить в те, що Китай погодиться співпрацювати з РФ над будівництвом тунелю в Крим і військовий експерт, директор Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко.
 
“По-перше, зараз це публічно оголосили – це значить все, угода буде зірвана, китайці не підуть на це. Для китайців існує поняття “втраченої вигоди”. Вони розуміють, що вони зароблять 5 мільярдів, а втратять 55 потенційно, які б вони могли заробити на інших проєктах… Ясна річ, що під загрозою санкцій Китай тепер на це не піде. Я вважаю, що ця операція вже зірвана”,- висловив свою думку Олександр Мусієнко в ефірі національного телемарафону.
 
Чи в змозі Росія реально побудувати тунель між Кримом та РФ
 
Експерти вже активно розмовляють про саму можливість будівництва. Аналітики WP зазначають, що Кримський тунель навряд РФ зможе побудувати до завершення війни. Але технічно побудувати тунель можливо, Китай, якщо він погодиться, має обладнання й досвід. Проте роботи триватимуть роками, наприклад тунель між Данією та Нідерландами коштував понад 8 млрд доларів й будувався 8 років.
 
Аналітики військового порталу Defense Express зазначають, що поточні можливості РФ дозволяють лише фінансувати цей проєкт, а не технологічно його виконати, головна ідея – залучити китайські компанії, які мають його побудувати.
 
“У Кремлі абсолютно невпевнені у тому, що Кримський міст вистоїть. Інакше такий проєкт взагалі б не розглядався. Бо оціночна вартість створення підземного тунелю під Керченською протокою – від 5 млрд доларів”,- пише видання.
 
Водночас аналітики нагадують, що на створення Кримського мосту РФ було витрачено, за різними джерелами від 3,6 до 5 млрд доларів.
 
Видання також припускає, що російські плани на побудову тунелю – це довгострокова перспектива. Тобто у Москві можуть думати, що війна триватиме ще з десяток років.
 
Ба більше, створення такого масштабного проєкту під загрозою можливих ударів з боку України взагалі зводить всі можливі варіанти готовності лише до післявоєнної перспективи. А це вже говорить й про ще один більш ніж важливий аспект того, що у Кремлі думають відносно статусу окупованих територій у цій перспективі.
 
Як зазначає військово-політичний оглядач групи Інформаційний спротив Олександр Коваленко, якщо росіяни все-таки захочуть побудувати підземний тунель, будівництво триватиме роками. Себто, Сили оборони поступово звільнятимуть території, а окупанти будуть вести величезне будівництво.
 
“Вони вважають, що по цьому будівництву не завдаватимуть ударів? А який взагалі сенс у цьому об’єкті? Якщо його не встигнуть добудувати до того моменту, коли Сили оборони України вже будуть біля адміністративної межі Криму та буде зруйнований сам Керченський міст нашими ударами. Я впевнений, що це відбудеться найближчим часом”,– зауважив аналітик в ефірі 24 каналу.
 
Олександр Коваленко наголосив, що 2024 – 2025 роки можуть стати вирішальними у цьому питанні. Проєкт будівництва підводного тунелю росіяни справді можуть розробляти, але він існуватиме, щоб востаннє на “кримській темі” взяти грошей з російського бюджету.
 
Офіційна влада України також оцінює перспективи таємного будівництва. Речник Військово-морських сил України Дмитро Плетенчук в етері телемарафону заявив, що проєкт підводного тунелю до Криму є нежиттєздатним. Росія не зможе приховати його будівництво.
 
“Звісно, що це неможливо приховати подібні масштабні проєкти. Для цього навіть супутникові знімки не потрібні. Тому незалежно від того, чи ситуація правдива, чи планувалася, приховати це неможливо”, – зазначив він.
 
Речник Військово-морських сил пояснив, що суто технічно та теоретично будівництво тунелю в Крим, ймовірно, можливо, та це займе роки. Окрім того, на тунель потрібен великий бюджет, який у Росії буде помножений на три.
 
“Давайте не будемо заважати їм розкладати власну країну, а вкінці просто заллємо його водою”, – заявив Плетенчук.

#ГолосНароду

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я