Новини Трьом районам Вінниччини загрожує підтоплення

Трьом районам Вінниччини загрожує підтоплення

389
0

Іллінецьке, Бершадське та Браїлівське водосховища становлять реальну загрозу для мешканців близько 20 населених пунктів. Гідротехнічні споруди (ГТС) на цих водоймах в аварійному стані.

Іллінецьке, Бершадське та Браїлівське водосховища становлять реальну загрозу для мешканців близько 20 населених пунктів. Гідротехнічні споруди (ГТС) на цих водоймах в аварійному стані.

 

Трьом районам Вінниччини загрожує підтоплення

 

ГТС на Іллінецькому водосховищі потребує капітального ремонту, якщо його негайно не провести, у разі надзвичайної ситуації будуть підтоплені місто Іллінці, села Морозівці, Париївці, Червоне, Сороки, Жданове та ін. До підтоплення частини міста Бершадь та села Бирлівка може призвести незадовільний стан шандорових щитів на Бершадському водосховищі. А якщо на Браїлівському водсховищі не відремонтують підйомні механізми, вода підтопить місто Браїлів та села Володимирівці, Демидівці, Могилівці.

 

На сьогодні у Вінницькій області зареєстровано 30 гідротехнічних споруд, які мають щороку з лютого по березень перевірятись. Більша частина ГТС у задовільному стані, однак вистачає і аварійних, які потребують ремонту. Питання впирається у гроші та тих господарів, на чиєму балансі перебувають ГТС.

 

То хто ж відповідає за ремонт та утримання ГТС на Іллінецькому, Бершадському та Браїлівському водосховищах, які сьогодні можуть завдати неприємностей декільком тисячам вінничан.

 

На запити vlasno.info надійшла інформація по ГТС на Іллінецькому та Бершадському водосховищах. Керівництво Браїлова проігнорувало відповіддю.

 

ГТС на Бершадському водосховищі у жахливому стані. У 2012 році міська рада прийняла рішення щодо ремонту греблі. Однак, як повідомив голова Бершадської РДА Анатолій Головня, до цього часу роботи не проводяться. ГТС перебуває на балансі Служби автомобільних доріг у Вінницькій області, у якій повідомили, «коштів немає навіть на ремонт дорожніх ямок, що вже говорити за греблю».

 

А міський голова Бершаді Михайло Кольченко у телефонній розмові зізнався:

 

– Хоч гребля не на нашому балансі, ми щороку виділяємо кошти на її ремонт, бо в іншому випадку її б давно прорвало.

 

zap1

 

zap2

 

zap3

 

zap4

 

Якщо не вирішити проблему аварійних ГТС, то у разі надзвичайної ситуації, інші гідротехнічній споруді, які розташовані нижче по течії, не витримають навантаження.

 

– Майже половина ГТС «безхозні»: ніхто їх не обстежує, не доглядає і, відповідно, не ремонтує. Це спотворює інформацію про готовність безаварійного пропуску високих вод. Така ситуація по всій Україні. Конкретно по нашій області: є кілька аварійних ГТС. Цю проблему ми постійно підіймаєм ще з 2011 року. Але сільські іселищні ради, які так хочуть децентралізації і більше повноважень, по факту не бажають брати на себе обов’язки і нести відповідальність. Вони просто не хочуть брати на свій баланс майно, що знаходиться на їх території. Кажуть "нашо мені ця морока". Ви щоб бачили, які відписки нам приходять! А від цього, місцеві бюджети недоотримують кошти. Хоча вихід може бути такий: ГТС здавати в оренду користувачу водойми., – розповідає гідролог БУВР Ірина Войтюк.

 

Перелік водойм та меліоративних систем, на яких необхідно провести обстеження гідротехнічних споруд щодо готовності їх до пропуску весняної повені 2015 року

 

1. Кривошиївське, с. Кривошиї Хмільницького району

2. Петриківське, с. Петрик Літинського району

3. Бруслинівське, с. Бруслинів Літинського району

4. Турбівське, смт.Турбів Липовецького району

5. Барське, м Бар

6. Антонівське, с. Антонівка Барського району

7. Токарівське, с. Токарівка Жмеринського району

8. Сербинівське, с. Северинівка Жмеринського району

9. Мартинівське, с. Межирів Жмеринського району

10. Тартакське, с. Тартак Жмеринського району

11. Браїлівське, смт. Браїлів Жмеринського району

12. Станіславчикське, с. Станіславчик Жмеринського району

13. Медведівкське, с. Медведівка Козятинського району

14. Новоживотівське, с. Новоживотів Оратівського району

15. Іллінецьке, м. Іллінці

16. Кинашівське, с. Кинашів Тульчинського району

17. Клебанське, с. Клебань Тульчинського району

18. Кирнасівське, с. Федьківка Тульчинського району

19. Бершадське (верхнє), м. Бершадь

20. Бершадське (нижнє), м. Бершадь

21. Клекотинське, с. Клекотина Шаргородського району

22. Мурафське, с. Довжок Шаргородського району

23. Ставок в с. Добрянка Ямпільського району

24. Ярузька зрошувальна система

25. Порогівська зрошувальна система

26. Ямпільська зрошувальна система

 

Не меншу загрозу для вінничан становлять і самовільно створені ставки.

 

– Кожного року їх кількість збільшується. За підрахунками басейнового управління водних ресурсів річки Південний Буг їх на Вінниччині 5 350. Але точної цифри ніхто сказати не може. Ці об’єкти ніде не рахуються і вина в цьому сільських голові. А коли під час повеней постраждають мешканці – нікому буде нести за це відповідальність, – пояснює Ірина Войтюк.

 

Безумовно, ці об’єкти повинні були б вноситись у реєстр, але і тут не все так просто. Це можливо за умови, якщо земля під ставком буде за землями водного фонду. Але для цього потрібно виготовити відповідну землевпорядну документація за гроші, яких як завжди не має.

 

За халатних відносин до подібних питань, зрештою, постраждають звичайні люди. Як зарадити біді і що робити вже сьогодні радить юрист Євген Стрільченко:

 

– Люди, яким загрожує небезпека, самі повинні відстоювати свої інтереси. Вже зараз варто писати листи із описом проблеми починаючи з сільського голови і, закінчуючи Президентом. А раптом станеться біда, винних визначить прокуратура та інші контролюючі органи, вже вони, в судовому порядку, мають відшкодувати завдані збитки. Однак, підкреслюю, що цю проблему краще завчасно попередити, адже винних встановити буде вкрай складно.

 

Джерело: vlasno.info

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я