Новини То ми ще й у боргу перед Януковичем?

То ми ще й у боргу перед Януковичем?

306
0

Через неоковирні дії свого Мін’юсту Україна повинна заплатити екс-керівникові країни майже 5,5 мільйона гривень

Суд справедливості Європейського Союзу відхилив апеляційну скаргу України щодо наказу про відшкодування нею юридичних витрат колишньому президентові Віктору Януковичу та його синам. Про це оголосила англійська адвокатська компанії “Joseph Hage Aaronson LLP”, яка представляє інтереси сім’ї Януковича в судових процесах ЄС. Щоправда, конкретну суму виграшу свого клієнта не називає, пише газета Експрес.

“Як і кому Україна буде платити гроші — це те, що вирішується поза межами судового процесу”, — йдеться у коментарі представника Суду справедливості ЄС, який він надав німецькій “Deutsche Welle”. Після цього пояснення українського Мін’юсту, що, мовляв, ще не все втрачено, вже ніхто серйозно не сприймає. Тож за що саме й скільки Україна має заплатити колишньому президентові Януковичу? Про це ми розпитували Дмитра Шемеліна, юриста української компанії “Ілляшев та Партнери”, яка надає послуги європейським та американським компаніям.

— У чому суть судової справи, за якою Україна програла Януковичу? — На вимогу української сторони Європейський Союз ще у 2014 році запровадив санкції проти Януковича та його соратників. Проте було передбачено, що вони підлягають оскарженню. Тоді Янукович подав позов “Янукович проти Ради ЄС”, оскаржуючи санкції проти нього. Ідентичні позови були від його старшого сина та від покійного нині молодшого. 16 вересня 2014 року Міністерство юстиції України подало клопотання про залучення України як третьої сторони в цих трьох справах. Але вже в грудні 2014 року Мін’юст відкликав заяву про вступ України в ці справи.

— Чому?

— Можливо, причиною такого відкликання стало суто політичне рішення Кабміну чи просто відсутність грошей на участь у справі. Мені невідомі причини цих маневрів, і Мін’юст з цього приводу не давав пояснень. Наприклад, за словами соратника Януковича, Олени Лукаш, перед тим, як подавати таку заявку, Мін’юст мав узгодити свої дії з Міністерством закордонних справ і Генпрокуратурою, чого не зробив. Відтак Кабмін зобов’язав Мін’юст відкликати заяви про вступ України в ці судові процеси. У будь-якому випадку, 11 березня 2015 року суд ЄС виключив Україну з реєстру в трьох справах, але присудив Україні компенсувати судові витрати Януковичу та його синам. Мовляв, за 3 місяці між входом України в процес і виходом з нього, адвокати Януковича встигли підготувати відповідь на клопотання про залучення України до розгляду справи.

І ця їхня робота коштувала йому грошей. Те рішення офіційно не публікували, тому офіційних даних щодо суми компенсації я не маю. Аж більше ніж через рік, у червні 2016 року, Україна спробувала оскаржити це рішення до Суду справедливості ЄС. Невдало. 5 жовтня 2016 року Суд справедливості постановив: відповідно до статті 58 Статуту Суду, рішення щодо компенсації судових витрат оскарженню не підлягає. Тобто воно є остаточним і не оскаржується. — Яку приблизно суму має заплатити Україна колишньому президентові?

— Цю суму озвучила соратниця Януковича — екс-міністр юстиції Олена Лукаш. Вона говорить про 171952,5 фунта стерлінгів. Думаю, цій інформації слід вірити, бо звідки б людина взяла настільки точну цифру. Якщо перевести у гривні, то йдеться про майже 5,5 мільйона гривень. — Чи об’єктивною є така вартість адвокатських послуг у такого типу справах?

— На мою думку, ця цифра компенсації Януковичу адвокатських послуг є завищеною. Але тут слід розуміти, що нині на Януковича працює команда з трьох адвокатів вищої кваліфікації “QC” та декількох “звичайних” адвокатів. Година роботи адвоката такого рівня може коштувати тисячу фунтів стерлінгів (понад 30 тис. грн. — Ред.) чи й більше. Крім того, це пов’язано з тим, що Янукович витрачає для цих цілей виведені ним з України на Захід гроші й не бачить сенсу в їх економії. Адже ЄС арештував ці гроші, але арешт не стосується тих грошей, які потрібні, як витрати на правову допомогу. — Поясніть конкретніше, що саме оскаржував Янукович?

— Санкційні рішення ЄС щодо колишніх українських політиків — це досить складна система нормативних актів. Янукович оскаржував перші два санкційні рішення: про запровадження обмежень у 2014 році та про їхнє продовження до березня 2016 року. З першого питання позивач виграв і це досить очікуване рішення. Але цей вердикт стосується лише ситуації 2014 — 2015 років. Тому нині немає жодного значення. Проте друге рішення Ради від 2015 року ухвалювали, маючи за основу цілу низку доказів, які Генпрокуратура додатково надіслала Раді ЄС в період 2014 — 2015 років. Йшлося, насамперед, про три кримінальні справи, які розслідують в Україні щодо розкрадання Януковичем державного майна. Після цього Янукович вирішив до своїх справ залучити одночасно трьох королівських англійських адвокатів та ще трьох “звичайних” адвокатів. Та, врешті-решт, всі вони програли. Суд постановив: надана Генеральною прокуратурою України додаткова інформація є достатньою для ухвалення Радою ЄС рішення про включення Януковича до переглянутого санкційного списку 2015 року. — А нинішні санкції ЄС Янукович ще не оскаржував? 

– Ще ні. Це предмет іншого позову Януковича, але рішення за ним вже можна передбачити. Суд ЄС підтвердив, що наявні в Україні кримінальні справи проти Януковича є достатніми для збереження щодо нього санкцій ЄС. Разом з тим, не можна відкидати того, що, якщо розслідування цих справ в Україні застрягне, Суд Європи може переглянути свою позицію з цього питання не на нашу користь. Ірина ЛОПУХ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я