Новини Тендерний рай для окремої фірми

Тендерний рай для окремої фірми

348
0

04 Березень 2013 | Автор:
 

Тендерний рай для окремої фірми

kcd-nadzor.ub.ua

На Вінниччині найбільші будівельні підряди від держави все частіше отримує декілька підприємств-фаворитів. Одним з яких вже кілька років є приватне багатопрофільне мале підприємство «Сфера». Лише за останні чотири роки воно отримало замовлень на суму  понад 70 млн. грн. Серед основних «клієнтів» фірми – Управління капітального будівництва Вінницької облдержадміністрації та Вінницька міська рада.

Зокрема, в доробку малого підприємства реконструкція Вінницького обласного українського музично-драматичного театру ім. Садовського (понад 9 млн. грн.), пристосування ставки А. Гітлера «Вервольф» для філії Вінницького обласного краєзнавчого музею (4 млн. грн.), реконструкція ДНЗ «Пролісок» в смт. Сутиски Тиврівського району (11,25 млн.грн.), добудова приміщення дитячого садка в с. Сосонка Вінницького району (4,5 млн.грн.), реконструкція стадіону в Центральному парку культури і відпочинку ім. Горького (2,9 млн. грн.), добудова шкіл в смт. Томашпіль та с. Василівка (разом – майже 8,3 млн.грн.), та ін.

Не лишилася осторонь ПБМП «Сфера» і від будівництва «прозорих офісів» якими так славиться Вінниця. З понад 23 млн. грн. виділених на їх створення, фірмі перепало майже 8 млн. грн., зокрема на розбудову будівлі центру адміністративних і соціальних послуг Лівобережної адміністрації м. Вінниці та реконструкцію другого поверху адмінбудівлі Вінницької міської ради по вул. Соборна, 59.

Отож тендерів виграно багато, а запитань по ним ще більше. Детальніше на дивних особливостях їх проведення ми зупинимось пізніше. В першу чергу з’ясуємо звідки походить підприємство, що здатне перетравлювати такі суми коштів і здійснювати подібні обсяги будівельних робіт.

Фаворит тендерів дотримується конспірації?

Інформація про цього гіганта тендерних закупівель в відкритих джерелах практично відсутня. Фірма не має власного сайту, не проводить відкритих заходів, та взагалі ніби уникає будь-якої публічності.

Зазначимо, що знайти її офіс також виявилось не простою справою. Поблукавши хащами приватної забудови ми з’ясували, що за вказаною в реєстраційних документах адресою розташоване зовсім інше підприємство – ТОВ «Ворк енд Тревел», яке займається стажуванням і працевлаштуванням за кордоном. Втім, зв’язок між цими на перший погляд зовсім різними організаціями все ж є. І зв’язок цей не тільки в спільному офісі, обидві ці фірми очолює людина із прізвищем Хващук. Зокрема, керівником юридичної особи агенції мандрів є пані Юлія Хващук, а директором ПБМП «СФЕРА» є пан Андрій Хващук.

Між іншим реальний офіс у будівельного підприємства все-таки є, виявляється фірма винаймає приміщення в зовсім іншій частині Вінниці, на сьомому поверсі однієї з офісних будівель міста.

В цій прибудові за документами знаходиться фаворит тендерних закупівель ПБМП «Сфера

Отож не дивно, що спеціалізований портал «Наші гроші» вважає ПБМП «Сфера» «десятигривенною прокладкою», посилаючись на її статутний капітал в розмірі 10 гривен. Хоча сам директор підприємства подібні звинувачення рішуче заперечує. «В нас є власна база, є техніка, є люди. Ми не є якимось посередниками. Ми власними силами виконуємо всі роботи та не потребуємо помічників. І програємо тендерів ми набагато більше, ніж виграємо», – розповів кореспондентові «CorruptUA» директор фірми «Сфера» Андрій Хващук. Водночас наведені відомості про копійчаний статутний капітал бізнесмен спростовувати не став, посилаючись на комерційну таємницю.

Сумнівний тендер, або навіщо Вінниці «золоті зупинки»

Та найбільший інтерес фірма «Сфера» привертає завдяки своєрідній тактиці виграшу тендерних торгів. Виявляється, найдешевша цінова пропозиція абсолютно не гарантує успіху. Саме так сталося в березні 2011 р., коли Управління комунального господарства та благоустрою вінницької міської ради закуповувало для потреб міста 17 критих павільйонів для зупинок громадського транспорту.

Учасників торгів було троє. Найдешевшою виявилась пропозиція ТОВ «Синтез Союз», яке за свою роботу запросило 165 тис. грн. Та переможцем все одно визнали ПБМП «Сфера» не зважаючи на те, що його послуги коштували місту майже в двічі дорожче, а саме 290 тис. грн. Причому приводом для такого сумнівного з точки зору економії бюджетних коштів рішення стали суто формальні підстави, нібито ТОВ «Синтез Союз» не надало для торгів повний перелік документів, через що його пропозиція  і була відхилена.

Директор ТОВ «Синтез Союз» Анатолій Максимов, уникаючи будь-яких звинувачень відносно непрозорості в роботі тендерної комісії все ж не приховує свого здивування її рішенням. «Звичайно були якісь помилки з нашого боку. Але я так розумію, що виходячи з різниці в ціні в понад 100 тис. грн. нам могли простити цю помилку та дати час на доопрацювання документів», – розповів кореспондентам «CorruptUA» пан Максимов.

Та тендерна комісія чомусь вирішила по іншому. Проігнорувала вона і той факт, що підприємство засноване в 1989 р. спеціалізується на виробництві нестандартних металоконструкцій, має власну виробничу базу та багаторічний досвід подібної роботи.

Цікаво, що третім учасником цих дивних торгів була ТОВ «Подільська інжинірінгова компанія», керівником якої є соратник вінницького мера Володимира Гройсмана, депутат міської ради Ігор Кравець. Його фірма взагалі не рідко виступає конкурентом малому підприємству «Сфера». При цьому різниця в запропонованих цими фірмами цінах не перевищує 1%, та й самі документи «випадково» подаються до тендерної комісії мало не в один день.

ДНЗ «Пролісок» знову в корупційному скандалі?

На цьому «дивні» тендерні успіхи підприємства не закінчуються. В листопаді 2012 р. фірма «Сфера» виграла чергове багатомільйонне замовлення від Управління капітального будівництва Вінницької облдержадміністрації в розмірі 11 млн. 250 тис. грн. на реконструкцію ДНЗ «Пролісок» в смт. Сутиски Тиврівського району. В рамках цього проекту передбачена реконструкція існуючої будівлі дошкільного навчального закладу, будівництво навісів від дощу, реконструкція мережі водопостачання, водовідведення та опалення, тощо.

На сільський будинок площею 3672 м2 з бюджету виділено більше 11 млн.грн. Виходить, що один квадратний метр ремонтних робіт обійдеться бюджету в понад 3060 грн. Хоча технічне завдання проекту жодних розкошів в дитячому закладі не передбачає. Втім, судячи з виділених коштів будівля радянської забудови 1964 р. все ж має стати якоюсь особливою. Адже за добудову відразу двох освітніх закладів в смт. Томашпіль та с. Василівка  фірма «Сфера» запросила значно меншу суму, а саме 8,3 млн. грн.

ДНЗ «Пролісок». Фото з офіційного сайту Тиврівської райдержадміністрації

Нажаль, керівник підприємства не захотів детально розповісти про майбутню реконструкцію дитячого закладу. Можливо таємниче мовчання бізнесмена пояснюється тим, що тендерні торги проходили не зовсім гладко, а пропозиція одного з цінових фаворитів ТОВ «Буденерго-21» була відхилена. Причиною знову ж таки стали формальні недоліки, зокрема «Буденерго-21» не прошило та не скріпило печаткою технічну частину пропозиції конкурсних торгів та не надало деякі інші документи.

«Я не можу говорити на ці теми. Один виграє, інший програє. Незадоволений може писати жалоби та когось звинувачувати. Якщо це конкретно про ДНЗ «Пролісок» там нам вже дзвонять постійно. Чи хтось вам замовляє це?», – прокоментував ситуацію пан Хващук.

До речі ДНЗ «Пролісок» вже фігурував в корупційному скандалі. В 2011 р. прокуратурою Тиврівського району було порушено кримінальну справу відносно колишнього селищного голови смт. Сутиски за фактом зловживання службовим становищем. Посадовець підписав «липовий» акт прийому виконаних робіт з виготовлення проектно-кошторисної документації з реконструкції цього навчального закладу. В наслідок такої оборудки з бюджету було витрачено 166 тис. грн.

Отже на Вінниччині вже давно визначились фаворити тендерних закупівель в сфері будівництва, які отримують чисельні та багатомільйонні замовлення. В принципі нічого поганого в цьому не має, фаворити завжди були, є, і певно будуть в майбутньому. Головне тільки, щоб перемогали вони в чесній та конкурентній боротьбі. Тим більше, що державний бюджет далеко не резиновий і переплачувати з нього при кожній закупівлі просто неприпустимо. Тим більше, що жертвами такого фінансового марнотрацтва завжди залишаться люди, які так і не отримують дешевої та якісної будівельної інфраструктури.

«CorruptUA»

 

 

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я