Економіка Ситуація на ринку газу України!

Ситуація на ринку газу України!

669
0

Мій виступ на нараді у Міненерго щодо ринку газу.

кучеренко олексій

Не забувайте, що наш захід — це нарада, а не круглий стіл на тему: “Що я знаю про облаштування біржових торгів і газового ринку”! Якби ця дискусія з теоріями відбувалася півтора року тому, з проханнями до закордонних партнерів надати модель — я б їй ще сприяв… Але сьогодні грудень 2020 року!

Ситуація катастрофічна, подивіться на борги на так званому «енергоринку». Подивіться, як зросли борги населення за один місяць, за листопад. На 5 мільярдів гривень!
Я знаю лише одну структуру, якій вигідно затягувати час. Вона має назву НАК “Нафтогаз України”.

Я прочитав, що уряд, нарешті, створив робочу групу для дослідження провалу програми видобутку газу «20/20». На превеликий жаль, вони запізнилися роки на півтора. Так само, потрібно було створювати й другу робочу групу — для аналізу та моделювання газового ринку.

Я послухав сьогодні позицію голови АМКУ, але для мене є більш важливим лист АМКУ на уряд, у якому визначено, що саме монопольне становище НАК “Нафтогазу України” спричиняє спотворення ринку.

Вибачте за пораду, але я вперше бачу уряд, у якому немає профільного віцепрем’єра, який би міг скоординувати усі ці дії. На сьогодні це найголовніша організаційна помилка. Усі розмовляють на різних мовах і на сьогодні геть не синхронізовані ні дії, ні мрії. Хтось хоче проводити круглі столи, а хтось хоче діагностувати. Я розумію, що відбувається на сьогодні в ТКЕ та облгазах, а також розумію, що далі буде з населенням і його боргами.

На сьогодні є можливість достатньо швидко започаткувати біржову торгівлю газом, саме ресурсом Укргазвидобування. І пропозиції до Закону № 2458 від Міненерго я сприймаю достатньо адекватно. Якби ви їх подали хоча б два тижні тому, то були б усі підстави запровадити ринкову біржову торгівлю.

Отже, мої пропозиції:

1. Винести цю проблему на рівень прем’єр-міністра та Антикризової групи.
2. Я зареєстрував законопроєкт № 4400, прийняття якого зможе швидко організувати біржову торгівлю.
3. У нас є невирішене питання обліку газу в розподільчих компаніях. 2 мільйони домівок досі без обліку газу!
4. Завтра буде №2458, дай Боже він пройде через зал і він трошки врятує комунальників.

Я вважаю, що потрібно дочекатися завтрашнього дня й підіймати ці проблеми не в рівень дискусій, а в рівень прийняття рішень. На круглі столи, діагнози та ліки вже немає часу…

Також не можу не привести фразу Янеза Копача стосовно ситуації на газовому ринку за часів Порошенка-Гройсмана:

“Я хочу сказати, що якби три роки тому це все було зроблено, то ми б не мали тих усіх проблем, які ми маємо. Але, на жаль, цього зроблено не було з відомих причин і ці три роки було втрачено.  Ми всі пам’ятаємо, як за часів пана Гройсмана ми говорили про те, що треба визначити справедливо-ринкому ціну на газ.

Як визначати цю ціну? З’явилася схема, що ціна в Німеччині, чи вірніше ціна в Роттердамі плюс транзит. У результаті вимальовувалась якась ціна, але це був абсолютно штучний механізм.

Насправді в Україні достатньо газу, щоби вона могла сама мати свій газовий хаб і встановлювати базову, референтну ціну на газ. Вона була б однією з трьох референтних джерел, трьох хабів для всієї Європи. На жаль, ми тоді не могли цього зробити, бо над нами нависали, так би мовити, російські друзі. Але тепер цього немає, тому це треба робити.”

Джерело

#влада #рада #газ #тарифи #кучеренко