Економіка Страхова компанія “Місто”: приватизація медицини та десятки мільйонів гривень з бюджету Вінниці...

Страхова компанія “Місто”: приватизація медицини та десятки мільйонів гривень з бюджету Вінниці в приватні руки.

561
0

частина1.

Навіть якщо ви не бажаєте страхуватись, вас змусять. Як не впросять, то погрозами чи жахалками змусять придбати страховку від “Міста”. Будь-де: у пологовому будинку, у школі, при придбанні в іпотеку муніципального житла. Весь шлях вінничан – від народження до смерті – їх супроводжують дбайливі страховики з “міста”. Та хто вони?

Наприклад, от на сайті 26 школи нав’язують (хоча вони називають це “пропонують) послугу “Школярик комплексний”. Пропозицій інших страхових фірм на сайті немає, ми перевірили. Тільки “Місто” – без альтернатив.

Чи школа №20. Теж – не дивуйтесь – рекламує на сайті лише одну страхову компанію:

Або, наприклад, ви вирішили придбати “муніципальне житло”. Але серед умов ось таке порушення антимонопольного законодавства:

До речі, про цю конкретну ділянку під муніципальне житло ми вже розповідали. Вона належить Міському комунальному підприємству «Вінницький фонд муніципальних інвестицій», яке є серед засновників СК “Місто”.

Або ось оголошення у Другому пологовому будинку Вінниці:

Не потрібне, шановні породіллі, вам те УЗД – вам потрібна страховка від “Міста”. Про те, що у комунальному закладі, у спеціалізованому кабінеті, де стоїть обладнання, придбане за кошти вінничан, робить приватна страхова фірма – ані слова. Хоча… а точно обладнання належить комунальному закладу? А точно “Місто” – приватне? Ці питання розбираймо разом.

Приватна фірма за бюджетні гроші

На сайті “Міста” інформація суперечлива. То на головній сторінці сайту страхувальники пишуть, що 100% акцій належить “територіальній громаді міста Вінниці”.Хоча, це відверта брехня.

То в розділі “про нас” пишуть, що на 100% належать Вінницькій міськраді. Що теж є брехнею.

Зрештою, про єдину страхову – правда. В Україні більше немає страховиків, які належать Вінницькій міськраді.

То чиє ти, “Місто”?
В кінці нульових ТОВ “Космопорт” заснувало “Страхову компанію “Вектор”. Згодом, у 2008 році, “Вектор” перейменували на “Відкрите акціонерне товариство “Страхова компанія “Місто”. До 2011 року підприємство було приватним. Аж поки всенародно залюблений вінничанами мер Гройсман не вирішив, що понад 47 мільйонів гривень (майже 6 млн доларів на той час) доречно вкласти у власного страховика. І звичайно, це були не гроші Гройсмана, а гроші вінничан, з бюджету міста.

Так народились “комунальні страхувальники” – Відкрите акціонерне товариство стало Публічним акціонерним товариством. Назву залишили, як казав Шаріков, родову – Місто. Засновником і вигодоотримувачем компанії стала Вінницька міська рада.

Зараз, станом на 2021 рік, власниками приватної компанії є “територіальна громада” та комунальне підприємство:

Як так сталося? Це вже запитання до менш залюбленого, але також всенародно обожнюємого вінницького мера Сергія Моргунова. Саме за його першої каденції, у 2016 році, сталися перетворення хлипких комунальників на дебелих приватних страхових монстрів.

Для початку “Місто” навесні 2016 року очолив Геннадій Крамер. Для поціновувачів детективних та пригодницьких романів, які хочуть спробувати себе на ниві розслідувань, досить сказати, що пан Крамер очолював регіональні та місцеві філії у “Кредитпромбанку”, “Промінвестбанку” та інших банківських установах. Дехто хоч зараз вже може зіставити гучні історії кредитів сім’ї екс-очільника Вінниці із місцями роботи Геннадія Крамера – і буде зовсім цікава історія. Але зараз не про це.

Наприкінці 2016 року, після зміни директора, Вінницька міська рада у засновниках перетворюється на “Територіальну громаду міста Вінниці” із химерним ЄДРПОУ 9999999999 (автономери з усіма дев’ятками, до речі, полюбляв і Володимир Гройсман). Звичайно, такої юридичної особи як “територіальна громада Вінниці” немає і не було. А от як контролюючі органи таке допустили, щоб засновником стала неіснуюча юрособа – загадка. Але якщо додати історії з кредитами з абзацу вище і згадати, хто тоді був прем’єром – то не така вже і загадка…

Цього ж року “Місто” народжує і дочку – ТОВ “Поділля-Асистанс”, про яке ми згодом розповімо.

А наступного 2017 року взагалі почалась чудасія. Публічне акціонерне товариство, засновником і бенефіціаром якого є “територіальна громада” раптом стає… ПРИВАТНИМ. На той момент, нагадаємо, статутний фонд товариства у понад 45 мільйонів гривень складався виключно із грошей вінницького бюджету. Таким він і залишився, бюджетним. Але підприємство стало приватним.

Та на цьому фінансові чудеса не завершились. Благодійність Вінницької міської ради воістину не знає меж. В останній день весни 2019 року Вінницька міська рада ухвалює рішення № 1764 “Про надання дозволу міському комунальному підприємству «Вінницький фонд муніципальних інвестицій» на придбання акцій приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Місто» та набуття істотної участі в ПрАТ «Страхова компанія «Місто»”. Фактично, цим рішенням до 45 бюджетних мільйонів благодійники з мерії додають у статутний фонд СК “Місто” ще 15 мільйонів гривень. За наш з вами рахунок, шановні вінничани.

А що потрібно було зробити, щоб міська рада виділила приватній компанії 15 мільйонів? Все просто – написати звернення. Цікаво, скільки ще приватних підприємств так можуть зробити? Бо схоже, вінницькі депутати на чолі з міським головою – безвідмовні до таких прохань.

А наступного року аукціон небачених щедрот продовжився. СК “Місто” пише ще одне прохання – і турботлива Вінницька міськрада своїм рішенням № 2292 від 26.06.2020 дає їм ще десять мільйонів гривень. А МКП «Вінницький фонд муніципальних інвестицій» став на третину співвласником приватного товариства.

На чолі МКП стоїть Олександр Кожуховський, який не тільки колись керував фірмою, де засновником був Сергій Моргунов, але і до того, як очолити комунальний фонд був фінансовим директором комплексу “Пасаж”. А ті, хто живуть у Вінниці хоч якийсь час, знають, що “Пасаж” – це колишній “Лісопарк”, який пов’язують все з тим самим Сергієм Моргуновим та його батьком, сестрою, донькою. Тобто, мерський фінансист легким рухом депутатських рук стає очільником КП, якому належить чимало ділянок під “муніципальну” забудову, а згодом і співвласником комунально-приватної страхової компанії.

При чому, якщо ви відкриєте сайт міськради, де зазначено про мету створення очолюваного Кожуховським КП, ви не знайдете там ані слова про підтримку приватних страхових товариств.

Формально, міська влада докупила ще частину акцій компанії на 25 мільйонів гривень. Допомогла приватній фірмі, де вона є  одноосібним засновником. Фактично – віддала гроші вінничан цій самій приватній фірмі, аби та себе непогано почувала.

Тепер дещо про доцільність таких витрат.

Ця бюджетно мегауспішна страхова компанія, яка існує за гроші вінничан, дозволяє собі закінчити 2020 рік із мільйонними збитками.

Про це йдеться і у фінзвітах. Аналізуючи роботу страхувальників за 2020 рік ревізор відзначає:

І додає:

Фактично, все, що “Місто” заробляє, те й “проїдає”. Та ще й все в боргах, як в шовках.
Але приватним страховикам не варто перейматись – всі їхні борги швидко закриють коштом вінничан. Наприклад, міська рада виділить ще кількадесят мільйонів, які конче потрібні СК “Місто”. А чому б і ні – вінничанам так подобається комфортне місто…

За грошима – на *у* (суд)

Отже, як ми вже зазначили, “Місто” минулого року виплатило понад 9,5 млн грн тим, кого страхувало. Але такими щасливчиками, якщо пошукати у реєстрі судових рішень, виявились далеко не всі.

При тому, що СК “Місто” стабільно та постійно перемагає у закупівлях страхових послуг, і це останнім часом трапляється не без проблем. Наприклад, оголосив Департамент енергетики, транспорту та зв`язку Вінницької міської ради тендер на “послуги зі страхування транспортних засобів – страхування 30 автобусів та 40 тролейбусів”. Це страхують вінницькі “Богдани”, які перевозять містян. Оголосили суму у 904 тисячі гривень. З висоти своїх щедрот вінницькі приватно-комунальні страхувальники “зекономили” у своїй пропозиції гроші вінничан та запропонували свої послуги за 901 тисячу гривень.

Але крім “Міста” візьми та й з’явись конкурент – ПрАТ “СТРАХОВА ГРУПА “Ю.БІ.АЙ-КООП”. Та ще й з меншою ціною. Довелось і “Місту” скидати – до 701 975. Організатори аукціону щедрот довго не думали – і дискваліфікували конкурента, через якого залишились без 200 тисяч гривень для “своїх”. Причина – бо вони не мають такого досвіду, як має “місто”. Але “Ю.Бі.Ай” оскаржили рішення у Антимонопольний комітет. Столичний, звичайно, бо вінницький відомий своїми “зваженими” рішеннями. І колегія антимонопольників таки скасувала результати, перемогу “Міста”.

Але Вінницька міськрада не була б собою, аби на пізніше проведеному тендері не перемогло знов СК “Місто”.

Та якщо ви думаєте, що купуючи квитки у громадському транспорті, ви автоматично отримуєте страхування, що салони транспорту застраховані і в разі аварії будуть бодай якісь компенсації, ви помиляєтесь. Ось лише список справ, що зараз розглядають суди і де сторонами є “Місто” та вінницькі транспортники:

Не всі, звичайно, тільки про ДТП у громадському транспорті.

От, наприклад, вельми цікава і повчальна історія про те, що “Місто” знайде сотні причин, аби не платити вам компенсацію. Придбав вінницький підприємець собі “Toyota Land Cruiser L200 SE», білого кольору” та й застрахував автівку у “Місті”. На чималу суму – два мільйони гривень.В липневу ніч 2019 року стояв цей автомобіль на Брацлавській, під вікнами. Але сталося так, що машину викрали. Разом з усім, що було всередині – техпаспортом, документами, речами. Майже одразу “на виконання умов договору страхування” постраждалий передав “Місту” те, що залишилось, “два комплекти оригінальних ключів від викраденого автомобіля”. І чекав на виплату, адже випадок був страховий.

Разом з тим, як йдеться у рішенні суду, “свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу не передавалось, адже викрадене разом із транспортним засобом, про що повідомлялись органи поліції та відповідач”. Ну, тобто, ви зрозуміли – “Місто” тягнуло, тягнуло, зволікало аж до літа наступного року. І дало відмову. Не отримаєте ви, пане, гроші за свою автівку, бо не надали… “свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу”. І байдуже, що це свідоцтво вкрали.

Та суддя Гуменюк став на сторону екс-володаря “Тойоти”:

Суддя зазначив: “Враховуючи, що внаслідок викрадення транспортного засобу настав страховий випадок, у відповідача наявний обов`язок по здійсненню виплати страхового відшкодування страхувальнику, адже підстави для відмови у його здійсненні на підставі Договору чи Закону в судовому засіданні не встановлено, а відповідачем наявність таких підстав не доведена”.

Та “Місто” подає апеляцію і суддя Міхасішин видає в червні 2021 року рішення, де визнає правоту страхувальників. Та ще, наче знущаючись вказує: “Укладений сторонами Договір страхування не забороняє Страхувальнику зберігати свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу у застрахованому автомобілі, проте, враховуючи, що цей документ підтверджує право на управління автомобілем і його надання є обов`язковою передумовою для виплати страхового відшкодування, у тому числі у разі викрадення транспортного засобу, ОСОБА_1 , знаючи про такі умови Договору страхування, повинен був проявляти особливу обачність при зберіганні цього документа”.

Фактично таке рішення Міхасішина банально відмазує СК “Місто” від будь-якої відповідальності. Що, десь заразились – самі винуваті. Що, вкрали автівку – то ви мали “проявляти особливу обачність”. Що, отримали травму? Тому що не “проявляли особливу обачність”. “Місто” вам не винно!

Продовження слідує:
Джерело
#влада #вінміськрада #ДБР #корупція

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я