На голову Новини Стала відома кількість розданої нагородної зброї

Стала відома кількість розданої нагородної зброї

158
0

Українська влада за кілька років роздала обраним до 2,5 тисяч одиниць нагородної зброї. Її застосування незаконне, а нагороджені навіть не проходять психологічну експертизу, констатують експерти.

Після нещодавнього інциденту зі стріляниною, зчиненою народним депутатом Сергієм Пашинським, суспільство зацікавилося питанням нагородної зброї, якою володіють можновладці. Адже пістолет, з якого стріляв депутат, захищаючись, як він стверджує, від нападника був отриманий ним як нагорода “за заслуги перед батьківщиною”. Людина, яку Пашинський називає нападником, була неозброєна.

Втаємничена інформація

За даними українських ЗМІ, свій пістолет Пашинський одним з перших отримав у подарунок від міністра внутрішніх справ Арсена Авакова у березні 2014 року – за лічені тижні після зміни влади. Скільки ще зброї відтоді роздав голова МВС та інші можновладці? Втаємничення українськими правоохоронними структурами та президентом офіційних списків нагороджених вогнепальною зброєю все більше розпалює інтерес суспільства до теми нагородної зброї. Українці дедалі наполегливіше через запити про доступ до публічної інформації чи суд, журналісти через офіційні чи інсайдерські джерела намагаються з’ясувати, кого і за що представники української влади обдаровують вогнепальними подарунками. 

Сергій Пашинський став першим можновладцем, який вистрелив з нагородного пістолета у громадянина. Депутат заявляє, що оборонявся

DW також подала офіційні запити до Міністерства внутрішніх справ, Міністерства оборони, Служби безпеки України та Адміністрації президента, з проханням розкрити інформацію: кому і скільки з 2014 до кінця 2016 року в Україні цими відомствами було видано нагородної зброї і який порядок використання цих смертоносних подарунків.

Вражаючі цифри

Отже, відповідно до інформації, наданої МВС, СБУ та Адміністрацією президента України, за неповних три роки ці інституції нагородили вогнепальною зброєю 2367 осіб. Кому саме та скільки одиниць в одні руки подарували чиновники та президент в офіційних відповідях не повідомляється. Тим часом українські ЗМІ повідомляють, що більшість нагороджених – не учасники бойових дій на Донбасі, а можновладці і представники бізнесу. 

DW списків нагороджених не надали. У Службі безпеки лише уточнили, що з 2014 року було видано 724 одиниці вогнепальної зброї співробітникам СБУ і 290 одиниць – іншим особам. Міністерство оборони України навіть кількість нагороджених утаємничило, посилаючись на  закон “про доступ до публічної інформації”. “Інформація, що міститься в документах, зокрема наказах міністра оборони України з питань нагородження, віднесена до інформації з обмеженим доступом. Таким документам присвоюється гриф “для службового користування”, – відповіли DW міноборони України.

Найбільш інформативною була відповідь адміністрації президента. Там повідомили, що президентом України Петром Порошенком протягом своєї каденції нагородив відзнакою “іменна вогнепальна зброя” 15 осіб, уточнивши, що за період з 1 січня 1995 року по 31 грудня 2013 року попередніми президентами зброєю було відзначено аж 126 осіб.  “Для нагородження використовується зброя вітчизняного виробництва – пістолет марки “Форт”(к-9 мм), виробником і постачальником якої є казенне науково-виробниче об’єднання “Форт”, – йдеться у відповіді Адміністрації президента. Там зауважують, що вся нагородна зброя була придбана на початку двотисячних років. А вартість одного пістолета “Форт” з футляром складає 6 тисяч гривень.

Радянська відзнака знову в моді

Всі відомства підкреслили, що зброєю нагороджують виключно за особисті заслуги людини перед батьківщиною, за сумлінну службу, особливі заслуги в боротьбі зі злочинністю, захисті конституційних прав та свобод людини, за заслуги у забезпеченні обороноздатності України.

Історик, заступник директора Національного військово-історичного музею України Ярослав Тинченко зауважує, що ідеологічну традицію нагороджувати зброєю Україна успадкувала з радянських часів, а до того така відзнака широко застосовувалася в Російській імперії.  “Але раніше нагородну зброю такими кількостями не роздавали. За всю Першу світову війну було відзначено лише близько чотирьох тисяч офіцерів зі всієї армії Російської імперії. І ця нагородна зброя видавалася за подвиги, а не за спортивні досягнення, як зараз”, – зазначає історик.

Приховане озброєння можновладців?

За словами Тинченка, за роки незалежності України нагородна система званнями, медалями та орденами була скомпрометована через велику кількість статусних нагород і звань, що видавалися людям, які мали сумнівні заслуги перед батьківщиною. Тому у 2014 році, після початку реальних бойових дій на Сході України владні інституції стикнулися з проблемою, як та чим відзначати тих, хто дійсно відстоює кордони країни та конституційні права її громадян. “Зупинились на нагороджені зброєю, як на найкращому варіанті. Тим більше такої зброї ще багато зберігається на військових складах з радянських часів”, – зазначає Ярослав Тинченко. Він визнає, що ця відзнака, утім, поступово стає скомпрометованою через велику кількість нагородної вогнепальної зброї, яка видається непрозоро та невідомо кому.

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я