Рух АНТИКОРУПЦІЯ й ЛЮСТРАЦІЯ Способи фальсифікацій на виборах: від «солянки» і «сендвіча» до 10 років тюрми!

Способи фальсифікацій на виборах: від «солянки» і «сендвіча» до 10 років тюрми!

510
0

В той час, як голова МВС України Арсен Аваков в ефірі одного з національних телеканалів країни публічно заявляє, що «один из штабов провласного кандидата» купує голоси виборців, а після затримання правоохоронцями працівників цього штабу – прокуратура та СБУ відкривають кримінальні провадження, більшість пересічних громадян і не здогадується, що політичний пасьянс щодо переможця прийдешніх президентських виборів більшою мірою може бути вже розкладено.

Більше того, схеми, за якими політики намагаються вирішити долю держави за рахунок народу, далеко не нові. З кожною виборчою кампанією уже відпрацьовані комбінації просто набувають все нових і нових елементів – елементів нечесної гри…

 Вашій увазі найбільш розповсюджені відомі політтехнологам та експертам виборчі махінаторські технології, покликані забезпечити бажаний результат для потрібного брехуна-кандидата.

Вкидання

Певно, найбільш примітивний і малодієвий спосіб вплинути на майбутній результат, однак від нього фальсифікатори теж не відмовляються. Головні дії тут зосереджуються на самій виборчій дільниці, а кількість потрібних голосів, які можна додатково отримати, доволі незначна. Означені мінуси, втім, з лишком компенсуються можливістю багаторазового застосування цього методу в межах більше 30 тисяч виборчих дільниць.

Суть механізму проста. В день голосування після того, як виборчі бюлетені за процедурою розподілені поміж членів виборчої дільниці, які видають їх виборцям за паспортами, сейф мусить стояти абсолютно пустим і відкритим, демонструючи свою внутрішню пустоту, як підтвердження того, що всі без виключення бюлетені передані на голосування. Однак, на практиці цей сейф найчастіше замкнений. Чому?

Просто, є така важлива клейнода виборчої комісії, як печатка, належне збереження якої, як виявляється, також є першочерговим пріоритетом дільничної виборчої комісії. Що ми отримуємо в результаті? Бюлетені — дістали, печатку — замкнули, а от чи бува не зостався часом там у сейфі один-два, десять непримітних бюлетенів – перевірити сторонній людині неможливо. Оці самі забуті «бюлетеньчики» можуть лежати неприглянутими до моменту «Х», який зазвичай настає під кінець дня голосування, коли вже всі члени виборчої комісії і незалежні спостерігачі цілком виснажені . В цей момент особа з числа членів виборчої комісії (по-іншому – ніяк, ключі від сейфу в переході не продаються) виймає ці бюлетені, можливо вже і заповнені, та у влучний момент відправляє їх в урну для голосування.

Згідно ст. 158 Кримінального кодексу України – це фальсифікація підсумків голосування, що загрожує позбавленням волі на строк до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю до трьох років.

Віртуоз

Щоб не допустити використання цього способу, потрібно спостерігачам дуже уважно стежити за підрахунком бюлетенів після закриття виборчої дільниці. Зазвичай члени виборчої дільниці підраховують бюлетені за так званим круглим столом, здвинувши наявні столи на дільниці в центр залу. На цей круглий стіл висипають вміст урн для голосування, а потім ще перемішані бюлетені ділять на стопки, кожному члену комісії надається по одній такій перемішаній стопці і тільки тоді починають розкладати у стопки за конкретних кандидатів, згідно відміток на бюлетені. Звичайно може бути й інша схема розкладання бюлетенів на стопки за окремих кандидатів.

Якщо змови ніякої не було, до того, як будуть висипані бюлетені з урн, голова виборчої комісії мусить попросити всіх членів комісії показати руки і підтягнути рукава одежі, щоб там не було зайвих предметів, а також прибрати зі столу усі олівці та ручки. В разі ігнорування цієї процедури залишається можливість, що хтось з членів комісії заздалегідь заховав під нігтем грифель від олівця для очей. Гарненько потренувавшись до виборів, така людина зможе або зіпсувати бюлетені за «не свого» кандидата, або поставити відмітку «за свого», якщо до цього в урну були закинуті пусті бюлетені. Однак, на практиці, такою «художньою» діяльністю займається особисто голова виборчої комісії, робота якого особливим контролем, з боку присутніх, не перевантажена.

Згідно ст. 158 Кримінального кодексу України – це фальсифікація виборчих документів, що загрожує позбавленням волі на строк до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю до трьох років.

«Солянка»

А ще потрібно спостерігачам ретельно стежити, щоб бюлетені за одного кандидата не опинилися в купці за іншого.

Зазвичай голоси переможця на ділянці ретельно перераховують декілька разів, тому « тупо» скласти потрібну кількість бюлетенів на стопку «за» такого кандидата, а згори прикрити бюлетенем з його прізвищем – не вийде. Натомість можна попрацювати з його головними конкурентами – «їх» бюлетені можуть буди відправлені на «купки» технічних кандидатів, там і залишитися без перевірки. Тому, чим більше технічних кандидатів, тим фальсифікаторам легше провести «солянку». Як відомо, на цих виборах Центральна виборча комісія (далі — ЦВК) зареєструвала  рекордну кількість кандидатів в президенти – 44-ти. І тільки п’ятеро зняли свої кандидатури до встановленого терміну. Тобто в нашому бюлетені будуть 39 прізвищ. Вже здогадуєтесь чому їх так багато?

Найчастіше жертвами так званої «солянки» стають партії або кандидати, що не мають своїх спостерігачів на окремій конкретно визначеній дільниці.

Згідно ст. 158 Кримінального кодексу України – це фальсифікація підсумків голосування, що загрожує позбавленням волі на строк до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю до трьох років.

«Сендвіч»

Звичайно і підсумковий протокол виборчої дільниці може стати «жертвою» фальсифікаторів. Щоб всі присутні залишилися вдоволені і ніякі там незалежні спостерігачі не робили вам в житті незгоди готується відразу два  протоколи.

Справа в тому, що згідно інструкції ЦВК, кожна дільнична виборча комісія (далі – ДВК) має присвоїти номер кожному дублікату основного протоколу. Водночас, кількість складених протоколів має фіксуватися в журналі ДВК. Однак цілком може статися так, що протоколи будуть нумеруватися вже опісля проведення процедури голосування. І тут вони вже можуть отримувати номера так, як то буде зручніше для потрібного результату.

Оскільки, згідно закону, дублікат протоколу з результатами голосування на руки отримує кожен член виборчої комісії, плюс кожен спостерігач і всі вони кожен з протоколів мають підтвердити своїм підписом – починається марафон «мы писали, мы писали наши пальчики устали»: протоколи підписуються стопками і абсолютно машинально. Ось цим і користуються недобросовісні представники виборчої дільниці: між стопку протоколів з вписаними дійсними результатами голосування кладуть один (замисліться!), лише один протокол з потрібним для них результатом і байдуже, що вписані в нього результати аж ніяк не відповідають дійсності – форма дотримана.

Коли протоколи підписані, але й досі не пронумеровані, потрібний протокол попереду інших отримує омріяний № 1 і вирушає у виборчу комісію вищого рівня. А спостерігачам дістаються протоколи зі справжнім результатом волевиявлення – нехай тішаться, щоправда недовго.

«А як же бюлетені, їх же можливо перерахувати?», — запитаєте Ви. А бюлетені також можливо запакувати й двічі – вийде такий собі «сендвіч» зі стопок за декількох кандидатів. Не переймайтесь за наслідки, цілісність упаковки охороняється законом – ніхто туди зазирати не буде без рішення суду, головне – щоб візуально це себе ніяким чином не видало.

Згідно ст. 158 Кримінального кодексу України – це фальсифікація виборчих документів, що загрожує позбавленням волі на строк до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю до трьох років.

Системний адміністратор

В кожній окружній виборчій комісії є кімната системного адміністратора, що вносить відомості з протоколів з мокрими печатками, але сам скан протоколів не додається. Іноді в роботі цих фахівців трапляється те, що зазвичай називають «людським фактором» — десь не дописана «1», десь «2» не віддрукувалася – різне трапляється…

Згідно ст. 158 Кримінального кодексу України – це фальсифікація підсумків голосування, що загрожує позбавленням волі на строк до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю до трьох років.

Купівля голосів

Певно, найбільш розповсюджена схема впливу на результат виборів, оскільки тут все залежить від самого виборця, який заздалегідь приймає рішення: голосувати по розуму, або «за гречку». Змінюється при цьому лише спосіб контролю за виділеними для підкупу грошима – хтось роздає кровні кандидатів в переддень голосування, хтось не цурається і під час, а інші видають готівку уже за результатами волевиявлення конкретного громадянина при наданні «замовнику» фото свого бюлетеня з «правильним» голосуванням. Саме тому чинне законодавство України охороняє темницю голосування виборця.

Згідно ст. 160 Кримінального кодексу України – це підкуп виборця, що загрожує позбавленням волі на строк до семи років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю до трьох років.

Велика сім’я

Способи впливу на результати виборів також можуть змінюватися залежно від місцевості, де відбувається голосування. Так, у сільській місцевості більш властивий так званий «сімейний» спосіб голосування, коли на виборчу дільницю від одного домогосподарства приходить лише один представник, а Голова виборчої комісії дає можливість проголосувати одразу за всіх членів його родини та близьких родичів – головне, щоб посланець мав з собою їх паспорти. Найчастіше в цьому випадку страждають інтереси літніх людей, чия думка нехтується, начебто, в інтересах сім’ї.

Політичні мігранти

Не менш популярним способом маніпуляцій на аванс-сцені виборчих баталій стала і підтасовка виборчих списків, коли один і той самий громадянин одночасно проходить по двом або навіть трьом виборчим спискам за абсолютно різними адресами. Нового подиху у цю стару як Світ схему додали події на півдні і сході нашої Батьківщини. Сотні тисяч вимушених переселенців, що ще на початку воєнних дій отримали тимчасову реєстрацію подалі від лінії зіткнення (це переважно західні регіони держави) уже сьогодні фактично там не проживають, що робить їх особливо цікавими суб’єктами для виборчих штабів нечесних на руку кандидатів.

Згідно ст. 158 Кримінального кодексу України – це фальсифікація відомостей Державного реєстру виборців, що загрожує позбавленням волі на строк до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю до трьох років.

Дійсно, з юридичної точки зору всі означені схеми політичної гри — це порушення чинного законодавства, що тягне за собою негативні наслідки для винних осіб аж до обмеження або позбавлення волі з позбавленням права обіймати певні посади або займатися відповідною діяльністю. Однак з політ-технологічної точки зори – це всього лиш гра, успішна реалізація виборчих технології, отримання бажаного кінцевого результату.

Так, в Єдиному державному реєстрі судових рішень за весь період незалежності України наявні лише 15 обвинувальних вироків у справах про фальсифікації на виборах.

Жодного політичного кандидата чи політичну партію так і не було притягнуто до кримінальної відповідальності за спробу вплинути на результати волевиявлення. В контексті цього, слушним буде відзначити й те, що майже всі означені види маніпуляцій просто не можливо здійснити без «своїх» людей у відповідних виборчих комісіях.

Але громадяни України з кожною виборчою кампанією стають більш освіченими  у правовому сенсі і цілком можливо, що цьогорічне голосування стане переломним моментом у боротьбі проти фальсифікацій волевиявлення громадян.

Рано чи пізно цей переломний момент має настати, або все закінчиться черговою Революцією!

Дмитро Перов, Ірина Ковальчук

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я