На голову Новини Що відбувається зі справами проти Порошенка ?

Що відбувається зі справами проти Порошенка ?

406
0

Кількість кримінальних справ, у яких фігурує Петро Порошенко, вже вимірюється десятками. Але судову перспективу мають не всі з них, що пов’язано зі складністю доведення участі президента у злочинних діях.

Наздогнати попередника: Що відбувається…В розмаїтті кримінальних проваджень, по яких колишнього очільника держави Петра Порошенка та його оточення тягають на допити в Державне бюро розслідувань, є одна, яка, на думку експертів-юристів, має очевидну судову перспективу. І саме доведенням цієї справи до оголошення підозри та передачі до суду зайняті як головний переслідувач екс-президента, скандальний юрист Андрій Портнов, так і слідчі ДБР, що розслідують це провадження.

Сам лицемір Портнов ( до речі, сам реальний кандидат на люстрацію, бо працював із Януковичем!), коли ще у травні, буквально через тиждень після свого повернення в Україну, подавав одну з перших заяв про ймовірні злочини колишнього голови держави, говорив: “Справа одноепізодна, засудити Порошенка і Філатова можна за 5-6 місяців”, – заявив Портнов.

Йдеться про кримінальне провадження щодо можливої узурпації влади Порошенком шляхом привласнення повноважень по призначенню членів Вищої ради правосуддя. Саме на неї вороги 5-го президента покладають велику надію.

Суть справи

На думку Портнова, яку він виклав у своїй заяві в ДБР від 26 травня 2019 року, існують підстави стверджувати, що Порошенко з метою узурпації повновжень та захоплення в незаконний спосіб державної влади під час перебігу конкурсу з добору кандидатів для призначення членів Вищої ради правосуддя протиправно змінив ключові умови конкурсу і призначив двох членів ВРП всупереч передбаченому порядку.

Юрист наполягає, що послідовність дій Порошенка полягала у тому, що він фактично змінив порядок проведення конкурсу з добору членів ВРП і своїм указом надав самому собі повноваження ухвалювати рішення щодо кандидатів. І цими повноваженнями невідкладно скористався – призначив двох нових членів ради. “Внаслідок дій П.О. Порошенка de facto було скасовано передбачений ст. 9 Закону України “Про Вищу раду правосуддя” конкурс та ще й під час його проведення”, – написав Портнов.

Обтяжливими обставинами таких дій він вважає те, що в цей час існувала судова заборона Окружного адміністративного суду міста Києва подавати на розгляд президента список кандидатів для відповідного призначення, яку “злочинцями” було проігноровано.

Портнов запропонував ДБР побачити у діях Порошенка та його спільників ознаки злочину, передбаченого статею 109 Кримінального кодексу, де йдеться про намагання насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади. Плюс до того – статті 382, якою передбачено покарання за умисне невиконання рішення суду.

Адвокат Порошенка Ігор Головань зазначив, що 5-й президент у свідченнях ДБР заявив про відсутність підстав для відкриття провадження щодо призначення членів ВРП.

Сам же Порошенко у свідченнях зазначив: “Стосовно кримінального провадження заявляю, що воно було розпочато за умови відсутності події кримінальних правопорушень. Правові підстави для негайного закриття кримінального провадження детально наведено в заявах мого адвоката Ігоря Голованя, поданих слідчому та прокурору”.

Він також констатує, що не скоював жодних порушень законодавства України та об’єктивно не має інформації “про неіснуючі та вигадані заявником (Портновим, – ред.) злочини”.

Тут треба пояснити, що Вища рада правосуддя є ключовим органом в системі судової влади, адже здійснює вплив на формування судів, притягнення суддів до відповідальності, ухвалює рішення про звільнення судді з посади, надає згоду на затримання судді чи утримання його під вартою, вирішує питання фінансового утримання судів, органів та установ системи правосуддя.

Тобто це такий собі мегаорган суддівського управління. І фактично весь судовий корпус в Україні є залежним від ВРП. А значить – чутливий до думки членів цієї ради.

Контроль над членами ВРП дає можливість контролювати всю суддівську систему. І такий контроль завжди був бажаним для українських президентів.

У спокусі привласнити собі такий контроль з боку 5-го президента Порошенка і намагається викрити Порошенка Портнов.

Хоча Порошенко нагадує, що 30 квітня 2019 року спивав термін повноважень призначених за квотою президента членів ВРП. 11 березня він підписав указ з питань проведення відкритого конкурсу з відбору кандидатів для призначення членів ВРП, і конкурсна комісія відібрала чотирьох осіб: Михайла Ісакова, Андрія Василенка, Костянтина Красовського та Олександра Сасевича.

“8 травня 2019 року для забезпечення виконання конституційного обов’язку щодо призначення членів Вищої ради правосуддя було видано Указ про внесення змін до Указу від 11 березня 2019 р. Указ надійшов на підпис через приймальню, хто був фактичним виконавцем – мені невідомо. 13 травня 2019 року, реалізуючи свої конституційні повноваження та виконуючи конституційний обов’язок як президент України, з визначених конкурсною комісією осіб я призначив Ісакова та Василенка членами Вищої ради правосуддя. Ісаков та Василенко склали присягу в моїй присутності”, – зазначає Порошенко.

Він також додав, що п. 1 ч. 3 ст. 151 Кодексу адміністративного судочинства прямо забороняє забезпечувати позов шляхом, зокрема, зупинення актів президента і встановлення для нього заборони або обов’язку здійснювати певні дії. “Тому не існувало і не могло існувати жодного судового рішення, що будь-яким чином могло б обмежити право президента України призначати членів Вищої ради правосуддя”, – сказав Порошенко.

Чому ця справа

На фоні інших кримінальних справ, по яких намагаються наздогнати Порошенка, ця й справді виглядає перспективною для його ворогів. Адже не потребує дослідження громіздких фінансових схем, як у справі про “Кузню на Рибальському”, і збору доказів по всьому світу, як у справі про мальдівські канікули.

Тут весь склад можливого злочину – зафіксований указами за особистим підписом голови держави. І результат розслідування залежить швидше від трактовки дій президента та людей, які були задіяні в ухваленні та реалізації тих рішень, аніж від наявності чи відсутності доказів.

Є всі підстави думати, що нова влада, яка користується беззаперечним авторитетом у керівників ДБР, має волю трактувати дії попередників саме в злочинному ключі. А саме наявність волі у влади є головною умовою доведення справи до логічного завершення.

Коли суд

За інформацією Depo.ua, нова влада справді має намір наздоганяти попередника та його соратників. У Зеленського думають, що від того, чи виконає він свої плани по “посадках”, залежатиме й його популярність у народних масах. Тож  за грати будуть запроторювати максимально поважних попередників. А якщо це буде сам Порошенко, популярність його наступника Зеленського загрожує стати мало не абсолютною. В той же час справа “Свинарчуків” дивним чином підвисла і про неї якось забули.

Подейкують, що з боку ОП створено режим максимального сприяння потугам Андрія Портнова у напрямку Петра Порошенка.

Та варто зазначити, що у Портнова між тим не надто багато часу, адже чим довше він досягатиме бодай якогось результату по Порошенку, тим меншим буде суспільний запит на нього: незабаром увага телеглядачів буде прикута до досягнень вже нової влади і проступки попередників здаватимуться все менш актуальними.

Саме тому проста “одноепізодна” справа про узурпацію суддівської влади може стати найбільш коротким шляхом до поміщення Порошенка на лаву підсудних.

 

Джерело:https://www.depo.ua/ukr/politics/flagmanska-sprava-portnova-z-chogo-pochnetsya-spravzhne-kriminalne-peresliduvannya-prezidenta-poroshenka-201909161029283