Війна Що означає статус біженця: права, обмеження і підстави для відмови.

Що означає статус біженця: права, обмеження і підстави для відмови.

377
0

Війна з Росією вимусила мільйони українців покинути свої домівки та шукати захисту в сусідніх державах. Тих, хто тікав від агресивних дій росіян, часто називають “біженцями”. І це помилковий термін, адже вони – вимушені переселенці.

Через плутанину в названих вище поняттях наші співвітчизники за кордоном поспішають оформлювати статус біженця. Таке рішення їм здається найбільш очевидним. Та щоб не прогадати, радимо розібратися, що означає цей статус, які надає права та до яких обмежень варто бути готовим на час розгляду заяви.

1. Що таке статус біженця

Біженці – особи, вимушені виїхати зі своєї країни через переслідування, пов’язані з громадянством, расою, релігією, політичними поглядами тощо. Також це люди, які не почуваються в безпеці у своїй країні і мають на це обґрунтовані докази (одним із таких аргументів є війна).

Статус біженця можна оформити не “будь-де за кордоном”, а в першій країні (сусідні з Україною держави), кордон якої перетинає особа. Це зазначено у Дублінській конвенції 1990 року. Тобто якщо українці захочуть оформитися як біженці у державі, що не межує з Батьківщиною, їх депортують до країни, кордон якої вони перетнули першим.

2. Які права мають біженці

Кожна держава, яка приймає біженців, має свої права та гарантії, які встановлюють національні акти. В офіційних органах країни перебування ви можете отримати всю інформацію про те, що вам надасть новий статус. Проте у загальній конвенції про біженців, яку затвердили 144 країни, закріплені такі права й гарантії:

– захист від вислання в країну, де особа почувається в небезпеці;

– право на працевлаштування без додаткового дозволу;

– право на житло (йдеться не про надання квартири; зазвичай це спальні місця у центрах для біженців);

– безстрокове проживання на території країни, яку обрали – понад 3 роки (припинення війни в Україні – не підстава для скасування статусу біженця);

– надання державної допомоги (натуральна (надання продуктів, побутових і комунальних послуг), фінансова підтримка (щомісячні або одноразові виплати) й правова допомога (послуги юриста);

– право на вільне пересування територією держави, де перебуває біженець;

– свобода віросповідання;

– медична допомога (обстеження, лікування та надання лікарських препаратів);

– право на оформлення посвідчення особи та проїзних документів для подорожей між країнами ЄС.

3. Як оформити статус біженця

Для того, щоб подати заяву на отримання статусу біженця, потрібно звернутися до найближчого відділення Прикордонної служби тієї країни, кордон якої ви перетнули першим. Після заповнення паперів і тривалої співбесіди необхідно здати документи і чекати на рішення відповідних органів. Розгляд заяви може тривати від 6 місяців до 1,5 року. Протягом цього періоду діють численні обмеження, до яких варто бути готовим. Тому оформлення тимчасового захисту може стати кращою альтернативою.

Щоб під час оформлення заявки на отримання статусу біженця не виникло проблем, українцям варто мати з собою документи, які посвідчують особу. Йдеться про закордонний паспорт, ID-картку, свідоцтво про народження чи внутрішній паспорт. Іноді достатньо ксерокопії документів або їхньої електронної версії в застосунку Дія.

Обмеження прав кандидатів на отримання статусу біженця (одразу після подання заяви й до офіційного підтвердження нового статусу):

  • заборона працевлаштування;
  • не можна виїжджати за межі держави перебування (навіть якщо вам терміново захочеться повернутися на Батьківщину);
  • не можна отримати назад свої документи (натомість видається посвідка на проживання);
  • заборонено відкривати рахунок у банку;
  • не можна орендувати квартиру чи жити у друзів/родичів (проживати можна у відведеному державою місці).Коли ви отримаєте офіційне підтвердження статусу біженця, матимете нове посвідчення особи і ті права, про які ми згадали в пункті 2. Якщо вам відмовили в отриманні нового статусу, можна скористатися правом на апеляцію.Зверніть увагу! Статус біженця не надається військовим, злочинцям і особам, які порушують принципи зі статуту ООН. Також відмову можуть отримати українці, якщо ситуація на Батьківщині буде безпечною для подальшого проживання.

    4. За яких обставин можна втратити статус біженця

    Якщо особі вдалося отримати статус біженця, варто знати, які порушення стануть законною підставою для скасування цього рішення.

    У випадку, якщо людина вирішила повернутися на Батьківщину, це означатиме, що вона добровільно скористалася захистом держави, громадянином якої вона є. Ще статус біженця втрачається під час оформлення нового громадянства або у разі отримання прихистку/дозволу на постійне проживання в іншій державі.

    Окрім того, статус біженця втрачають особи, які займаються діяльністю, що становить загрозу національній безпеці, громадському порядку чи здоров’ю населення країни перебування.

    Також не можна надавати під час оформлення заявки недостовірні відомості чи фальшиві документи. Згодом це стане законною підставою для скасування статусу біженця.

#ГолосНароду

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я