На голову Економіка Ринок є, а низьких тарифів немає. Чому газова революція для населення закінчилася...

Ринок є, а низьких тарифів немає. Чому газова революція для населення закінчилася провалом

Ринок газу для населення був запущений 1 серпня 2020року — це одне з головних економічних подій 2020 р. з далекосяжними наслідками. Тепер побутові споживачі можуть вибирати постачальника, який запропонує найнижчі тарифи на газ. Однак найнижчих тарифів уже немає.

180
0

Ринок газу для населення був запущений 1 серпня 2020року — це одне з головних економічних подій 2020 р. з далекосяжними наслідками. Тепер побутові споживачі можуть вибирати постачальника, який запропонує найнижчі тарифи на газ. Однак найнижчих тарифів уже немає.

 

З 1 серпня 2020 року український уряд запустив ринок газу для побутових споживачів, виконавши ще одну давню вимогу Міжнародного валютного фонду, підтверджену в червневому меморандумі.

Кабмін до цієї дати не приймав ніяких спеціальних документів, він просто не продовжував дію своїх же постанов, у яких був прописаний механізм спецзобовʼязань «Нафтогазу України» (ПСО, Public Service Obligation) і зобов’язував НАК “Нафтогаз” продавати газ обласним газозбутовим компаніям, які потім реалізували його населенню за встановленою урядом ціною.

Але після 1 серпня газозбутової компанії отримали повну свободу закупівлі газу для забезпечення населення — вони могли і далі брати його у “Нафтогазу” або ж у інших трейдерів. А “Нафтогаз” і сам отримав можливість продавати блакитне паливо побутовим споживачам безпосередньо, через свою газозбутової компанію.

Зі свого боку, населення отримало право закуповувати газ у тих постачальників, чиї ціни вважатиме найбільш вигідними.Ціни на газ пішли вгоруПісля відкриття ринку “Нафтогаз” почав активно заманювати до себе нових побутових клієнтів, пропонуючи їм найнижчі ціни. Зокрема, в серпні “Нафтогаз” пропонував блакитне паливо по 3,24 грн за 1 куб. м (з ПДВ, але без вартості транспортування розподільними газопроводами), тоді як у переважної більшості газозбутів розцінки були на рівні 4,49 грн за 1 куб. м.

Однак з приходом осені ціни на газ почали піднімати як “Нафтогаз”, так і інші постачальники. При цьому істотний розрив між пропозиціями різних постачальників зберігся і до кінця року. Наприклад, найдешевший газ (з ПДВ, але без вартості розподілу) в грудні цього року були у компанії MEGAWATT — 5,95 грн за 1 куб. м, у “Нафтогазу” ціна становила 6,33 грн, а у більшості газозбутів ціни стартували з 8 грн за 1 куб. м. Найвища розцінка в грудні — у ТОВ “Львівенергозбут” — 9,05 грн за 1 куб. м.

При цьому слід зазначити, що прогнози глави “Нафтогазу” Андрія Коболєва, що ціни на газ в розпал опалювального сезону-2020/2021 будуть на 20–30% нижчі, ніж в попередньому сезоні, не виправдалися. Зокрема, якщо в січні 2020 р., коли ще існувало жорстке регулювання цін на газ урядом, його ціна для населення становила 5,6 грн за 1 куб. м (з ПДВ), то на січень 2021 р. “Нафтогаз”, як один з найдешевших постачальників, пропонує його вже по 7,22 грн за 1 куб. м (на 14% більше, ніж у грудні) — це, до речі, одна з топновин останніх днів, яка викликала назадоволення в суспільстві. Однак факт підвищення розцінок “Нафтогазом” свідчить скоріше про те, що НАК поступово відходить від демпінгу, до якого він вдавався останні місяці, щоб залучити якомога більше нових клієнтів, адже переважна кількість побутових споживачів так і залишилися на обслуговуванні “своїх” газозбутів (див. нижче). Та й загалом усілякі прогнози аналітиків про те, що відкриття ринку допоможе зменшити ціни на газ, якими рясніли новинні стрічки в першій половині 2020 р., зазнали краху. Для справедливості треба зазначити, що підвищення цін на газ в осінньо-зимовий період пов’язане насамперед з сезонним подорожчанням ресурсу, в тому числі на європейських хабах, однак будь-який експерт міг враховувати цей очевидний фактор.

 

До моменту запуску ринку газу близько 2% з 12,5 млн побутових споживачів значилися за “Нафтогазом”, інші — це клієнти обласних газозбутових компаній, які з’явилися на ринку після поділу облгазів на дві структури: продавців газу (газозбути) і його постачальників (облгази).

Але після відкриття ринку поставляти газ населенню почали нові компанії, які раніше не працювали з побутовими споживачами, наприклад, ETG.UA, TAS Energy, Paliv Energy.Про свій вихід на ринок заявили і компанії, які вже постачають населенню електроенергію. Наприклад, це Yasno, створена компанією ДТЕК. Вона вже поставляє газ у Києві, Дніпропетровській і Донецькій областях, а також у Харкові, Запоріжжі та Черкасах.

Однак після відкриття ринку повального переходу побутових споживачів на купівлю газу у нового постачальника не відбулося. Навіть “Нафтогаз”, який пропонував всю другу половину цього року одну з найвигідніших цін, зміг наростити свою клієнтську базу з 250 тис. до 355 тис. Утім, глава “Нафтогазу” Андрій Коболєв прогнозував, що цього і не слід очікувати. За його словами, в перший рік відкриття ринку газу постачальника поміняють близько 5% клієнтів. Тому на сьогодні обласні газозбути залишаються найбільшими продавцями газу населенню.

 

З початку 2020 року сталася і реформа в оплаті газу. Якщо раніше споживачі отримували одну платіжку, то тепер їх стало дві. Перша — за сам газ як товар, вона оплачується тому постачальнику, у якого клієнт купує газ. Друга — платіж за доставку газу (за транспортування по трубах або за розподіл), оплачується тому облгазу, на території якого знаходиться клієнт, і його змінити не можна фізично.

Якщо ціна газу як товару змінюється щомісяця, то плата за доставку встановлюється раз на рік і відраховується однаковими платежами щомісяця упродовж усього року. При цьому плата за розподіл залежить від обсягу газу, який споживає абонент. Щоб вирахувати її розмір, необхідно обсяг спожитого минулого року газу помножити на тариф свого облгазу і розділити на 12. Це і буде плата за доставку газу на місяць 2021 року