Новини Росія: Закон про «іноземних агентів» за чотири роки скував некомерційні організації і...

Росія: Закон про «іноземних агентів» за чотири роки скував некомерційні організації і позбавив їх голосу

300
0

Фінансування понад сотні некомерційних організацій істотно скоротилася, їх репутації було завдано збитків, а співробітники піддалися тиску і залякуванню внаслідок прийняття чотири роки тому драконівського закону про некомерційні організації- «іноземні агенти», заявила Amnesty International напередодні чергової річниці вступу закону в силу 21 листопада.

У новій доповіді «Агенти народу»: чотири роки дії закону «про іноземних агентів» — наслідки для суспільства» Amnesty International відзначає, яку високу ціну заплатило російське суспільство: як закривалися незалежні критично налаштовані по відношенню до влади некомерційні організації, як обмежувалася низка послуг, які вони могли надати суспільству, як фактично була заборонена експертиза цілими напрямками державної політики, що можна прирівняти до навмисної атаки на свободу слова, йдеться на сайті amnesty.org.ua

«Закон про« іноземних агентів »був розроблений, щоб скувати, затаврувати, і врешті змусити замовкнути критичні НКО. Під його дію підпало широке коло НКО, його застосування пов’язано зі значними витратами для якості суспільної дискусії в Росії і з порушеннями індивідуальних прав. Кінцевим переможеним є не стільки НКО, скільки російське суспільство в цілому », — заявив Сергій Нікітін, голова представництва Amnesty International в Росії.

За останні чотири роки 148 організацій були включені до списку «іноземних агентів», з них 27 були змушені закритися. Ці НКО виконували важливу роль в захисті прав простих громадян. У багатьох випадках вони надають послуги, які держава не в змозі забезпечити, наприклад, юридичний захист або психологічна підтримка жертв дискримінації або насильства, а також екологічний моніторинг. Робота цих організацій, що вносять життєво важливий внесок в благополуччя населення Росії, в даний час або заблокована або знаходиться під загрозою блокування, оскільки вони ризикують отримати обвинувачення — якщо вже їх не отримали, — в тому, що вони займаються «політичною діяльністю».

Поправки до закону про «іноземних агентів», прийняті в червні цього року, послужили тільки розширенню поняття «політичної діяльності», якою тепер може вважатися будь-який коментар стосовно державної політики в тій чи іншій сфері або дій посадових осіб.

nkoAmnesty International дослідила справи більше десятка громадських організацій, включених до списку «іноземних агентів», і провела інтерв’ю з їх керівництвом і співробітниками. Це були організації, що працюють з широкого кола питань, включаючи: дискримінація, захист прав жінок і ЛГБТІ, збереження історичної пам’яті, наукові дослідження, реформа кримінального правосуддя і пенітенціарної системи, права споживачів, а також охорона навколишнього середовища. Їх усіх об’єднує те, що вони прагнули залучити громадськість до критичного обговорення державної політики.

Хоча фінансування НКО за рахунок приватних осіб і компаній в Росії завжди було обмежено, доступ до нього став ще важчим завдяки агресивній демонізації НКО в російських ЗМІ. Що стосується закону про «іноземних агентів», то його мета полягала в тому, щоб фінансування з-за кордону — фактично єдине альтернативне джерело коштів для НКО — приносило значні репутаційні та юридичні ризики.

«Цілком зрозуміло, що головною метою російської влади було придушити зростання критично налаштованих організацій громадянського суспільства та замінити їх покірними і залежними прихильниками державної політики. Така стратегія випаленої землі щодо громадянського суспільства — зовсім не в довготермінових інтересах Росії », — вважає Сергій Нікітін.

Закон про «іноземних агентів» чітко прописує, що діяльність щодо захисту рослинного і тваринного світу не розглядається як «політична», і тим не менш принаймні 21 екологічна організація була включена до реєстру «іноземних агентів».

Наприклад, екологічний центр «Дронт», що базується в Нижньому Новгороді, був включений до списку на тій підставі, що отримав фінансування з трьох «іноземних» джерел. Це були 500 рублів за підписку на його газету «Берегиня» від іншого «іноземного агента», «Беллона-Мурманськ», вже погашений на той час кредит від ще однієї екологічної НКО- «іноземного агента», петербурзької організації «Зелений Світ», але що найдивніше, до джерел іноземного фінансування було включено і грант від фонду Російської Православної Церкви «Співробітництво».

«Виявилося, [церква] отримує певний приплив грошових коштів з Кіпру, і саме тому наше регіональне міністерство юстиції (в суворій відповідності з законом, зауважте) порахувало ці гроші« іноземними ». Це дивна, сюрреалістична ситуація », — заявив Amnesty International глава«Дронта »Ашкат Каюмов.

dront3Після накладення на «Дронт» штрафу в розмірі 300 000 рублів 1 лютого 2016 року керівництво організації прийняло рішення тимчасово призупинити свою діяльність до тих пір, поки вона не буде видалена зі списку «іноземних агентів». «Дронт» продовжив роботу як незареєстрований громадський рух.

Якщо справа «Дронта» є прикладом повільного придушення організації, то напади на «Союзу жінок Дона» є показовими як кампанія наполегливогої переслідування окремо взятої НКО владою. Це була одна з перших організацій, яка підпадала під дію закону про «іноземних агентів» в 2014 році, коли Міністерство юстиції отримало право включати організації в свій реєстр самостійно. Щоб продовжити роботу без обмежень, активісти створили нову організацію, «Фонд жінок Дону», але і її в жовтні 2015 року було оголошено «іноземним агентом». Більш того 24 червня 2016 року керівник фонду Валентина Череватенко була проінформована про те, що стосовно неї порушено кримінальну справу за статтею 330.1 КК РФ, «злісне ухилення від виконання обов’язків, визначених законодавством Російської Федерації про некомерційні організації, що виконують функції іноземного агента». Якщо її визнають винною, Череватенко може загрожувати до двох років позбавлення волі.

Amnesty International закликає російську владу скасувати закон про «іноземних агентів» і скасувати довільно накладені обмеження на діяльність НКО.

«Російська влада повинна знайти в собі сили, щоби прийняти конструктивну критику з боку організацій громадянського суспільства та навчитися працювати з ними — а не проти них. Першим кроком на цьому шляху є скасування закону про «іноземних агентів» і інших обмежень роботи НКО », — вважає Сергій Нікітін.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я