Новини РЕФОРМИ В МЕДИЦИНІ: ВАЖКО ЗВАЖИТИСЯ НА ПЕРШИЙ КРОК

РЕФОРМИ В МЕДИЦИНІ: ВАЖКО ЗВАЖИТИСЯ НА ПЕРШИЙ КРОК

462
0

Система охорони здоров’я потребує якнайшвидшого реформування. З цим погоджуються лікарі, на такі кроки очікують пацієнти. В Україні практично немає тих, кого б задовольняв існуючий стан в галузі медичного забезпечення. Про проблеми та недоліки можна говорити годинами.
 

Система охорони здоров’я потребує якнайшвидшого реформування. З цим погоджуються лікарі, на такі кроки очікують пацієнти. В Україні практично немає тих, кого б задовольняв існуючий стан в галузі медичного забезпечення. Про проблеми та недоліки можна говорити годинами.


Але чомусь, окрім розмов, справа не рухається. Мабуть ті, хто відповідає за охорону здоров’я, добре усвідомлюють, що косметичним ремонтом відбутися не вдасться. А розворушити доведеться такий пласт, що ні економіка, ні свідомість громади може виявитися не готовою для масштабних перетворень.

Однак, пухир існує, і інакше, як хірургічним шляхом, його не позбутися. Отже, рішення прийняте, і Вінниччина включена до складу пілотного проекту, або, як ще його називають, „експерименту з реформування системи охорони здоров’я”.
 

Про наслідки та ризики проведення реформування охорони здоров’я, економічні, соціальні та суто медичні аспекти перетворень дискутували учасники круглого столу, проведеного нещодавно в приміщенні обласної наукової бібліотеки імені Тімірязєва за ініціативи громадських рад при Вінницькій обласній Раді та облдержадміністрації під керівництвом відомого вінницького лікаря П.Г. Прудіуса. За спільним столом та спільним питанням зібралися керівники охорони здоров’я області й окремі лікарі, громадські організації медиків та пацієнтів, науковці і депутати. Визначалися з таким: реформа заради реформи чи реформа задля покращення життя кожного громадянина.

 
Виступаючі наголошували на тому, що темпи скорочення очікуваної тривалості життя населення України ( 68,2 роки), високі показники загальної смертності населення (16,3 на 1 000 населення), що вдвічі перевищують показники країн Європейського Союзу, різке вираження феномена чоловічої „надсмертності”, коли смертність чоловіків у середній віковій категорії (25-44 роки) майже в 4 рази перевищує смертність жінок аналогічного віку, стрімке старіння населення, високий рівень загальної захворюваності та ряд інших факторів не залишають нічого іншого, як невідкладно розпочинати реформування.

Але… Саме для того, щоб реформи не перетворилися на самоціль, необхідно ретельно до них підготуватися. Сучасний рівень знань дозволяє змоделювати близько до реального ситуації, що виникатимуть на кожному етапі. Адже, за великим рахунком, хворому не цікаві пояснення про те, що він захворів невчасно, коли реформи ще не скінчилися. «Початку практичних заходів має передувати математичне моделювання та прогнозування із залученням для проведення громадської експертизи організаторів охорони здоров’я, економістів, соціальних психологів. Вартість експерименту не повинна вимірюватися не спасенними людськими життями», – слушно зауважив Пилип Григорович Прудіус.

Кінцеві результати від реформування виписані гарні. Для пацієнтів – покращення стану здоров’я населення при зменшенні витрат на медичну допомогу. Для лікаря – гідна заробітна плата, покращення умов праці і підвищення соціального статусу. Для держави – підвищення ефективності використання державних коштів, розвиток людського потенціалу.

Іншими словами: що маємо сьогодні – бачимо, до чого прагнемо – теж намалювали. Ось тільки шляхи нечітко виписані і дороговкази не всі розставлені. Навіть професіонали-організатори охорони здоров’я на місцях не мають чітких (або ж однозначних) відповідей на чималу кількість проміжних запитань, як, наприклад: хто і як здійснюватиме запровадження системи обов’язкового медичного страхування, яка доля відомчих лікувальних установ, як буде гарантоване надання безоплатної допомоги та послуг? Або ж: утримання фельдшера ФАПу обходиться дешевше, ніж лікаря, а які перспективи Державних програм профілактики хронічних захворювань чи Державної програми „Цукровий діабет”?

Запитань без відповідей того дня прозвучало в залі чимало. Тому й рекомендація, яку учасники круглого столу прийняли на завершення своєї роботи, в загальному виді виглядала так: необхідність реформування галузі охорони здоров’я ніяким чином не повинна спрощувати підготовчі (теоретичні) роботи для навіть не мінімалізації негативних наслідків, а передбачати створення систем дублювання на час проведення реформ. Збільшення видатків під час перетворень зможе принести економічний ефект лише в майбутньому. Альтернативи цьому немає.
І, на завершення, кілька думок від учасників круглого столу.

Начальник обласного медико-статистичного інформаційно-аналітичного центру Железняк В.Д зазначив, що для якісного та своєчасного надання медичної допомоги населенню необхідно суттєво покращити ситуацію із забезпеченням медицини необхідним устаткуванням, адже Вінницька область на сьогоднішній день має лише половину від необхідного обладнання та 60 % від санітарного транспорту.
Іншою проблемою є вартість одного дня стаціонарного перебування в медичному закладі, що становить понад 120 гривень по області, що, безумовно, є суттєвим навантаженням як на державний, так і на місцеві бюджети.

За думкою начальника обласного управління охорони здоров’я та курортів Діденко Л.О., медична галузь України перебуває в скрутному стані, і саме від проведення медичної реформи залежить здоров’я громадян. Серед пріоритетних задач цієї реформи повинно бути підвищення якості та доступності медичних послуг, поліпшення ефективності фінансування галузі, поряд з одночасним стимулюванням умов для ведення здорового способу життя, і в першу чергу, серед молоді. Лідія Діденко зазначила, що першим кроком реформи буде створення на рівні міст і районів центрів первинної медичної допомоги з повним адміністративним, фінансовим і функціональним розмежуванням їх діяльності від вторинного рівня.

Медична реформа назріла, і це факт. Проте не всі погоджуються з тим, якою саме вона повинна бути. Але головне, що існують такі люди як Голова Громадської ради при облдержадміністрації та обласній раді Пилип Прудіус, які вміють та можуть організувати професіоналів на проведення такої важливої справи як медична реформа в Україні.

                                                                                                       Максим Волосевич,

                                                                                                       Анатолій Тобілко.

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я