РУХ Ветеранів і Пенсіонерів Про недоумкувату „пенсійну реформу” в Україні (аналітика)

Про недоумкувату „пенсійну реформу” в Україні (аналітика)

399
0

Аналізуючи нову редакцію Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, прийняту 3 жовтня 2017 року Верховною радою за поданням Кабінету Міністрів , слід звернути увагу та той факт, що спостерігається дуже грубе порушення конституційних прав громадян України пенсійного віку!

Так стаття 22 Конституції України, декларує, що При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод”. І як же це можна зрозуміти при фактичному рівні інфляції за період 2014-1017 року більшому 300 відсотків, коли була заблокована індексація пенсій, передбачена Законом України „Про індексацію грошових доходів населення”. Цей Закон визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.

Купівельна спроможність населення за період 2014-2017 року впала пропорційно падінню курсу долара по відношенню до гривні (приблизно на 333%, що відповідає курсам  27,15 / 8,16 = 3,33 на 1 грудня 2017 року та 30 жовтня 2013 року). В той же час, нашим урядом „реформаторів” увесь цей час дія Закону  України „Про індексацію грошових доходів населення” була заблокована і не проводилась. І ось нарешті довгоочікуване „покращення” прийшло до осель українських пенсіонерів у вигляді збільшення пенсій в середньому на 5-40 відсотків, і то не усім категоріям пенсіонерів. Тут слід додатково вказати і на відповідне порушення цивільних прав передбачені статтею 22 Цивільного кодексу України у вигляді так званої „упущеної вигоди”.

  Після введення в дію нового закону в ефірі телеканалу “1+1” голова правління Пенсійного фонду України Олексій Зарудний повідомив, що українські пенсіонери, яким у рамках  пенсійної реформи був зроблений перерахунок, одержать письмове повідомлення про розмір виплат. За його словами, “листи щастя” для українців повинні надійти на ії адреси вже наприкінці  жовтня. В цих “листах щастя” буде зазначено розмір пенсії, розрахунки цієї пенсії, коефіцієнт стажу, коефіцієнт заробітку”, тощо. Глава ПФУ відзначив, що відповідні листи будуть відправлятися тому, що в кожного пенсіонера проходить індивідуальний перерахунок і в них виникає багато питань. Однак виникає питання – а чи багато українськиї пенсіонерів отримали такі листи, хоча б для того, щоб уявити собі той коєффіцієнт „пенсійного геноциду”, який до них застосували?!!!

Спробуємо проаналізувати основні критерії перерахунку „нових” пенсій відповідно до положень нового законодавства. Так розмір пенсій українців буде розраховуватися по формулі:

Розмір пенсії = Сз * Ікз * Кс

де Сз – розмір середньої зарплати в Україні за 3 роки перед зверненням за призначенням пенсії; Ікз – індивідуальний коефіцієнт зарплати (співвідношення зарплати людини стосовно середньої зарплати, з якої сплачувалися внески); Кс – коефіцієнт страхового стажу, який визначається, як множник тривалості років стажу роботи на величину оцінки одного року страхового стажу.

Одну зі складових цієї формули розрахунків пенсії після реформи уряд скоротив на цілих 26% – з 1,35 до 1, що в свою чергу відповідно зменшило на чверть розмір вже нарахованих раніше пенсій при їх перерахунку (інакше кажучи, уряд додатково вкрав у пенсіонерів чверть пенсії за цією новою „реформою”). Незважаючи на ріст розміру середньої зарплати Сз й наявний стаж, в Україні пенсії вище 10,7 тис. грн не призначаються нікому, окрім суддів. Так, ще торік, пішовши назустріч бажанням Верховного суду, Конституційний суд України зняв обмеження для “служителів Феміди” (в тому числі і для себе рідних). Таким чином, після введення в дію так званої, „реформи”, забрали усі спеціальні пенсії (військових, держслужбовців, науковців,  журналістів, тощо) окрім суддівських. На даний момент суддя у відставці має право на пенсію в розмірі 80% від свого „мізерного” заробітку. Для прикладу, суддя Верховного суду може одержувати пенсію розміром в 180 тис. грн. Ото такий тепер, виявляється, принцип соціальної справедливості в Україні (дивись статтю в №18  газети під назвою „Про права „людей” та „не_людей” в Україні”).

У результаті жовтневого перерахування пенсій у середньому вони виросли на 500 грн для 10,2 мільйонів пенсіонерів. Наступний крок, як заявив міністр соцполітики Андрій Рева, – переглянути пенсії українцям з більшим стажем і низькими зарплатами. Справа в тому, що нова формула розрахунків розміру виплат, передбачає скорочення всіх призначуваних пенсій на 26%. У результаті українці із середніми зарплатами зможуть претендувати винятково на мінімальну пенсію.

Від пенсійної реформи в першу чергу дещо „виграли” (при 333% інфляції) українці, які вже давно вийшли на заслужений відпочинок. У той же час тим, які будуть виходити на пенсію тільки через кілька років, про високі виплати можна забути. Справа в тому, що одну зі складових формули розрахунків пенсії (коефіцієнт оцінки стажу) уряд скоротив на чверть – з 1,35 до 1. Перші кілька років таке зниження компенсують за рахунок обліку середньої зарплати по країні не за три, а за два останні роки. Але вже з 2020 року усі українці повноцінно відчують на собі зниження виплат.

Для прикладу: до реформи українець із середньою зарплатою, а це близько 7 тис. грн, і 35 роками стажу цього року  міг би одержати пенсію в 1778 грн. А якби  цього року вже повноцінно діяла реформа, то розмір виплати був би всього лише на рівні 1317 грн. Фактично розрахунковий розмір пенсії скоротився більше ніж на 400 грн. Правда, пенсію в кожному разі дотягли б до мінімалки (на даний момент часу це 1452 грн).

Народні депутати разом з Міністерством соцполітики  розглядають можливість іще раз перерахувати виплати для окремих категорій українців. Справа в тому, що аграрії, технічні працівники, бібліотекарі й деякі інші малооплачувані спеціальності, незалежно від стажу, не зможуть апріорі одержати високі пенсії. Для прикладу: на даний момент із мінімальною зарплатою, навіть із 50-ти роками стажу, розрахунковий розмір пенсії досягне всього лише близько 1000 грн. Фактичну пенсію “дотягнуть” до мінімальної (зараз 1452 грн.), але не більш того.

Більше того, змінюється і процедура щорічної індексації виплат. Якщо раніше пенсії повинні були за законом підвищувати, як мінімум, на рівень інфляції (тільки теоретично, тому що на практиці цілих чотири роки цього не робили), то після реформи її будуть лише перераховувати. Розмір зарплати, яка враховувалася при розрахунках розміру пенсії, збільшать на 50% від росту середньої зарплати за останні три роки + 50% від інфляції.

До слова, згідно з Міжнародною конвенцією Всесвітньої організації праці, розмір пенсії повинен становити як мінімум 40% від звичного заробітку. Високими вважаються пенсії в розмірі 60% від зарплати. У формулі розрахунків пенсії розмір зарплати враховується по формулі: середня зарплата по країні за три останні роки (3764 грн на даний момент) * власна зарплата / середню. Щороку  середні зарплати ростуть. У результаті “розрахунковий” розмір доходу може бути в декілька раз нижче останньої зарплати.

Для прикладу: при зарплаті приблизно в 7000 грну формулі розрахунків пенсій буде враховуватися зарплата в 3835 грн (3764 * 7000 / 6870). І навіть при 50 роках стажу можна буде розраховувати тільки максимум на 50% від розрахункового розміру зарплати – тобто  3835 * 50% = 1918 грн (ото розбагатієте отримавши таку пенсію!!!). 

Валерій Марценюк

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я