Новини Повноваження нової патрульної поліції. ВАРТО ЗНАТИ КОЖНОМУ!

Повноваження нової патрульної поліції. ВАРТО ЗНАТИ КОЖНОМУ!

439
0

По поличкам. В яких випадках можуть зупинити машину, попросити вернути кишені або зайти у квартиру «копи». Вони з понеділка почали патрулювати вулиці Вінниці, і претензій до них вінничани ще не мають. Розберемося, на які дії вповноважені нові патрульні поліцейські.

Повноваження патрульного поліцейського поєднали завдання працівників ДАІ та дільничних міліціонерів і дозволяють їм ще дещо. У солодкому сервісі нової поліції є ложка дьогтю, – кажуть експерти. За секунди кожний «коп» може зібрати інформацію про будь-яку людину, бо має доступ до усіх баз даних, а це є ризиком для зловживань.

Із понеділка, відколи почали патрулювати Вінницю наряди нової патрульної поліції, приводів говорити про таке ще не було. Вінницькі активісти продовжують активно постити фотографії з проблемних зон міста. Наприклад, із площ перед ринком «Урожай» і залізничного вокзалу та з вулиці Соборної. Мовляв, там тепер навели порядок, от би так було завжди.

Яким чином працюють нові патрульні, бачимо з репортажів із патрулювань. Вони зараз заполонили вінницькі сайти. На проблемній Соборній, наприклад, у «копів» виходить працювати безконфліктно. Поліцейські стукають по колесах, що б спрацювала сигналізація – і з’явився водій біля машини. З ним проводять роз’яснювальну роботу, просять прибрати авто. Він урешті радісно робить з патрульними сефлі. Все, як по маслу. 

Це на камеру тільки так гладко виходить? Питаємо у вінницьких таксистів, які найбільше на колесах, про їхній досвід спілкування з новими патрульними міста.

– Не зупиняли мене поки що, я сам до них спинився, – каже водій служби «555-777». – Привітав з початком служби і вони мило зі мною поспілкувалися. Дякували. Славні такі. Тільки формна на них трохи великувата… Нічого, підростуть (сміється). Я ще не чув від колег, щоб у когось були із новими патрульними якісь проблеми. Що «грачів» вигнали з Привокзальної, то це є. І правильно.

– Я з першого дня роботи нових патрульних помітив, що водії стали дисциплінованішими. Їдуть спокійніше і один до одного «Велкам. Велкам», – розказує, що пропускають водії один одного, таксист із «555-444». – От тільки, бачите, пробок більше стало. Раніше б кожний норовив проскочити на світлофорі в останні момент, а тепер зупиняються і чекають зміни сигналу.

– Їх правда багато, – каже інших таксист. – Особливо вночі. Вночі ж життя на дорогах зовсім інше. Ганяють п’яними люди різного рангу. Але щось я не чув поки-що, щоб вони якогось прокурора чи ще кого такого оштрафували. Побачимо…

Про свій досвід спілкування з новими патрульними поліцейськими пишіть в коментарях нижче. А тим часом 20minut.ua розібрався, які повноваження мають поліцейські патрульні, що вони повинні робити, на що мають право і до чого зобов’язані. Далі – інформація із роз’яснень експертів та витяги із Закону «Про Національну поліцію України».

 Експерти пояснили: 

  • Основне завдання патрульного чергування на визначеній території пішки або на патрульній машині для реагування на порушення і допомоги потерпілим;  
  • Основна вимога до патрульного комунікабельність зі знанням законодавства для інформування пішоходів і водіїв про порушення та відповідальність за нього;
  • Ризики, які миємо;

Під час адміністративного затримання поліцейські можуть брати відбитки пальців та інші біометричні дані осіб і зберігати їх у власні базі даних необмежений період часу.

Поліцейський вправі зупинити будь-кого і вимагати документи, тому краще завжди мати їх при собі. В іншому випадку – патрульний затримає людину і доправить для ідентифікації до підрозділу поліції.

Поліцейські отримали право вилучати речі або транспортні засобі, коли ще не йдеться про правопорушення або злочин.

Поліцейський при виконанні має право оперативного, безперешкодного доступу до всієї інформації про особу (поліція сама веде 18 баз даних і має доступ до баз даних інших органів влади, а це ще близько 20).

 «Для чого, скажіть на милість, патрульному поліцейському мати доступ до реєстру вчинення нотаріальних дій або реєстру платників податків? – питається Олександр Банчук з Центру політико-правових реформ. – Тут криється великий ризик для зловживань, бо таким чином можна за п’ять секунд назбирати інформацію «на замовлення» на будь-якого політичного опонента, бізнес-конкурента, незручного журналіста чи громадського активіста…».

 

 Закон прописав

Звертаючись до особи, або у разі звернення особи до поліцейського, поліцейський зобов’язаний назвати своє прізвище, посаду, спеціальне звання та пред’явити на її вимогу службове посвідчення, надавши можливість ознайомитися з викладеною в ньому інформацією, не випускаючи його з рук.

Законні вимоги поліцейського є обов’язковими для виконання всіма фізичними та юридичними особами.

Втручання в діяльність поліцейського, перешкоджання виконанню ним відповідних повноважень, невиконання законних вимог поліцейського, будь-які інші протиправні дії стосовно поліцейського мають наслідком відповідальність відповідно до закону.

 

Поліцейський має право такі превентивні заходи:

  • перевірка документів особи;
  • опитування особи;
  • поверхнева перевірка і огляд;
  • зупинення транспортного засобу;
  • вимога залишити місце і обмеження доступу до визначеної території;
  • обмеження пересування особи, транспортного засобу або фактичного володіння річчю;
  • проникнення до житла чи іншого володіння особи;
  • перевірка дотримання вимог дозвільної системи органів внутрішніх справ;
  • застосування технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису;
  • перевірка дотримання обмежень, установлених законом стосовно осіб, які перебувають під адміністративним наглядом, та інших категорій осіб;
  • поліцейське піклування.

 Під час проведення превентивних поліцейських заходів поліція зобов’язана повідомити особі про причини застосування до неї превентивних заходів, а також довести до її відома нормативно-правові акти, на підставі яких застосовуються такі заходи.

 

  Перевірка документів

Поліцейський має право вимагати в особи пред’явлення нею документів, що посвідчують особу, та/або документів, що підтверджують відповідне право особи, у таких випадках:

  1. якщо особа володіє зовнішніми ознаками, схожими на зовнішні ознаки особи, яка перебуває в розшуку, або безвісно зниклої особи;
  2. якщо існує достатньо підстав вважати, що особа вчинила або має намір вчинити правопорушення;
  3. якщо особа перебуває на території чи об’єкті із спеціальним режимом або в місці здійснення спеціального поліцейського контролю;
  4. якщо в особи є зброя, боєприпаси, наркотичні засоби та інші речі, обіг яких обмежений або заборонений, або для зберігання, використання чи перевезення яких потрібен дозвіл, якщо встановити такі права іншим чином неможливо;
  5. якщо особа перебуває в місці вчинення правопорушення або дорожньо-транспортної пригоди, іншої надзвичайної події;
  6. якщо зовнішні ознаки особи чи транспортного засобу або дії особи дають достатні підстави вважати, що особа причетна до вчинення правопорушення, транспортний засіб може бути знаряддям чи об’єктом вчинення правопорушення.

  Опитування особи

Поліцейський може опитати особу, якщо існує достатньо підстав вважати, що вона володіє інформацією, необхідною для виконання поліцейських повноважень. Для опитування поліцейський може запросити особу до поліцейського приміщення.

Надання особою інформації є добровільним. Особа може відмовитися від надання інформації. Проведення опитування неповнолітніх допускається тільки за участю батьків (одного з них), іншого законного представника або педагога.

Перед проведенням опитування особи поліцейський роз’яснює їй підстави та мету застосування поліцейського заходу, якщо це не перешкодить виконанню поліцією повноважень, покладених на неї цим Законом.

  Поверхнева перевірка

– візуальний огляд особи, проведенням по поверхні вбрання особи рукою, спеціальним приладом або засобом, візуальним оглядом речі або транспортного засобу. 

  • Поліцейський для здійснення поверхневої перевірки особи може зупиняти осіб та/або оглядати їх, якщо існує достатньо підстав вважати, що особа має при собі річ, обіг якої заборонено чи обмежено або яка становить загрозу життю чи здоров’ю такої особи або інших осіб.
  • Поверхнева перевірка здійснюється поліцейським відповідної статі. У невідкладних випадках поверхневу перевірку може здійснити будь-який поліцейський лише з використанням спеціального приладу або засобу.

 

Поверхнева перевірка речі або транспортного засобу здійснюється

  1. якщо існує достатньо підстав вважати, що в транспортному засобі знаходиться правопорушник або особа, свобода якої обмежується в незаконний спосіб;
  2. якщо існує достатньо підстав вважати, що в транспортному засобі знаходиться річ, обіг якої заборонено чи обмежено або яка становить загрозу життю чи здоров’ю такої особи або інших осіб;
  3. якщо існує достатньо підстав вважати, що річ або транспортний засіб є знаряддям вчинення правопорушення та/або знаходиться в тому місці, де може бути скоєно кримінальне правопорушення, для запобігання якого необхідно провести поверхневу перевірку.

 

Поверхнева перевірка речі або транспортного засобу

– візуальний огляд речі та/або транспортного засобу або візуальний огляд салону та багажника транспортного засобу.
 

 Поліцейський при здійсненні поверхневої перевірки має право вимагати відкрити кришку багажника та/або двері салону. Особа повинна самостійно показати поліцейському вміст особистих речей чи транспортного засобу. При виявленні в ході поверхневої перевірки будь-яких слідів правопорушення поліцейський забезпечує їх схоронність та огляд відповідно до вимог Кримінального процесуального кодексу України.

Зупинення транспортного засобу

Поліцейський може зупиняти транспортні засоби

  • якщо водій порушив Правила дорожнього руху;
  • якщо є очевидні ознаки, що свідчать про технічну несправність транспортного засобу;
  • якщо є інформація, що свідчить про причетність водія або пасажирів транспортного засобу до вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, або якщо є інформація, що свідчить про те, що транспортний засіб чи вантаж можуть бути об’єктом чи знаряддям учинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення;
  • якщо транспортний засіб перебуває в розшуку;
  • якщо необхідно здійснити опитування водія чи пасажирів про обставини вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, свідками якого вони є або могли бути;
  • якщо необхідно залучити водія транспортного засобу до надання допомоги іншим учасникам дорожнього руху або поліцейським або як свідка під час оформлення протоколів про адміністративні правопорушення чи матеріалів дорожньо-транспортних пригод;
  • якщо уповноважений орган державної влади прийняв рішення про обмеження чи заборону руху;
  • якщо спосіб закріплення вантажу на транспортному засобі створює небезпеку для інших учасників дорожнього руху;
  • порушення порядку визначення і використання на транспортному засобі спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв.

 

 

Поліцейський зобов’язаний поінформувати водія про конкретну причину зупинення ним транспортного засобу з детальним описом підстави зупинки, визначеної у цій статті.

Обмеження фактичного володінПоліцейський може тимчасово обмежити фактичне володіння річчю або пересування транспортного засобу для запобігання небезпеці, якщо є достатні підстави вважати, що річ або транспортний засіб можуть бути використані особою з метою посягання на своє життя і здоров’я або на життя чи здоров’я іншої людини, або пошкодження чужої речі. На вимогу особи поліцейський зобов’язаний повідомити про причини застосування ним відповідних заходів.

 Проникнення до житла чи іншого володіння особи

Поліція може проникнути до житла чи іншого володіння особи без вмотивованого рішення суду лише в невідкладних випадках, пов’язаних із:

  • рятуванням життя людей та цінного майна під час надзвичайних ситуацій;
  • безпосереднім переслідуванням осіб, підозрюваних у вчиненні злочину;
  • припиненням злочину, що загрожує життю осіб, які знаходяться в житлі або іншому володінні.

Про застосування вказаного поліцейського заходу обов’язково складається протокол.

   Поліцейські заходи примусу

  • фізичний вплив (застосування сили, а також спеціальних прийомів боротьби з метою припинення протиправних дій правопорушників);
  • застосування спеціальних засобів;
  • застосування вогнепальної зброї.

 Поліцейський зобов’язаний заздалегідь попередити особу про застосування фізичної сили, спеціальних засобів і вогнепальної зброї і надати їй достатньо часу для виконання законної вимоги поліцейського, крім випадку, коли зволікання може спричинити посягання на життя і здоров’я особи чи та/або поліцейського або інші тяжкі наслідки, або в ситуації, що склалася, таке попередження є невиправданим або неможливим.

Попередження може бути зроблено голосом, а за значної відстані або звернення до великої групи людей – через гучномовні установки, підсилювачі звуку.

Поліцейські зобов’язані надавати невідкладну медичну допомогу особам, які постраждали в результаті застосування заходів примусу.
 

Заборонено

застосування фізичної сили, спеціальних засобів і вогнепальної зброї до жінок з явними ознаками вагітності, малолітніх осіб, осіб з явними ознаками обмежених можливостей або старості, крім випадків учинення ними збройного чи групового нападу, учинення збройного опору поліцейському, що загрожує життю і здоров’ю інших осіб або поліцейських, якщо відбити такий напад або опір іншими способами і засобами неможливо.

Побачити, якими якими спецзасобами озброєні нові патрульні поліцейські, та дізнатися, в яких випадках вони можуть застосовувати зброю без попередження, можна в ІНФОГРАФІЦІ

vn.20minut.ua

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я