На голову Новини Польща розсекретила документи про зміну зовнішньополітичного курсу на проросійський

Польща розсекретила документи про зміну зовнішньополітичного курсу на проросійський

227
0

У 2008 році Польща планувала змінити зовнішньополітичний курс на зближення з Росією і обмежити співпрацю з Україною. Документ початку 2008 року, який містив тези про зміну зовнішньої політики, розсекретив міністр закордонних справ Польщі Вітольд Ващиковський, пише “Польське радіо”.

За словами нинішнього очільника відомства Вітольда Ващиковського, документ “був початком покидання урядом Дональда Туска проукраїнської політики на користь політики проросійської”, пишуть Укранськы новини.

У документі йдеться, зокрема, що “можливості експансії Росії в політичному та економічному розумінні – а вже тим більше військовому – досить обмежені, натрапляють на серйозні перешкоди в країнах СНД, таких як Україна чи Грузія”.

Документ “Тези про політику РП відносно Росії та України” від 4 березня 2008 року був засекречений, його підписав тодішній директор Східного департаменту МЗС Ярослав Браткєвич. Документ передано до відома чотирьох осіб, у тому числі тогочасного міністра закордонних справ Радослава Сікорського. Розсекречено записку в жовтні 2015 року.

“Ця записка була початком покидання проукраїнської політики на користь політики проросійської. В авторів не було ніяких ілюзій відносно успіху, але вони визнали, що проросійськість буде своєрідним інструментом, трюком у відносинах із Заходом, таким способом хотіли здобути більше визнання на Заході”, – заявив міністр Вітольд Ващиковський.

На його думку, хоч записка була створена в березні 2008 року, тобто в період, коли він був віце-міністром закордонних справ і проводив переговори у справі так званого протиракетного щита, його не повідомили про існування документа. На записці є позначка про те, що її отримали: тодішній глава МЗС Радослав Сікорський та Ґражина Бернатович і Ришард Шнепф.

Як оцінює міністр Вітольд Ващиковський: “записка повна неправди, фальшивих оцінок” і свідчить про те, що “вирішено відійти від реалізації польських інтересів на Сході”. Він додав, що “автори дуже негативно оцінили ситуацію в Україні”.

Глава МЗС зазначив, що “цілком фальшивим є твердження про те, що польсько-українські відносини є мілкими, спертими на особистих взаєминах, наприклад, Алєксандера Кваснєвського і Леоніда Кучми, це означає ігноранцію, бо вже тоді ці відносини були дуже розвинуті, зокрема на військовій площині”.

“Абсолютно фальшивим твердженням є те, що Росія не буде схильною взяти на себе ризик зіткнення з об’єднаною Європою і Заходом, вже за кілька місяців ми мали Грузію, а тепер, уже три роки, війну в Україні”, – зазначив міністр Вітольд Ващиковський.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я