На голову Економіка Півроку оновленої НКРЕКП: які здобутки в роботі?

Півроку оновленої НКРЕКП: які здобутки в роботі?

327
0
ковалів коваленко герус золотий ключик

Уже півроку наш національний «незалежний» регулятор НКРЕКП працює за новим законом, зміни до якого наприкінці 2019 року протягнули «під ялинку» два куратори енергетики від Зеленського: Ковалів та Герус.

Нацкомісія з регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) була та залишається одним з найбільш скандальних органів влади. Зі зміною влади у суспільства були природні очікування радикальних змін в роботі енергетичного регулятора.

Але події і процеси в енергетиці, на жаль, говорять про те, що ситуація лише погіршується. Всьому виною група спритних функціонерів, які створили сіру вертикаль контролю і управління вільним ринком: Ковалів – Герус – Тарасюк – Коваленко. Служать вони не суспільству, не галузі, і навіть не Зеленському, а конкретному олігархові, який висмоктує соки з державних енергокомпаній.

Поточний склад НКРЕКП показав свою повну неспроможність ефективно працювати в умовах нової моделі ринку. Пройшов рік з моменту запуску нового ринку – в результаті в енергетиці було створено штучну глибоку кризу. Зазнають збитків всі види генерації, вугільний сектор, гарантований покупець, ВДЕ, тощо. У той же самий час на новому ринку з’явилося багато трейдерів-спекулянтів і маніпуляторів, які торгують повітрям, використовують зміни НКРЕКП з метою спекулятивних заробітках на маніпуляціях і шахрайських операціях.

Енергетики вже дано в очікуванні – коли ж терпіння найвищого політичного керівництва держави переповниться і почнеться справжня боротьба з хроніфікованим хаосом. І ось Зеленський затвердив схему ротації членів НКРЕКП до 2025 року.

Але від рішення президента (чи тих, хто за ними стоїть) очі вилазять з орбіт – найбільший вотум довіри отримали комісіонери які допускали найбільш дикі помилки.Р. Кайдаш щодо тарифів на електроенергію,програма «Ранок з ...

Наприклад, Руслан Кайдаш — це людина, під керівництвом якого затвердили помилковий тариф НЕК Укренерго в червні 2019 р. в розмірі 35 коп / кВт.год, який після протестів знизили в 3 рази до 11 коп / кВт.год. Під його ж керівництвом в червні 2020 року було анонсовано нове підвищення тих же тарифів НЕК Укренерго в 4 рази і через 2 дні вони знову були зменшені в 2 рази. І цей «професіонал» отримує карт-бланш на подальші помилки до 2025 року.

Або Дмитро Коваленко, з яким пов’язують схеми навколо нового ринку (наприклад, продаж електроенергії з боку АЕС і ЦЕ за демпінговими цінами трейдерам прокладкам з перепродажем на РСВ). Саме за Коваленко, згідно з розподілу обов’язків всередині НКРЕКП, закріплена координація ринку електроенергії.

До речі, саме він несе свою частину відповідальності й за кризову ситуацію з «зеленими тарифами» – отже саме він опікувався видачею технічних умов на посаді в Укренерго. Але при всій скандальності він також отримує карт-бланш на чотири роки. Навіть ставлениця Порошенко, Оксана Кривенко, що займається зараз виключно проблемами своєї присадибної ділянки, буде працювати в комісії цілий рік.

Очевидно, що весь склад Комісії заслуговував відставки з повним перезавантаженням незалежними і професійними людьми. Але ляльководам Герусу і Ковалів потрібні керовані маріонетки, а не незалежний орган. Тільки від маріонеток Герус може в порядку телефонного права вимагати потрібних йому рішень.

У всій цій ситуації тотального розвалу галузі, в плюсах залишилися тільки підприємства «короля феросплавів». Вони продовжують отримувати електроенергію за заниженими цінами у держкомпаній, брати участь в схемах на РДН. Ви не почуєте коментарів НКРЕКП з приводу корупції на Центренерго, ви не почуєте критики з приводу незрозуміло низької ціни на електроенергію, яку НАЕК «Енергоатом» змусили продати на аукціоні заводам Коломойського, ви не прочитаєте блог про торгівлю повітрям трейдера Коломойского United Energy. Про це мовчать куратори галузі Герус і Ковалів. Про це мовчать члени Регулятора. Тіньові рішали думають про інше. Адже, чим більше хаосу, — для декого більше можливостей вдало «прикурити».

За оцінкою експертів, з моменту запуску нового ринку електроенергії підприємства пана Коломойського і пов’язані з ним трейдери заробили більше 10 млрд грн чистого доходу. Зрозуміло, що саме ці гроші недоотримали інші учасники ринку: Енергоатом, теплова генерація та шахтарі, гарантований покупець та «зелені».

Але чиїсь надприбутки обертаються розгубленістю і розчаруванням в суспільстві. І президент Зеленський повинен зрозуміти, що покриваючи божевільні рішення НКРЕКП (з останніх нових-старих ідей – відновлення імпорту електроенергії з СНД), він сам стає співучасником. І тому нехай не дивується стрімкому падінню свого рейтингу.

Джерело

#влада #НКРЕКП #герус #корупція #ковалів