Новини Підводні камені безвізу

Підводні камені безвізу

449
0

Прикордонники можуть розвернути на кордоні, поліція – “забанити” всередині ЄС, а отримати статус біженця в ЄС стане практично нереально.

Уже з 11 червня в Україні почне працювати безвізовий режим з Євросоюзом. Президент України Петро Порошенко заявив, що після введення безвіза кордон України перетинатимуть по 120 тисяч чоловік в день. З огляду на, як довго українці чекали цього дня, останні кілька тижнів в міграційній службі видалися спекотними – в переддень безвіза всі кинулися оформляти біометричні паспорти , щоб якомога швидше скористатися правом в’їзду в Європу без візи, повідомляє strana.ua.

Але, як виявилося, багато українців не цілком реалістично оцінюють можливості , які надає їм вільна межа з ЄС. Що на самому чекає українців по той бік Шенгена – розбиралася “Країна”. 

Одинокі молоді дівчата – в зоні ризику

У прикордонників немає чітких рамок питань, які вони повинні задавати туристам при в’їзді в Шенген. Але питання ці будуть жорсткими і спеціально сформульовані так, щоб знайти в словах туриста неправду і привід для відмови у в’їзді, запевняє “Країну” відомий юрист Сергій Креймер, який більшу частину життя прожив в Німеччині. Ця країна серед усіх європейських відрізняється мало не найжорсткішим контролем за нелегальною міграцією.  

“До прикордонного контролю і вилову нелегалів там ставляться дуже серйозно. Жодна європейська країна не хоче під виглядом туристів роздобути собі нелегалів і нахлібників”, – стверджує Сергій Креймер. 

Юрист міжнародної юридичної групи “Leman” Владислав Чуприна згоден, що відмов у в’їзді українці отримуватимуть багато – ставлячи при цьому в приклад Молдову, яка отримала безвізовий режим з ЄС у 2014 році.

“За три роки після скасування шенгенських віз у в’їзді в Європу відмовили близько 5 тисячам молдаван. Відмов у випадку з українцями, думаю, теж буде чимало. Тому що, хоч офіційно це ніде не прописано, Європейський союз дуже побоюється напливу нелегалів і біженців з боку Україна. до того ж, не секрет, що транзитом через нашу країну йде багато контрабанди, і українська влада належним чином не контролює свої східні і північні кордони, так що в ЄС не хочуть сплеску злочинності. так що якщо прикордонник в чомусь засумнівається, він вас раз поверне, і оскаржити його рішення буде неможливо “, – говорить Владислав Чуприна.

На кордоні вас попросять пред’явити бронь готелю, квиток в зворотний кінець із зазначенням точного місця перебування, документ, що засвідчує особу (паспорт), наявність достатніх коштів. Причому найкраще мати при собі готівку.

“Виписку з рахунку можна підробити. У правилах огляду на кордоні прописано – враховувати тільки чеки або готівка. Якщо у вас картка, можуть попросити зняти в банкоматі певну суму. Але штука в тому, що багато банкоматів в Німеччині не беруть українські картки або видають тільки обмежена кількість коштів. Я особисто з цим стикався, коли мені потрібно було зняти 150 євро, а мені банкомат видав тільки 50 євро – це максимальний ліміт. Німецькі банки просто бояться, щоб гроші не крали з банкоматів. Тому надійніше всього – мати ри собі кеш “, – радить Креймер.

З необхідними мінімальними сумами для відвідування країн ЄС можна ознайомитися тут .

При цьому, при плануванні витрат потрібно враховувати витрати на транспорт до готелю від аеропорту і від неї – до основних визначних пам’яток, які ви плануєте відвідати. Все це додається до мінімальної суми, яку потрібно мати при собі при перетині кордону. 

“Припустимо, ви їдете на два дня до Берліна, – наводить приклад Сергій Креймер. – Офіцер може запитати, наприклад: а ви будете відвідувати зоопарк? Ви скажете, так. А офіцер такий – ага, але ж вхід в зоопарк коштує 40 євро – а вам ще потрібні гроші на їжу, на дорогу, розваги, а у вас всього з собою 200 євро. Де ви гроші візьмете? е-е, ні, ми вас не пустимо “.

Крім цього, людина повинна чітко і виразно відповісти на всі питання поліції, пояснити мету своєї поїздки. Але навіть це не гарантує перетину кордону.

Особливо прискіпливо будуть допитувати одиноких молодих дівчат 18-25 років і чоловіків працездатного віку. “Перших – тому що відразу виникне підозра, що вони їдуть займатися проституцією, або ж з метою вдало вийти заміж за громадянина ЄС. Особливо, якщо вони їдуть по безвізу з країн – нечленів ЄС. А друге – тому що чоловіки це робоча сила, вони завжди в зоні ризику “, – говорить Креймер.

Залежно від країни-члена ЄС, вимоги до мандрівників можуть бути більш-менш жорсткими. Але знайти формальну причину для того, щоб депортувати людини, прикордонникам не складе труднощів. Пильніше всіх, на думку експерта, будуть допитувати туристів з України німці, австрійці, бельгійці, голландці. Поляки будуть більш лояльними, тому що і самі живуть на транзит – з Польщі багато хто їздить на заробітки в інші країни ЄС. 

Втім, у прикордонній службі Польщі вже прогнозують збільшення відмов у в’їзді українцям з початком безвіза. Мовляв, безвізовим режимом спробують скористатися особи, яким раніше могло бути відмовлено у в’їзді ще на етапі отримання візи.

Крім того, не секрет, що деякі українці планували по безвізу поїхати в Європу, щоб купити там машину і пригнати сюди. Але безвізовий режим діє тільки для приватних цілей: подивитися місто, пожити в готелі, погуляти, відпочити. А покупка автомобіля – це комерційна мета. І для цього потрібна бізнес-віза.

“На цьому погоріли багато молдавани, і зараз з цим стикаються грузини, які масово стали літати в Литву за машинами. Тому вони тепер, навчені досвідом, роблять собі бізнес-візи і літають по ним. Спробуй, доведи прикордоннику що ти для себе купив машину , а не везеш її на перепродаж. Два рази це ще може прокатати, а на третій тобі вліплять 10-річний бан. При цьому ти машину вивезти вже не зможеш – тебе виганяють, а авто залишається в ЄС “, – розповідає Сергій Креймер.

Проблеми з подорожами з однієї країни ЄС в іншу

“Коли тільки ввели безвіз з Грузією, мої знайомі потрапили в незручну ситуацію. Вони їхали в Чехію, у них були для неї всі необхідні документи. І раптом, перебуваючи в Чехії, вони вирішили з’їздити в Дрезден – просто погуляти. Там їхати недалеко. І ось, в поїзді з Чехії в Німеччину їх зупинила федеральна поліція. в результаті їх зняли з поїзда і відправили назад до Чехії, а звідти їх чеська поліція видворила назад в Грузію і поставила заборону на в’їзд на 15 років. ось і відпочили “, – розповідає історію зі свого адвокатської практики Сергій Креймер.

Справа в тому, що мандрівники з Грузії не змогли пояснити мету своєї поїздки в Німеччину і чітко відповісти на питання поліцейського інспектора. Готель вони не бронювали, тому що не планували залишатися в Дрездені на ніч, і зворотних квитків у них теж не було. Цього виявилося достатньо, щоб отримати бан в усій Шенгенській інформаційній системі (SIS). Зараз це рішення оскаржують в першій інстанції в Чехії, і слухання призначене аж на 2018 рік.

Громадяни балканських країн, в яких вже давно діє безвізовий режим з ЄС, саме тому так масово не їдуть в Європу: у багатьох, хто відразу ж на радощах кинувся подорожувати по Європі, вже є бан на перетин кордону з ЄС через таких безумних непорозумінь.

“Молдавани теж через це проходили. Коли тільки ввели безвізовий режим з Молдовою, за перший тиждень в нашу юридичну кампанію звернулося близько 50 людей унаслідок того, що вони отримали бан”, – говорить Креймер.

Українці, на його думку, теж з цим зіткнуться. 

“Банів буде багато. Навіть громадяни ЄС постійно потрапляють в такі ж неприємні ситуації, тому що не можуть пояснити, для чого вони приїхали в сусідню країну, – стверджує експерт. – Насправді, це тільки здається, що Європа – це свобода пересування. але ти не можеш просто так поїхати з Німеччини в ту ж Латвію і місяць там жити. Ні, можеш звичайно, але рано чи пізно приїде поліція і запитає – а ти що тут робиш взагалі? а за які гроші ти тут живеш? і вишле тебе з країни “.

До того ж, в такому разі українцеві ще й доведеться відшкодувати країні-члену ЄС, з якої його видворили, витрати на депортацію. І тривати стягнення цих коштів через посольство може роками.

“У мене був випадок, коли в 2015 році людині прийшов рахунок за депортацію з Німеччини в 2011 році – на 4,5 тисячі євро одних тільки транспортних витрат, не рахуючи того, що його поліція ще два дні годувала, поки він сидів у камері тимчасового змісту в аеропорту “, – згадує Креймер.

Іншими словами, якщо ви прилетіли з України в Чехію, а потім переїхали до Німеччини, то будьте готові до того, що в разі інтересу до вас німецької поліції ви повинні будете пояснити, навіщо ви приїхали і що збираєтеся робити далі, надавши всі можливі докази ваших слів. В іншому випадку – “бан”.

“Заковика в тому, що ти зобов’язаний переконливо обґрунтувати своє прибування. Необхідна бронь готелю, запрошення від друзів і їх контакти, зворотні квитки, план подальшої поїздки, наявність коштів. Тобто у поліцейського не повинно виникнути ніяких підозр, що ти плануєш нелегально влаштуватися в країні “, – говорить Креймер.

Біженці на вихід

Якщо українець в даний момент вже отримав статус біженця в Євросоюзі або подав документи і очікує підтвердження цього статусу, тепер його вишлють назад в Україну, стверджують експерти.

“Більше за всіх” раді “безвізу біженці з України, які ще не отримали повну легалізацію (таких 97,3%) або не входять в перший список (отримують цей статус через політичного переслідування або загрози для життя в своїй країні, а таких лише 9 людина з України на весь ЄС). Бо їх відправлять додому, в Україну, як тільки запрацює безвіз “, – стверджує Сергій Креймер.

Владислав Чуприна пояснює: “За логікою євробюрократів, якщо країні надають безвізовий режим з ЄС, вона автоматично визнається безпечної для життя, а значить, і біженців з неї бути не може. Тому ті, хто зараз знаходиться в ЄС за статусом біженця, швидше за все, буде переведений в статус нелегала, якщо заплатити в строк відведений безвізом термін перебування в ЄС (не більше 90 днів за півроку). і в такому випадку він буде депортований на батьківщину і отримає заборону на в’їзд до ЄС “.

Весь процес отримання статусу біженця в Європі займає, як правило, до трьох років.Подавши на статус біженця, ви отримуєте документ, що засвідчує законність вашого перебування на території ЄС, через 6 місяців з цього документу у вас автоматично з’являється право на роботу. Поки триває пошук роботи, виплачується допомога, яке в деяких країнах (на зразок Швейцарії) може доходити до 400 євро на місяць.

“А при отриманні статусу (біженця) сума зростає в 2,5 рази. І так рівно до того моменту, як біженець знайде роботу, скільки б часу це не зайняло. Один біженець, за підрахунками, обходиться казні ЄС в 20 тисяч євро на рік “, – цитує юриста Марка Лінцевского видання” Комерсант “.

Не дивно тому, що хвиля відмов за заявками на отримання статусу біженця українцям почалася вже до кінця 2016 року, коли договір про безвізовий режим ще не був підписаний. Вже тоді з понад 7000 заявок з України цілих 95% було відхилено, всіх цих людей вислали назад. Неважко уявити, якась буде тенденція після офіційного впровадження безвіза з 11 червня.

“Українців, які розраховували на статус біженця, рано чи пізно попросять покинути Євросоюз і повернутися назад до себе на батьківщину. Це справа не одного року, може пройти до 5-ти років, але їх все одно виселять, це лише питання часу, і швидкість цього процесу залежить від бажання влади конкретної країни ЄС. Сьогодні те ж саме відбувається з жителями Балкан, боснійцями і албанцями, які вже по 20-30 років прожили в Європі за цим статусом. А зараз їх починають виселяти, причому разом з дітьми, які народилися вже в ЄС, і для яких країна їх народите їй – незнайома і абсолютно чужа “, – повідомляє Креймер.

Не дарма Євросоюз не поспішав визнавати де-юре зону АТО, так як це означало б визнання самого збройного конфлікту в Україні (як з Лівією та Сирією). В такому випадку українцям, як і сирійцям і Лівану, в наданні статусу біженця не можна було б відмовити.Зараз Європі, переживає найбільший міграційний криза з часів Другої Світової війни, найменше потрібні ще сотні тисяч біженців з України.

Нелегалом на полуницю 

“Важливо розуміти, що безвізовий режим, всупереч поширеному міфу, це не дає право на офіційне працевлаштування в ЄС, – зазначає Владислав Чуприна. – Єдиний варіант – це вже перебуваючи в ЄС, якщо ви розумієте, що затримайтеся тут більше 90 днів, звернутися в консульство і міграційну службу країни-члена ЄС і запросити візу – в тому числі, робочу. Шанс отримати візу, вже перебуваючи в бажаної країні, набагато вище, ніж якщо оформляти візу, перебуваючи в Україні. Тоді, якщо вам дадуть візу, ви зможете влаштуватися на роботу в ЄС. Але для цього в вропу ще потрібно потрапити “, – додає експерт, нагадуючи про ретельних перевірок на кордоні.  

Якщо раніше багато українців виїжджали в ЄС нелегально з планом “як-небудь потім там зачепитися”, то тепер, коли Україна отримала безвізовий режим, завдання ускладнюється.

Євросоюз вже з початку цього року посилив правила працевлаштування сезонних працівників з-за кордону. Наприклад, раніше українці могли працювати в Польщі та ряді інших країн ЄС протягом шести місяців без відповідних документів, лише за заявою роботодавця про намір доручити роботу іноземцю. Тепер же, щоб влаштуватися навіть на сезонний збір полуниці, доведеться отримувати дозвіл на роботу. У Польщі таких дозволів за 2015 рік було видано трохи менше 70 тисяч, що становить лише 9% від усіх зареєстрованих заяв.

Незважаючи на це, соціальні мережі вже кілька місяців рясніють рекламою на кшталт “Робота в Європі”: українцям обіцяють легальну роботу і посвідку на проживання в ЄС, причому мало не в день початку безвіза. Люди масово залишають свої номери телефонів і навіть оплачують послуги посередників. Експерти попереджають: це шахраї.

“Реклама про оформлення виду на проживання (ВНЖ) в ЄС за місяць і 2,5 тисячі євро – це казки, не вірте. Термін очікування тільки розгляду (!) Заяви на отримання ВНЖ від іноземця – від 27 місяців. А люди, які повірили шахраям, вже тут все розпродали, поїхали і сидять там, чекають. Зняли квартиру, гроші йдуть, а працювати-то без постійного місця проживання вони не мають права “, – говорить Сергій Креймер.

В Європі вже обпеклися на ліберальному ставленні до залучення робочої сили з країн третього світу, яка привела ЄС до міграційного кризи. Тому тепер за спробами нелегального працевлаштування стежитимуть дуже жорстко.

“В ЄС зараз і так нелегалів вистачає з Польщі, Румунії, Болгарії, Балкан, Сирії, Сенегалу. Їх постійно ганяє поліція і спеціальний підрозділ з пошуку нелегалів. Додайте до цього румунів і болгар, які жебракують на вулицях, а дівчата з цих країн їдуть в ЄС торгувати собою – як після цього будуть ставитися до приїжджих з України? – задається питанням Сергій Креймер. – Так що я сильно сумніваюся, що фермери будуть брати наших нелегалів навіть на збори полуниці без документів, тому що за це вони за новими правилами можуть понести кут вную відповідальність, аж до 3 років тюремного ув’язнення, плюс штрафи “.

Одинично українці, звичайно, будуть намагатися влаштовуватися на роботу нелегально, але це не буде масовим явищем, вважають експерти. “В Італії, як і раніше буде багато доглядальниць і співробітниць секс-бізнесу, родом з України. Я знаю масу італійців, які тримають клуби, де наші панянки працюють. Там уже склався відповідний стереотип приїжджого українця. І перебити цю картинку навряд чи скоро вийде, тому що наші нелегали її постійно підтверджують. Ось недавно зловили дві фури, завантажені краденими електроінструментами, понад 100 крадіжок по всій Німеччині. Хто виявився винен? Українці. Думаєте, німці після цього нас будуть з відкритими обіймами чекати? “, – задается питанням Креймер.

В українських заробітчан все ж є шанс знайти роботу в сусідній Польщі, де вже склався досить великий анклав українських нелегалів. Кому вдасться дістатися до Франції чи Бельгії, зможе влаштуватися там, наприклад, на важку роботу в доки – тому що самі громадяни цих країн там працювати не хочуть. Але все це – справа удачі.

“Життя нелегала – це життя на постійному стрьомі. Коли ти їдеш з візою, ти спокійний. Поки ти не зробиш злочин, що не порушиш закон, до тебе питань бути не може. А їдеш без візи, тут найменша підозра – і бан з депортацією. до тебе буде застосовуватися принцип, що ти вже свідомо винен. Тим більше, не можна виключати, що на тебе можуть настукати все ті, з ким ти будеш працювати. Я розумію, що наші будуть їхати і намагатися всіма правдами і неправдами там легалізуватися, щоб потім влаштуватися на роботу, але чим це все закінчиться, великий питан “, – повідомляє Креймер.

До того ж, насправді, високі європейські зарплати, про які мріють пересічні українці, по безвізу їм не світять. Нелегали завжди отримують менше, ніж офіційно працевлаштовані, і працюють більше них, найчастіше на важкій фізичній роботі.

“У тій же Польщі будівельник отримує 700-800 євро. Мінімальна зарплата в Німеччині – 7 євро на годину” брудними “, з них ще потрібно заплатити податки. Зарплата у середньостатистичного укладальника плитки в Німеччині, який працює по 16 годин на день, 2600 євро “чистими”. Але це 16 годин на день, важка фізична праця. Люди на такий же роботі з Москви привозять по 4-5 тисяч доларів на місяць. Плюс, ніхто не враховує, що в Європі дійсно потрібно платити податки. Ти можеш людини вбити і отримати 3 роки умовно, а не заплатиш податки – посадять на 15 років. Наші поїду , Подивляться на це життя, а потім повернуться назад на заробітки в Москву “, – вважає Сергій Креймер.  

Експерт стверджує, що Європа сама зараз переживає не найкращі часи в плані забезпеченості роботою, тому українських зарбітчан там не чекають.

“Ніхто не хоче зрозуміти одну просту істину: нікому українці в Європі не потрібні. Крім як на чорну роботу, на якій свої громадяни працювати не хочуть. Люди вірять в казки про те, що приїхав в ЄС і через місяць уже машину купив. Всі ці європейські мрії розіб’ються об першого ж прикордонника. до того ж, зараз в самому ЄС проблеми з роботою. Не можуть влаштуватися навіть люди з вищою освітою, які народилися і виросли в Німеччині. Роботи немає “, – говорить Креймер.

Імідж – все

Але, природно, безвізовий режим відкриває можливості для українців за іншими напрямами, не пов’язаним з працевлаштуванням або з оформленням статусу біженця.

По-перше, це економія на туристичних поїздках. За експертними підрахунками, українці сукупно витрачали близько 60 мільйонів доларів на оформлення проїзних документів в європейські країни щорічно.

Сергій Креймер вказує, що найбільше від безвіза виграють жителі Західної України. “Їм буде зручно зі Львова, наприклад, з’їздити до Польщі на день-два, пошопилась і назад, з собою привезти сумку одягу. Завзятим мандрівникам від безвіза дійсно буде користь”, – вважає він.

Крім того, на думку експерта-міжнародника Олександра Сушка, безвіз дає сигнал європейським перевізникам, в тому числі лоукост, опановувати українським ринком.“Безвіз тягне за собою усунення також транспортних перешкод і здешевлення квитків. Якраз зараз йде активний процес заходу в Україну дешевих авіаперевізників з Європи”, – заявив він.

До того ж, безвіз – це велике іміджеве перевага. 

“Безвізовий режим істотно полегшить життя українським туристам. Сьогодні вирішили з’їздити в Чехію, наприклад – забронювали готель, купили квитки, взяли і поїхали, не сплачуючи за візу і не чекаючи її. І звичайно, безвізовий режим – це в іміджевому плані дуже добре для України . це індикатор того, що є прогрес, що є довіра. Тепер завдання України – його виправдати. в першу чергу, це стосується контролю за східними кордонами з нашого боку, щоб не допускати злочинності та контрабанди в ЄС “, – вважає Владислав Чуприна.

Нагадаємо, що Європа залишає за собою право відібрати безвізовий режим в України, в разі великого напливу нелегалів і біженців. Це – так званий механізм призупинення безвіза, яким євробюрократи підстрахували себе як раз на випадок таких ризиків.Надання безвізового режиму Україні відтягували до того моменту, поки цей механізм не був прийнятий. 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я