Економіка Підсумки року: ЖКГ залишили без грошей

Підсумки року: ЖКГ залишили без грошей

485
0

 Новий 2014 рік Україна зустріне без затвердженого державного бюджету. Без державного фінансування залишиться також і галузь ЖКГ, на потреби якої уряд пропонує виділити мізерно малі суми.

 Парламент у минулий четвер відклав розгляд і ухвалення урядового законопроекту №3000 «Про державний бюджет України на 2014 рік» на 16 січня. Проект бюджету Кабінет міністрів зареєстрував у Верховній Раді в середині вересня, але вже в кінці місяця документ направили в уряд на доопрацювання. Втім, якщо після повторного подання документа в сесійній залі, він буде прийнятий у нинішній редакції, можна з упевненістю сказати, що сумарні витрати галузей ЖКГ, будівництва, а також сфери регіонального розвитку, будуть жорстко урізані до 1,6 млрд грн. Це менше однієї шостої запланованих на потреби однієї галузі ЖКГ коштів у поточному році (6,1 млрд грн).

 

Зокрема, згідно з додатком №3 до законопроекту про держбюджет «Розподіл видатків державного бюджету України на 2014 рік», Міністерство регіонального розвитку, будівництва і ЖКГ буде основним розпорядником 842,5 млн грн зведеного бюджету. З них витрати споживання будуть профінансовані на суму 553,3 млн грн (з них на оплату праці планується передбачити 84,9 млн грн, на оплату комунальних послуг та енергоносіїв буде направлено близько 8,5 млн грн), а видатки на розвиток складуть 289,2 млн грн. При цьому спочатку Кабмін вніс до парламенту проект держбюджету, в якому витрати галузі передбачалися на рівні 845,6 млн. грн. Державній архітектурно-будівельній інспекції планується направити 82,07 млн грн, а витрати галузевих регуляторів – НКРЕ та Нацкомпослуг – у бюджеті оцінюються в 38,2 млн грн і до 40,3 млн грн, відповідно.

 

Втім, після майже тримісячного доопрацювання проекту бюджету Кабмін запропонував парламенту збільшити фінансування програм та субвенцій апарату Мінрегіону до 760 млн грн, тоді як раніше передбачалося на ці цілі направити близько 527 млн грн.

 

Нововведенням у проекті держбюджету на 2014 рік є додавання статті витрат на реалізацію Загальнодержавної програми «Питна вода». У поточному році фінансування цієї програми не передбачалося, хоча фінансування її реалізації захищено законом. У наступному році на цілі програми планується направити 180 млн грн спецфонду бюджету, який наповнюється за рахунок надходжень від приватизації та низки податків. Також, чиновники запропонували направити зі спецфонду близько 39 млн грн на очистку стічних вод у Калуші.

 

Попередні плани щодо розподілу витрат держскарбниці свідчать про те, що при підготовці проекту держбюджету уряд намагався врахувати лише захищені статті. Втім, і їх фінансування поки що представлено в мінімальному обсязі. Зокрема, згідно з документом, на надання держпідтримки для будівництва і придбання доступного житла заплановано 50 млн грн. Така ж сума була закладена в держбюджеті поточного року, щоправда, до листопада видатки на виконання програми було збільшено до понад 90 млн грн.

 

Планується скоротити і дотування виплат часткової компенсації відсоткової ставки іпотечних кредитів, наданих молодим сім’ям і громадянам до 60,8 млн грн, тоді як зараз на ці цілі передбачено майже 67 млн грн. Фінансова підтримка Держфонду сприяння молодіжному будівництву також може бути урізана на майже 5 млн грн – до 6,8 млн грн. Пропонується залишити незмінними суми коштів, які будуть спрямовані на здешевлення іпотечних кредитів для забезпечення громадян доступним житлом – 300 млн грн і на виплату субвенцій у місцевий бюджет Славутича для проведення заходів по запобіганню техногенних катастров – 7,4 млн грн.

 

Що стосується фінансування житлово-комунального блоку, поки що в проекті бюджету на наступний рік не передбачені видатки на модернізацію об’єктів водо – і теплопостачання, хоча закладені кошти на координацію і управління такими проектами – 2,9 млн грн (3 млн грн у 2013 році). Відсутня стаття витрат на виплату субвенції місцевим бюджетам на погашення заборгованості різниці в тарифах на теплову енергію, послуги централізованого водопостачання та водовідведення для населення, яка виникла через невідповідність фактичної вартості цих послуг тарифам, які встановлювалися владою. Ще пропонується направити 750 тис. грн на заходи з поховання жертв війни та політичних репресій (1,5 млн грн у 2013 році).

 

Фінансування керівництва та управління Мінрегіону буде урізано до 49 млн грн, в той час як у поточному році передбачено майже 52 млн грн. Планується скоротити витрати на наукові розробки і дослідження на 5,2 млн грн – до 6,9 млн грн, а утримання Державної науково-технічної бібліотеки буде збільшено на 0,3 млн грн – до 3,1 млн грн.

 

Примітно, що в жовтні Мінрегіон повідомив, що відомство направило в Міністерство фінансів свої розрахунки щодо поточних і капітальних видатків загального та спеціального фондів держбюджету на 2014 рік за держпрограмами і субвенціями. Згідно з цим документом «Пропозиції за граничними обсягами видатків на 2014 рік», підготовленого Мінрегіоном, всього фінансування галузі пропонувалося в розмірі 39,7 млрд грн, що на 80,1% або 31,8 млрд грн більше передбачених 7,9 млрд грн (з них 6,1 млрд грн – на ЖКГ) в держбюджеті поточного року. З них, за розрахунками відомства 30,9 млрд грн (2,2 млрд грн – в 2013 році) повинно бути направлено на реалізацію загальнодержавних галузевих програм, а 8,8 млрд грн (5,8 млрд грн – у поточному році) – на виплату субвенцій. Утім, запит відомства так і не був задоволений.

 

Направляти невеликі суми на фінансування ЖКГ вже стало традицією для українських чиновників і парламентарів. Виходячи з досвіду минулих років, можна припустити, що витрати бюджету на потреби галузі будуть збільшені в першому кварталі наступного року. Як показує практика, останні кілька років галузі виділяють не більше 6-7 млрд грн, що призводить до хронічної нестачі коштів і не сприяє проведенню модернізації основних потужностей підприємств. Однак навіть на такий незначне зростання фінансування поки залишається тільки сподіватися.

Софія Кремень

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я