Економіка Перша допомога у разі поранення. ВАЖЛИВО ЗНАТИ!

Перша допомога у разі поранення. ВАЖЛИВО ЗНАТИ!

827
0

На сьогоднішній день оперативне надання медичної допомоги може не тільки врятувати людині життя, але й забезпечити нормальну фукціональність організму. Зважаючи на військовий стан в країні  – ці знання зайвими не будуть. 

У випадку, якщо ви отримали поранення, постарайтеся самі собі перев’язати рану хусткою, рушником, шарфом, шматком тканини.

Зупиніть кровотечу притисненням вени до кістковому виступу або накладіть пов’язку, що тисне, використовуючи для цього ремінь, хустку, косинку, смугу міцної тканини.

Надайте допомогу тому, хто поруч з вами, але в більш важкому становищі. Рани бувають різані, колоті, вогнепальні, опікові, укушені. Як правило, при пораненні відзначається кровотеча різної інтенсивності. Тому, надаючи першу допомогу, слід зупинити кровотечу.

При артеріальній кровотечі кров яскрава, червона, л’ється з артерії фонтаном. У випадку сильної кровотечі на кисті або передпліччі, необхідно максимально зігнути ліктьовий суглоб; при кровотечі біля стопи і гомілки – зігнути ногу в колінному суглобі. При артеріальній кровотечі на стегні – накласти джгут (закрутку) на ногу нижче паху; на плечі – джгут трохи нижче плечового суглоба.

При венозній кровотечі кров витікає рівномірним струменем темного або майже чорного кольору. Для зупинки цієї кровотечі досить максимально підняти кінцівку і накласти тугу пов’язку. Після зупинки кровотечі краї рани треба змастити розчином йоду або «зеленкою», прикрити рану марлевою серветкою або чистою тканиною і накласти пов’язку бинтом, шматком матерії або ременем. Біль при пораненні може призвести до шокового стану потерпілого.

У цьому випадку, крім зупинки кровотечі необхідно: покласти або посадити потерпілого так, щоб його руки і ноги були трохи підняті; використовувати знеболюючі засоби; закутати потерпілого, щоб забезпечити максимальне тепло.

При наданні першої допомоги у випадках поранення категорично не можна:

  • промивати рану;
  • витягувати будь-які сторонні тіла;
  • класти в рану вату, змочену йодом.

В екстрених випадках можна просто взяти шматок відносно чистої матерії (носова хустка, шматок сорочки і таке інше). Покласти його в рану і міцно притиснути рукою, тримаючи так під час транспортування до лікувального закладу. На невеликі опікові рани слід накладати трьохшарову пов’язку, якщо можливо, змочену розчином фурациліну. Пов’язку необхідно прибинтувати до ураженого місця. Вона присохне, але відривати її не можна, вона буде сама відходити від рани по мірі заживання.

При пораненні в голову потерпілого укладають горизонтально, забезпечують спокій. Треба враховувати, що поранення в голову зазвичай супроводжує струс мозку.

Рану голови (виключаючи поранення обличчя) краще не чіпати. У разі отримання поранення в обличчя слід затиснути рану стерильним тампоном, серветкою або хусткою. Для порятунку життя людини, яка отримала поранення в голову необхідна кваліфікована медична допомога.

При пораненнях хребта постраждалого необхідно знерухомити і укласти. Після цього потерпілого не слід чіпати до прибуття медиків.

У разі зупинки дихання і серця потерпілому потрібно провести непрямий масаж серця і штучне дихання. Самостійне транспортування такого пораненого не рекомендується.

Надзвичайно небезпечні поранення в шию. Вони можуть ускладнюватися ушкодженням гортані й ушкодженнями хребта, а також сонних артерій. У першому випадку постраждалого іммобілізують, а в другому негайно проводять зупинку кровотечі.

Смерть від крововтрати при пораненні сонної артерії може наступити протягом 10-12 секунд.

Тому артерію перетискають пальцями, а рану негайно туго тампонують стерильним бинтом. Транспортування такого потерпілого повинне здійснюватися як можна більше обережно.

При пораненнях в груди і живіт, для запобігання попадання повітря в плевральну і черевну порожнини необхідно накласти на рану повітронепроникну пов’язку, марлеву серветку обмазану борної маззю або вазеліном, шматок поліетилену, в крайньому випадку, щільно затиснути рану долонею.

Потерпілого необхідно посадити у напівсидяче положення.

Треба враховувати, що зупинка кровотечі утруднена.

довідник “Медична допомога в зоні АТО”

www.nmz.sumy.ua

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я