На голову Новини Пенсії українців за 20 років: що можна було купити і коли пенсіонерам...

Пенсії українців за 20 років: що можна було купити і коли пенсіонерам жилося найкраще

212
0

Пенсії з 1996 року виросли в 40 разів, але їх “з’їли” комуналки і ліки

Українських пенсіонерів стає все менше, і все менше вони можуть собі дозволити з кожним роком. При тому що сухі цифри говорять про поліпшення життя людей похилого віку, реальне життя доводить протилежне. Хоча, за даними Держстатистики, середня пенсія у нас за останні 20 років становила від 29% середньорічної зарплати в 1996 році до 37% в 2015-му. Про пенсії, як можливості вижити в період гіперінфляції 1993-1995 рр., годі й говорити – до кінця 1995 року середня виплата за “заслужений відпочинок” становила в перерахунку з купонокарбованців в гривні аж … 11,5 грн. Як змінювалася старість за 20 років, розбиралися “Сегодня”.

Розбагатів? Якщо вірити тільки цифрам, то статистика показує, що ціни у нас зросли за останні 20 років в 14,3 рази, а пенсії – в 40 разів. Тобто пенсії випередили інфляцію за темпами зростання в 2,8 рази. Це підвищення відображає і перерахунок їх з гривень в долари (див. інфографіку).

_2016

Як бачимо, в передкризовому 2008 року вони збільшилися з $21 до $148, потім через девальвацію гривні з 5 до 8 грн /$ впали, але в 2013 році досягли максимального значення за всі роки незалежності – $180. На жаль, через новий обвал гривні ще втричі пенсії зменшилися до $66. Якби пенсіонери витрачали тільки на їжу, то їх пенсій вистачало би на більшу кількість продуктів. Так, якщо, наприклад, в 1996-му на середню пенсію можна було купити 78 буханок хліба, 58 л молока або 11 кг м’яса, то через 20 років – уже 195 буханок хліба, 105 л молока або 19 кг м’яса.

Але цифри не враховують того, що дуже сильно виросли тарифи на компослуги, подорожчали ліки і одяг. “Пенсіонери не стали жити втричі краще, ніж 20 років тому, – каже екс-секретар Кабміну Віктор Лисицький. – На “величезну” допомогу від держави люди можуть купити м’яса всього в 1,7 рази більше, а не в 2,8 рази, на які середня пенсія випередила середню інфляцію. Набагато більше, ніж втричі, подорожчали за 20 років “комуналка”, ліки, проїзд. Але ж у половини літніх людей пенсії мінімальні або близькі до них (зараз 1074 грн. – авт.), Тому їх доходи за 20 років точно впали”.

Чи згодні і самі пенсіонери. “У вересні 2004-го мою пенсію підвищили вдвічі, з 141 до 282 грн. Стало вистачати на життя, навіть щось відкладала, – розповіла пенсіонерка Ірина Дворецька. – Зараз все йде на їжу і ліки, одяг можу купити лише в секонд-хенді. На оплату компослуг оформила субсидію, інакше не вижити”.

ЩО РОБИТИ. Якщо порівняти наші пенсії з тими, які виплачують в розвинених країнах ЄС, то в Німеччині середній пенсіонер має $ 2240, у Франції – $ 2700, в Італії – $ 2100.. Звичайно, такі пенсії платять не всім, а тільки тим, хто все життя відкладав собі на старість із зарплати, мінімальні пенсії в рази менше.

Експерти бачать вихід пенсіонерів з убогості в накопичувальних пенсрахунках. “Потрібно створювати накопичувальну систему не на примусовій, а на стимулюючій базі, тоді люди будуть самі дбати про свою старість, – сказав нам експерт “реанімаційного пакету реформ” Володимир Дубровський. – Вони будуть вкладати в ті фонди, які вважають надійними. Єдине, що держава повинна гарантувати – якийсь прожитковий мінімум будь-якого пенсіонера, який буде забезпечуватися за рахунок бюджету. Якщо в цих умовах зарплата буде білою завдяки зниженню податкового навантаження на зарплатний фонд, пенсійні відрахування можуть бути вище”.

Але результати реформи позначаться нескоро, навіть якщо особисті пенсрахунки ввести завтра – гідну пенсію отримають лише ті, кому зараз 35-40 років і менше.

segodnya.ua

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я