На голову Новини Новий Трудовий кодекс: проблемні питання (ІНФОГРАФІКА)

Новий Трудовий кодекс: проблемні питання (ІНФОГРАФІКА)

155
0

5 листопада депутатами Верховної Ради був схвалений проект нового Трудового кодексу України. Робота над цим документом триває вже понад 8 років.  Зазначимо, що на сьогоднішній день в Україні діє Кодекс законів про працю, який був прийнятий ще у 1971 році,  в той час, як у всіх пострадянських країнах трудове законодавство  вже давно змінене. 

Новий Трудовий кодекс України, у разі його прийняття, набуде чинності з 1 січня 2016 року. Основні нововведення, які чекають працівників та роботодавців із запровадженням оновленого трудового законодавства ми розглянемо у нашій статті, пише ckp.in

Найбільш гострим та обговорюваним у суспільстві є питання погіршення прав найманих працівників  і профспілок та надання роботодавцеві певних привілеїв. Чи насправді це так? Розглянемо на конкретних нововведеннях у проекті кодексу.

1. Відеоспостереження на робочому місці

Роботодавець матиме право контролювати роботу підлеглого, якщо це зумовлено особливостями виробництва, за допомогою технічних засобів, обов’язково попередивши про це працівника. Однак, саме поняття “особливостей виробництва” не роз’яснюється. Не допускається встановлення відеокамер у тих  місцях, які принижують честь і гідність співробітника чи порушують інші його права.

2.  Введення поняття “надомна праця”

Після того, як з працівником укладено трудовий договір, сторони можуть дійти згоди, щоб працівник виконував роботу вдома, якщо для цього є належні умови, які відповідають вимогам охорони праці, санітарії та пожежної безпеки.

3. Збільшення робочого часу

Тривалість робочого дня може бути збільшена. За підсумованим обліком робочого часу вона не повинна перевищувати 12 годин щодня. Таке рішення повинне бути прийнятим за письмової згоди працівника. Максимальна тижнева тривалість робочого часу може досягати 48 годин, більша кількість робочих годин за тиждень можлива у випадку укладення відповідного колективного договору, або встановлюватися нормативним актом роботодавця.

4.  Переведення працівника до іншого роботодавця

Згідно проекту нового Трудового кодексу роботодавець за домовленістю може тимчасово перевести працівника до іншого  роботодавця у випадку простою на виробництві.

5.  Розширені підстави для звільнення за рішенням роботодавця

  • Звільнення у зв’язку з недостатньою кваліфікацією та низькими професійними показниками, які підтверджуються відповідними результатами атестацій та, безпосередньо, виконаної роботи;
  • Звільнення по причині скорочення, яке викликане економічними, організаційними, структурними змінами, та передбачає подальше злиття, поділ виробництва чи організації. За новим Трудовим кодексом працівник повинен бути повідомлений про майбутнє скорочення за 1 місяць, в той час як в нинішньому законодавстві визначений строк 2 місяці;
  • Звільнення через розголошення комерційної таємниці підприємства. Відповідно до 505 статі Цивільного кодексу це можуть бути дані виробничого, комерційного, технічного, організаційного та іншого характеру. Проте, чи буде цей пункт підставою для звільнення працівника за розголошення розміру своєї заробітної плати – незрозуміло.

6. Роль та права профспілок

Відповідно до проекту кодексу послаблюється роль профспілкових організацій, зокрема, у питаннях звільнення працівника з причин неналежного виконання останнім своїх трудових обов’язків, у разі невідповідності займаній посаді, неявки працівника на робоче місце у разі тимчасової непрацездатності та ін. На думку членів профспілок, такі зміни можуть призвести до погіршення трудових відносин в колективі та “розв’язати руки” роботодавцям.

7. Затвердження нормативних актів роботодавця

Згідно новій редакції Трудового кодексу роботодавець матиме право приймати власні нормативні акти в сфері праці шляхом підписання наказів, рішень та розпоряджень. Наскільки ефективним буде реалізовано це нововведення на практиці, поки що незрозуміло. Наразі, з цього приводу у суспільстві є занепокоєння по причині можливої односторонньої поведінки роботодавця у прийнятті рішень важливих для робочого колективу.

8.  Введення поняття “працівник із сімейними обов’язками”

В новий Трудовий кодекс ввели поняття “працівника із сімейними обов’язками”, тобто мається на увазі сімейні ролі того чи іншого працівника: батько, мати, опікун, усиновлювач, прийомні батьки, піклувальник тощо. Також їм передбачені відповідні пільги та гарантії соціального захисту.

9.  Відпустка і відпочинок

  • Збільшено тривалість відпустки, замість щорічних 24 днів Трудовим кодексом передбачено 28 днів відпустки на рік. Введено також новий вид відпочинку – заохочувальна відпустка, яка надається роботодавцем за сумлінну та ефективну працю робітника з повним або частковим збереженням заробітної плати. Період такої відпустки самостійно визначає роботодавець;
  • Обідня перерва повинна бути не менше 30 хвилин, проте не більше 2 годин.

10.  Гнучкий графік роботи За погодженням між працівником і роботодавцем визначається час , коли працівник зобов’язаний перебувати на своєму робочому місці, час, коли працівник має право на свій розсуд визначати час початку і закінчення роботи. При цьому має дотримуватися встановлена ​​для даного працівника норма робочого часу.  Якими можуть наслідки нововведень, та чи варто працівникам та профспілкам боятися зменшення повноважень та пригнічення прав, коментує юрист Центру Конфліктології і Права Тетяна Войнова. 

“Проект нового Трудового кодексу на відміну від старого Кодексу законів про працю розширює права роботодавця перед працівником. Однак,  говорити про наслідки нововведень можна буде лише після набрання чинності кодексу та перевірки наявності механізмів реалізації новел.  У будь-якому випадку і працівникам,  і роботодавцям необхідно слідкувати за змінами в трудовому законодавстві , щоб бути проінформованим про свої права”, – говорить юрист.

Як бачимо, важко дати однозначну оцінку новій редакції Трудового кодексу. Адже в ньому передбачені і позитивні пункти для найманого працівника. Звичайно,  оновлене трудове законодавство дає більше повноважень та свобод роботодавцю і це відстежується у відповідних статтях закону. Проте, це зовсім не означає, що Трудовий кодекс призначений для пригнічення прав працівників. В будь-якому випадку, говорити про наслідки  нововведень в повній мірі  можна буде лише тоді, коли трудове законодавство набуде чинності та пройде випробування практикою. Саме тоді всі суб’єкти трудового процесу  побачать “підводні каміння” змін в роботі.

инфографика 4

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я