Сфера ЖКГ Норми проти лічильника: скільки доведеться платити за газ

Норми проти лічильника: скільки доведеться платити за газ

446
0

Через десять днів 4 мільйони домогосподарств, у яких немає лічильників газу, почнуть отримувати «листи щастя» від своїх газових контор. Людей очікують дві новини, і обидві погані: по-перше, за газ доведеться платити більше, по-друге − треба доплачувати за останні дев’ять місяців. Причому, відкритим залишається питання − скільки саме. Forbes розбирався в цій ситуації.

28 січня 2016 року Вищий адмінсуд України (ВАСУ) визнав незаконною постанову Кабміну №237 від 29 квітня 2015 року, якою уряд Арсенія Яценюка в односторонньому порядку знизив удвічі попередні норми споживання газу на одну людину. ВАСУ ухвалив, що всі споживачі зобов’язані доплатити обл- і міськгазам практично таку ж суму, яку вони вже заплатили за попередні дев’ять місяців. Проте 24 лютого цього року Кабінет міністрів прийняв рішення скасувати базову постанову №619 від 8 червня 1996 року про нормативи споживання газу, а також усі документи щодо внесення туди змін, і прийняти нову, куди вписати нові нормативи, що відрізняються від усіх попередніх.

З якого числа їх введуть і на яких умовах, поки що невідомо. Більше того, міністр енергетики та вугільної промисловості Володимир Демчишин заявив, що буде підготовлено методику, за якою норми споживання розраховуються для кожного регіону окремо. Кабмін взяв два тижні для підготовки нового документа. Представники облгазів також відмовляються що-небудь коментувати до його появи.

Соціальний популізм

За час своєї каденції Кабінет міністрів Арсенія Яценюка двічі самовільно знижував нормативи споживання газу домогосподарствами без лічильників. Перший раз − у вересні 2014 року. Тоді було встановлено такі нормативи газу (в місяць на людину): для домогосподарств із газовою плитою і централізованим гарячим водопостачанням − 6 куб. м; для домогосподарств із газовою плитою без централізованого гарячого водопостачання − 9 куб. м; для домогосподарств із газовою плитою і газовою колонкою − 18 кубометрів. Наприкінці квітня 2015 року всі нормативи було знижено вдвічі − до 3, 6 і 9 кубометрів газу відповідно.

Першими проти цього рішення висловилися мешканці будинків, де встановлені газові лічильники − майже 10 млн домогосподарств. Квітневі нормативи були нижчими, ніж реальні обсяги спожитого газу згідно з показниками їх лічильників. Домогосподарства без лічильників почали масово відмовлятися від планової установки приладів.

З публічними протестами виступив і ряд облгазів, які пов’язують із Дмитром Фірташем. Газові підприємства запевняли, що несуть відчутні втрати від спожитого, але неоплаченого газу. Почалася судова тяганина. Як не дивно, в суд подали дві приватні особи за підтримки нової громадської організації «Асоціація газового ринку України». Жоден з обурених облгазів участі в тяжбі не приймав. Постанова Кабміну з’явилася наприкінці квітня 2015 року, а «Асоціація газового ринку України» вийшла «в світ» у липні 2015-го: сторінка в соцмережі Facebook зареєстрована 8 липня 2015 року, а доменне ім’я для сайту − 25 липня 2015 року.

Як не дивно, в суд подали дві приватні особи за підтримки нової громадської організації «Асоціація газового ринку України». Жоден з обурених облгазів участі в тяжбі не приймав

За минулі півроку різні люди від імені Асоціації, крім участі в судових позовах, виступали на заходах, організованих Федерацією роботодавців України, на круглих столах, присвячених новому газовому ринку і якості газу. При цьому в Facebook у організації налічується аж 19 підписників і розміщено кілька відео з ряду публічних заходів, а сайт представляє собою одну сторінку зі стандартним набором фраз про «захист і розвиток», однак немає ні списку керівників, ні тих, хто входить у цю суспільну організацію.

Формально Асоціація не має відношення до «облгазів Фірташа»: зазначені на сайті телефони належать багатогалузевому концерну ЗАТ «Співдружність» та ТОВ «Нафта-Регіон», які дійсно розташовані за вказаною адресою на вул. Павлівській уже років 15. Однак три облгази «Співдружності» користуються послугами фірташівської «Регіональної газової компанії». За бажання це можна вважати і збігом.

Втім, хто б не подавав до суду, він би все одно виграв. Тому що Кабмін своїм одноосібним рішенням про зниження нормативів порушив, серед іншого, закон України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», в якому зазначено, що при визначенні нормативів має бути «наукове обгрунтування норм споживання та забезпечення». А також громадський контроль їх визначення і введення.

Хто рахував

Нові норми газу (в місяць на людину), представлені міністром енергетики та вугільної промисловості Володимиром Демчишиним 24 лютого, такі: для домогосподарств із газовою плитою і централізованим гарячим водопостачанням −4,4 кубометра; для домогосподарств із газовою плитою без централізованого гарячого водопостачання − 7,1 куб. м; для домогосподарств із газовою плитою і газовою колонкою − 14 куб. м. Це середні показники за теплий і холодний періоди року.

З пояснювальної записки міністра випливає, що дані для аналізу збиралися в період вересень-грудень 2014 року і січень-серпень 2015-го. Було залучено дев’ять облгазів, які надали показники лічильників 15 400 домогосподарств, що охоплюють майже 40 000 споживачів, а держпідприємство «Кременецьке управління з поставок і реалізації газу» провело розрахунки за дорученням міністерства. Але й тут не все однозначно.

Спроби Forbes з’ясувати, що це за «дев’ять облгазів», які брали участь у підрахунках, поки що були безуспішними. Прес-служба міністерства не зголосилася прийняти запит видання. І облгази проігнорували це питання, так само як і питання: які результати показало внутрішнє дослідження. З ДП «Кременецьке управління з поставок і реалізації газу» взагалі склалася ситуація, що викликає більше запитань, ніж відповідей.

З пояснювальної записки міністра випливає, що дані для аналізу збиралися в період вересень-грудень 2014 року і січень-серпень 2015-го. Було залучено 9 облгазів, які надали показники лічильників 15 400 домогосподарств, що охоплюють майже 40 000 споживачів, а держпідприємство «Кременецьке управління з поставок і реалізації газу» провело розрахунки за дорученням міністерства

У 2014 році багаторічний глава маленького Тернопільського містечка Кременець (20 000 жителів), а заодно і району, Андрій Гуславський потрапив під люстрацію. Але керівництво ДП «Львівтрансгаз» в особі директора Романа Шимка звернулося до керівництва ПАТ «Укртрансгаз» в особі Ігоря Прокопіва з проханням «не кидати давнього товариша», а для цього обгрунтувало необхідність створення ДП «Кременецьке управління з поставок і реалізації газу», яке й мав очолити люстрований чиновник з команди «попередників». Прокопів погодився і направив лист у Міністерство енергетики та вугільної промисловості. На той момент міністрЮрій Продан підтримав створення цілого управління в містечку на 20 000 жителів. А потім міністр Демчишин найняв це управління для підрахунків середніх показників споживання газу. На якій підставі це було зроблено, й у скільки обійшлася бюджету робота колишнього чиновника-регіонала, міністерство відповідати не бажає.

Проте питання більш ніж актуальне. Та ж громадська організація «Асоціація газового ринку України» може поставити під сумнів «наукову обгрунтованість» нових тарифів. Досі всі облгази орієнтуються на ґрунтовну наукову розвідку вітчизняних фахівців, проведену під егідою USAID з жовтня 2011 року по вересень 2012-го. Були оброблені дані майже 47 000 домогосподарств. І виведені середні показники споживання газу на місяць на одну людину: 6 кубометрів газу за наявності газової плити, і 18 куб. м − за наявності газової плити і газової колонки.

Саме тому, коли у вересні 2014 року Кабмін встановив схожі норми, знизивши їх майже в півтора рази з діючих на той момент, облгази сприйняли рішення спокійно. Сьогодні ситуація ускладнилася.

Привіт з СРСР

Дивно, але досі базовими нормативами для газовиків залишаються нормативи Радянського Союзу. Їх було розроблено в 1961 році, вони діяли без змін до 1991-го. Одним із головних критеріїв був витрата газу на радянських конфорках і радянських колонках на одну людину в місяць. Ні про яку економічності приладів мови не йшло, як і взагалі про економію. Просто в трикімнатних квартирах ставили 4-конфорочні плити, а в одно- і двокімнатних − 2-конфорочні, і замінити їх було великою проблемою. Всі норми і тарифи щодо них було уніфіковано, а ЖЕКи виставляли платіжки з загальними сумами, без розшифровки.

Forbes знайшов ці дані: за наявності газової плити і гарячого водопостачання − 6 кубометрів на людину в місяць; плита без гарячого водопостачання − 9 кубометрів; плита і газова колонка − 13,8 куб. м. Ціна − 42 копійки за 10 кубометрів газу. Газових лічильників не було практично ні в кого. З 1 січня 1992 року Україна перейшла на покубовий облік газу, і ціна одного кубометра зросла неймовірно − з 4,2 копійки до 21 копійки за кубометр.

Перший перегляд нормативів відбувся 24 березня 1995 року, під час перебуванняЄвгена Марчука в.о. прем’єр-міністра. Вольовим рішенням нормативи було підвищено: до 6,8, 11,4 і 19,7 кубометрів відповідно. А вже в червні 1996 року Павло Лазаренко провів нове підвищення: 9,8, 18,3 і 23,6 кубометрів на людину в місяць. Ніякого наукового обґрунтування цим показникам також немає, але газовики не обурювалися, а працювали за ними 18 років, поки Арсеній Яценюк в 2014 року не провів перше зниження нормативів майже до радянського рівня.

У договорі на обслуговування обл- або міськгаз не хоче враховувати наявність у квартирі електробойлера, і в разі відсутності гарячої води виставляє додатковий рахунок, виходячи з норми 9 кубометрів газу на людину в місяць. Облгази не хочуть ставити індивідуальні лічильники газу в квартирах із газовими плитами

За минулі 18 років газовики не поспішали ставити лічильники індивідуального обліку газу. Споживачі в основному це робили самостійно. Бум на лічильники почався, коли ціни газу для населення стали підвищувати, намагаючись хоча б наблизити їх до ринкового рівня. За останні кілька десятків років люди обзавелися електроприладами, мікрохвильовками, електробойлерами, а споживання газу в багатоквартирних будинках реально знизилося. Схоже, оголошені міністром Демчишиним нові норми в 4,4; 7,1 і 14 кубометрів найближчі до реальних.

Чи погодяться з новими нормами облгази? Наприклад, у договорі на обслуговування обл- або міськгаз не хоче враховувати наявність у квартирі електробойлера, і в разі відсутності гарячої води виставляє додатковий рахунок, виходячи з норми 9 кубометрів газу на людину в місяць. Облгази не хочуть ставити індивідуальні лічильники газу в квартирах з газовими плитами. А це в основному будинки спорудження 1960-1970 років. Сьогодні вони активно просувають ідею, що досить поставити загальнобудинковий лічильник і ділити спожитий газ на всіх мешканців. Але ж мало того, що в таких будинках від квартири до квартири дуже різні газові плити, то ще йде і додаткова витрата у внутрішньобудинкових мережах. Показники, звісно, будуть вищими.

Сьогодні проходять консультації між міністерством і облгазами. Чим вони закінчаться − невідомо. Українці доплачуватимуть за газ, виходячи з нової норми в 4,4 кубометра, чи з радянської − 6 кубометрів на місяць? Припинити суперечки і маніпуляції навколо нормативів може тільки одне − лічильник.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я