Економіка Налюструвалися. Очищення влади не працює (ВІДЕО)

Налюструвалися. Очищення влади не працює (ВІДЕО)

353
0

Закон про люстрацію називають неєвропейським і вимагають внесення змін.

В Україні знову проблеми із законом про люстрацію.

У Венеціанській комісії заявляють, що він не відповідає європейським стандартам, а експерти попереджають, що Україна може зіткнутися з масою судів, якщо закон не буде змінений.

Сьогодні Конституційний суд почне розгляд закону “Про очищення влади” і правки до нього. На висновок КСУ може знадобитися 2-3 місяці.

Парламент поки так і не встиг поміняти закон.

Корреспондент.net розбирався з тим, що не так з люстрацією.

Раптом виявився неєвропейським?

Український закон про люстрацію не відповідає європейським нормам і має бути змінений, заявив днями глава Венеціанської комісії Джанні Букіккіо.

“Документ треба змінити. Застосування цього закону до людей може потім розглядатися судами, а також судом з прав людини в Страсбурзі”, – заявив Букіккіо.

Він нагадав, що громадяни України вийшли на Майдан за проведення реформ, і якщо необхідні реформи не будуть проведені швидко, то перестануть підтримувати владу.

“І це також викликає розчарування Венеціанської комісії, оскільки ми довгий час працювали заради України, особливо в сфері юстиції, заради демократії в цій країні, а зараз ризикуємо не помітити хороших результатів”, – сказав глава Венеціанської комісії.

 

 

Зокрема, у Венеціанській комісії залишилися претензії до широкомасштабної перевірки, яка може спіткнутися об бюрократію, а також до норми про перевірку майна – комісію не влаштовує, що перевірку майна, наприклад, міліціонера чи судді, контролює його керівництво, а не незалежні спостерігачі.

«Закон потрібно змінити, – сказав Букіккіо. – Спочатку Києву необхідно позбутися корумпованих чиновників, які зводять рахунки зі своїми політичними противниками».

Норвезький правозахисник К’яртан Селнес вважає, що люстрація в Україні перетворилася на химерне поняття.

«Багато держав колишнього Радянського Союзу і так званого «Соціалістичного табору» зіткнулися з питанням утиску окремих громадян, які співпрацювали з чинною владою, в правах і свободах, – зазначив експерт. – Однак ніде, чи то Польща або Чехія, представники лівих партій і рухів не зазнавали відвертого цькування з боку місцевої Феміди».

Що говорять в Україні

В Україні з критикою не згодні і нагадують, що Венеціанська комісія схвалила проект ще в червні 2015-го. Тоді ж, за словами глави Громадської люстраційного комітету Олександри Дрік, були складені правки щодо спірних питань і передані на затвердження Комітету з правоохоронної діяльності та правосуддя Верховної Ради, але він їх досі не розглянув.

У поправках деталізується сфера застосування закону про люстрацію, а саме – його положення застосовуються до посадових, службових осіб державних органів, органів місцевого самоврядування, в тому числі посадових осіб в їхніх апаратах і секретаріатах, крім того, норми закону не застосовуються до осіб, народжених після 1 січня 1996 року.

У законопроекті враховані зауваження експертів Венеціанської комісії щодо органу, відповідального за проведення заходів з очищення влади (люстрацію) в Україні.

Також пропонується удосконалити механізм проведення перевірок, що дозволить заощадити кошти державного бюджету та зменшити навантаження на державні органи, в тому числі щодо завершеності в часі перевірки декларацій, яка буде здійснюватися до січня 2017 року.

Люстрація на паузі

Старший науковий співробітник Інституту держави і права Микола Сірий зазначає, що через зволікання із законом про люстрацію склалася вкрай неприваблива ситуація з точки зору права.

“Суди зупинили всі справи, пов’язані з люстраційними звільненнями, тому що оцінку закону так довго не може дати Конституційний суд. А це фактичне порушення права на справедливий суд. Мовчить і виконавча влада, хоча невизначеність ситуації очевидна. Потрібно шукати розумний вихід і робити це якнайшвидше, – зазначає експерт.

Про люстрацію в Україні вже співають пісні

 

Голова ради “Громадського люстраційного комітету” Олександра Дрік вважає, що у Конституційного суду немає підстав для скасування Закону “Про очищення влади”.

“Але я підозрюю, що судді зацікавлені в його скасуванні, тому що вони самі підпадають під дію цього закону. Венеціанська комісія схвалила люстраційний закон. Зараз в парламент внесено зміни до цього закону, і ми сподіваємося, що вони будуть розглянуті. Інформація про те, що в законі не були враховані ті пропозиції, які давала Венеціанська комісія, це не правда. Зміни враховані були”, – заявила Дрік.

Що говорить статистика

Закон “Про очищення влади” діє з 16 вересня 2014 року. Всього за цей час люстрували 2788 осіб.

Найбільше звільнили в Києві – 710 осіб і в Харківській області – 111.

korrespondent.net

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я