Четвер, 25 Квітня, 2024
Економіка Депутати хочуть переглянути списки одержувачів пільг і соцвиплат!

Депутати хочуть переглянути списки одержувачів пільг і соцвиплат!

847
0

Кого торкнеться реформа?

Грядет большая чистка льготников. Кого коснется реформа - фото

Депутати хочуть переглянути списки одержувачів соцвиплат – в цьому випадку пільг позбудуться багато.

У президентській партії “Слуга народу” вирішили кардинально реформувати систему пільг і соціальної допомоги. Під ніж хочуть пустити абсолютно всі категорії пільговиків, а замість них впровадити систему персоніфікованої адресної допомоги, обсяг якої буде визначатися суто індивідуально. Експерти запевняють: ініціатива правильна, але дуже трудомістка і непопулярна в суспільстві, адже це призведе до скорочення числа пільговиків.

Чому пільговиків стає більше?

Нинішня система пільг дісталася Україні в спадок і вибудовувалася ще в СРСР за допомогою реєстрів, куди по статусу визначали людей. Наприклад, чорнобильці, інваліди, матері-одиначки та ін.

У нас також мають окремий статус колишні судді, прокурори, є додатковий блок – учасники бойових дій (УБС). Але в цьому блоці, не тільки ті, хто перебував у збройних силах і воював, а й, наприклад, співробітники УКРІНФОРМ, ГСЧС і багатьох інших структур. Те ж саме і з чорнобильцями, яких спочатку було 800 тисяч чоловік, а сьогодні 1,8 млн чоловік.

Вся ця система працює дуже погано. Люди всіма способами намагаються потрапити в ці реєстри. Ми знаємо і про корупційну складову, яка допомагає людям отримати потрібні скоринки. Іншим же, хто платити “за послугу” не хоче або не може, доводиться судитися. І якщо підтримки в українських судах люди не знаходять, вони йдуть до Євросуду з прав людини. Але навіть коли він стає на бік громадян, його рішення не виконуються в Україні просто тому, що у держави немає на це грошей “.

Якщо прорахувати реальний прожитковий мінімум в Україні і зіставити всі гарантії, передбачені різними законами всім, кому вони покладаються, то ми б отримали суму 3 трлн грн. Це ВВП України. “Тому цю систему потрібно міняти”.

Що пропонують?

Одним з варіантів може стати перехід до європейської системи. А саме – від статусів до персоніфікованої відповідальності за адресної допомоги людині. “Нам потрібно захистити тих людей, які реально потребують. Для цього можна створити систему контрактів, які будуть чітко персоніфіковані, обраховані, під які Мінфін виділяє гроші і які забезпечуються фондами або заходами, проведеними державою. Такі контракти повинні містити норми, які відносяться до соціальної пакету кожного окремо взятої людини. Будь то працівник АЕС, службовець ЗСУ та інше. тобто основою отримання пільг повинен стати контракт, що кардинально відрізняється від системи реєстрів. А під час рансформаціі повинна проводитися перевірка людей, які складаються в реєстрах, і відсів тих, кому пільги не покладені ”

Що далі?

Таким чином, перехід до європейської моделі надання пільг в першу чергу означатиме індивідуальний підхід. Як вважають опитані  експерти, ініціатива правильна, але дуже трудомістка і непопулярна в суспільстві.

Наприклад, у нас є велика група УБД. Але, очевидно, що вона абсолютно різна. І за рівнем нанесення шкоди здоров’ю і по особливостям реабілітаційного періоду. Є ті, хто воював на передовій, а є ті, хто провів два тижні в тилу заради скоринки. Але всі вони мають однакові пільги. В Європі такий підхід був би неможливий .

Ще однією ключовою особливістю європейського підходу є виплата пільг живими грошима. “Коли громадянин ЄС хоче отримати пільгу, він звертається до уповноважених органів з відповідною заявою та декларацією, в якій вказує свої доходи, кількість дітей, батьків на утриманні, нерухомість і багато іншого. І якщо якийсь з параметрів змінюється, то допомога може бути або збільшена, або зменшена. Ключовою особливістю є також те, що всі пільги надаються живими грошима. І людина має право самостійно вирішувати, як їх витрачати: на послуги ЖКГ, ліки або відпочинок.

При цьому, як відзначають експерти, перехід до подібної системи в Україні буде означати скорочення кількості пільговиків, що неодмінно викличе колосальний опір в суспільстві. “Перехід на європейську модель неможливий без створення єдиного реєстру отримувачів державної допомоги, який, до слова, передбачений законом про верифікації. Але ми бачимо, який опір він вже викликав. А уявіть, що буде, коли почнуть виявляти несумлінних пільговиків і позбавляти їх пільг! ?

У той же час, реалізація цієї ідеї буде неможлива без внесення змін до Конституції. “Головний Закон України чітко передбачає, що всі законодавчі акти, які приймає ВР, не можуть погіршувати соціальне становище громадян. Саме через цю норму всі спроби влади урізати пільги чорнобильцям чи людям, які отримали право на дострокову пенсію, судом були визнані неконституційними. Тому реалізація даного плану неможлива без змін до Конституції

Втім, з огляду на, що парламентарії вже не раз вносили зміни до Конституції і існуюче більшість правлячої партії в парламенті, можна припустити, що це не стане великою проблемою.

Джерело