Новини Мирослав Продан: Якщо ти повертаєш у бюджет мільярд, у тебе відразу з’являються...

Мирослав Продан: Якщо ти повертаєш у бюджет мільярд, у тебе відразу з’являються впливові вороги

325
0

Сьогодні у Києві завершується 21-а Генеральна Асамблея Внутрішньо-європейської організації податкових адміністрацій (IOTA). 

Уперше за 20 років Україна головує у цій міжнародній організації, яка об’єднує 45 податкових відомств європейських країн. У кулуарах заходу кореспонденту вдалося поставити кілька запитань в.о. голови Державної фіскальної служби України Мирославу Продану, повідомляють “Українські новини”.

– Пане Продан, прем’єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що на ДФС чекає серйозне реформування. Що вже зроблено?

– Завдання, поставлене прем’єр-міністром – перетворити ДФСна високотехнологічну, сервісну структуру, яка максимально сприяла би створенню сприятливого бізнес-клімату, стимулювала розвиток легального, законослухняного бізнесу, при цьому жорстко припиняючи будь-які тіньові схеми, будь-які варіанти ухилення від сплати податків. Необхідно перезавантажити систему, яка створювалася десятиліттями, запровадити системні зміни. І вони вже відбуваються. Ми запустили реєстр автоматичного відшкодування ПДВ. З 1 липня починає роботу автоматична система блокування ризикових накладних. Це справді революційні новації, це ліквідація цілих секторів тіньової економіки, які десятиліттями годувалися з різних схемних операцій, на “вирішенні питань”. Уже до кінця року ми плануємо завести в електронний кабінет платника абсолютно весь спектр адміністративних послуг. Не потрібно бігати до податкової за будь-якою довідкою, “папірцем”. Ми спростимо життя бізнесу, мінімізуємо “людський фактор”, який провокує корупцію. Визнаю: зміни йдуть непросто, але на цьому шляху ми спираємося на допомогу міжнародних партнерів України. Зустріч із нашими колегами з інших країн у рамках IOTA показала, що і європейські, і американські колеги підтримують усі наші дії, готові надавати всю необхідну допомогу. Практично всі учасники асамблеї відзначили значний прогрес української фіскальної служби у сфері “детінізації” бізнесу.

– З боку бізнесу доводиться чути і критику стосовно запровадження системи блокування накладних. Ви враховуєте зауваження компаній?

– Система останні місяці працювала в тестовому режимі. Звичайно, як за будь-якої “обкатки”, виникають питання, але їх оперативно вирішують. Інша річ, що залишилися без заробітку дуже багато тих, хто раніше заробляв на схемах із так званим “пересортом”, який дозволяв формувати фіктивний податковий кредит. Завдяки блокуванню ризикових накладних ми збільшили збори ПДВ у квітні на 1,3 млрд грн., у травні – на 1,1 млрд грн., у червні плануємо зібрати більше на понад 2 млрд грн. Раніше ці мільярди йшли не в бюджет країни, а в кишені “схемників”. Очікувано, що ці люди без бою не здадуться. Почнуться атаки і на сервери ДФС, аби “покласти” систему. Будуть чинити психологічний тиск на тих, хто її запроваджує.

– Відчуваєте уже цей тиск?

– Я до нього був готовий. Коли ти повертаєш у бюджет мільярди, у тебе відразу з’являються впливові вороги. Ще з квітня, розуміючи, що ні домовитися, ні натиснути не вдасться, почали активно “збирати інформацію”, яка могла б мене дискредитувати. Але “накопати” ні на мене, ні на мою сім’ю нічого не вдалося. Тому почалися провокації, фабрикації відвертих фейків. Хоча всі знають, у якій машині я їжджу, в якій квартирі живе моя сім’я. Я цього не приховую, все є в моїй декларації. Ми живемо в квартирі родичів, яку вони купили задовго до мого переїзду до Києва. Звичайний будинок, звичайна квартира. Думаю, оренда такої квартири нині обходиться в 12-13 тисяч грн. Це підтвердить будь-який ріелтор. І охорони у мене ні біля квартири, ні біля будинку немає. Але ми ж розуміємо, що замовники і творці такого “інформаційного продукту” не прагнуть бути об’єктивними. Там зовсім інші цілі, і про це прямо говорилося неодноразово. Прес-служба ДФС щотижня готує відповіді на десятки запитів ЗМІ – ми відповідаємо на різноманітні запитання. Отримати інформацію не проблема, якщо ваша мета – дійсно розібратися в якомусь питанні, а не банально організувати провокацію. Адже ніхто з авторів “сенсаційних” розслідувань жодного разу не звернувся до нас з офіційним запитом.

– Але в роботі митниці, наприклад, напевне можна знайти недоліки?

– Ніхто з цим не сперечається. Ми отримали дуже непросту спадщину, проблеми якої накопичувалися роками, якщо не десятиліттями. Саме тому зараз і докладається стільки зусиль для технічного переозброєння митниці. Ми хочемо створити таку систему, у якій зловживання стануть у принципі неможливі, оскільки діятиме багаторівнева система моніторингу та контролю всіх процесів оформлення. За підсумками першого півріччя 2017 року, порівняно з минулим роком, збільшення надходжень від митниці склало понад 30 млрд грн. Це майже плюс 35%,порівняно з минулим роком. І ми бачимо потенціал для подальшого зростання не тільки за рахунок позитивних тенденцій в економіці України, але і за рахунок ліквідації схем “мінімізації” митних платежів. Минулого тижня ми оголосили тендери на закупівлю нових сканерів для огляду вантажного автотранспорту на західному кордоні, зокрема, у Закарпатській, Львівській та Волинській митницях. У планах – закупівля нових вагових комплексів і систем відеоконтролю. Завдяки зростанню надходжень ми нарешті підняли зарплату співробітникам митниці. І одночасно закриваємо лазівки для “корупційних доходів”. Хоча для комплексного вирішення цієї проблеми потрібні зусилля не тільки ДФС і правоохоронців, а й законодавців. Звичайно, ми розраховуємо і на підтримку бізнесу. Адже він насамперед зацікавлений у чесних правилах гри.

– Останнє запитання: відпочинок поки не плануєте? Адже сезон відпусток уже почався.

– Поки не планую. На початку червня провів кілька днів із родиною у Туреччині. На цьому поки обмежимося.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я