Новини Львівське сміття мандрує по Україні

Львівське сміття мандрує по Україні

398
0

Після закриття Грибовицького сміттєзвалища вивезення львівського сміття стало загальноукраїнською проблемою. Тепер відходи зі Львова знаходять по всій Україні.

Півроку минуло, відколи зсув на Грибовицькому сміттєзвалищі забрав життя двох пожежників та комунальника, але нового місця для захоронення відходів у Львові так і не знайшли. Втім, переповненими сміттєві контейнери в місті є лише зрідка. Куди вивозять відходи львів’ян – комерційна таємниця. Так говорять у Львівській міськраді і журналістам, і депутатам. “Нам півроку ніхто не дає відповіді, куди вивозять сміття… Ми не раз подавали офіційні запити, а нам щоразу кажуть: це секретна інформація. Хоча би постфактум показали документи чи накладні, куди поїхала машина, скільки спалила бензину, щоб знали, на що витрачаємо з бюджету 50 мільйонів гривень в місяць”, – каже депутат Львівської міськради від Всеукраїнського об’єднання “Свобода” Тарас Гупало.

Мандрівне сміття

Де опиняється львівське сміття, добре знають у Дніпрі, Кіровограді, Миколаєві, на Волині і навіть у Сумах. Географія міст, куди вивозять львівські відходи, велика. Часто його везуть навіть за 800-900 кілометрів. Якщо спочатку сміття вивозили в інші міста за домовленістю з місцевою владою, то тепер везуть без дозволів. У цьому Львів звинувачують депутати Рівненської обласної ради. Востаннє несанкціоноване львівське сміття на Рівненщині знайшли в селі Оженів Острозького району. “Це вже не перший випадок. Те, що це сміття зі Львова, підтверджується тими документами, які знаходять в тому смітті: це і квитанції, і листи, і чеки. Та й правоохоронці теж підтверджують, що це львівське сміття. Ми дуже обурені цим, бо це впливає на екологічну ситуацію в області”, – розповів DW заступник голови Рівненської облради Олексій Бучинський.

Він каже, що жодних угод про прийом сміття зі Львова вони не укладали. Водночас не відкидає варіанту, що перевізники за хабарі могли домовлятися безпосередньо з керівниками сміттєзвалищ. “Вони використовували безліч схем. Якщо не проходила домовленість із комунальними сміттєзвалищами, тоді пробували домовлятися з транспортними компаніями, перевантажувати сміття на наші вантажівки і довозити до сміттєзвалища під виглядом уже рівненського сміття. А якщо вже навіть це не виходило, то просто стихійно звалювалинепотріб, де бачили”, – каже Бучинський.

Щоб покарати винних, у Рівненській обласній раді навіть підготували звернення до Генеральної прокуратури України та Кабінету Міністрів, в якому депутати просять відповідні служби дати правову оцінку діям львівської влади. В Сумах пішли ще далі. Там уже відкрили кримінальне провадження за фактом використання підроблених документів при транспортуванні побутових відходів. Місцеві правоохоронці затримали водія, який висипав сміття просто серед поля поблизу Глухова. При цьому він не мав жодних договорів.

Чиновники вмивають руки

Але в Львівській міськраді на ці звинувачення не зважають. “Хай суд розгляне цю справу і винесе рішення, тоді будемо про щось говорити”, – так прокоментував DW керівник департаменту житлово-комунального господарства Львова Сергій Бабак. Він допускає, що львівські чеки на сміттєзвалище могли підкинути, щоб, наприклад, звинуватити і дискредитувати львівську владу. Але пояснити,  куди вивозять сміття зі Львова, він так і не зміг.

Виявляється, ні він, ні його керівник – міський голова ЛьвоваАндрій Садовий – цим не цікавляться. “У Львові є п’ять перевізників, які відповідальні за вивіз сміття, вони укладають угоди і по них працюють. Але включається політика, ми бачимо часто різні ексцеси”, – заявив журналістам Садовий. “Це комерційна діяльність цих перевізників, їхня справа, вони не повинні нам доповідати куди везуть. Нам важливо, щоб вони виконували наші договірні умови по вивезенню сміття”, – заявив, у свою чергу, Бабак.

Ситуація не скоро зміниться

У тому, що ситуація зі сміттям стала трагікомічною і ніяк не вирішується, винен мер, вважає львівський депутат Тарас Гупало. Адже сміттєпереробний завод, за його словами, можна було вже давно побудувати. “Інвестори є, я не буду згадувати, скільки їх було, як вони ходили і що їм говорив мер. Але заводу досі не маємо. Бо навіщо вирішувати ситуацію, коли можна списувати гроші. За останніх чотири місяці на вивезення сміття пішло 200 мільйонів гривень бюджетних грошей”, – каже депутат. Найгірше, на його думку, те, що через це страждають інші міські видатки. “Економісти ріжуть весь бюджет розвитку. Школам, садочкам обрізають видатки зараз, щоб потім зробити запас у 200-300 мільйонів на вивіз сміття”, – пояснює Гупало.

У свою чергу, депутати від партії львівського мера “Самопоміч” кажуть, що вони за сміттєпереробний завод, але для нього немає ділянки. “Обласна влада має нам виділити землю. Це питання загальноукраїнського рівня, а не місцевого. Так, вони пропонували ділянки, але так само приходять підмовлені політиками люди, які виступають проти. Ми навіть готові купити землю, але де знайти таку ділянку, щоб нікому не заважати?”, – розповіла DW депутатка Любов Давидович. Вона каже, що львівська влада має ідеї вирішення конфлікту, але їй заважають. Поки ж міські чиновники шукають місце під сміттєпереробний завод, проблема львівського сміття залишатиметься загальноукраїнською.

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я