Новини Ліквідація приватного підприємства

Ліквідація приватного підприємства

732
0

В реакцію нашої газети регулярно надходять листи вінницьких підприємців стурбованих ускладненням процедури ліквідації ФОП (фізичної особи підприємця). За коментарям, ми звернулися до юриста Вінницької незалежної профспілки «Голос народу» Шивчука Анатолія Миколайовича.

 В реакцію нашої газети регулярно надходять листи вінницьких підприємців стурбованих ускладненням процедури ліквідації ФОП (фізичної особи підприємця). За коментарям, ми звернулися до юриста Вінницької незалежної профспілки «Голос народу» Шивчука Анатолія Миколайовича.

 
«Закриття підприємницької діяльності, або припинення фізичної особи-підприємця в основному проходить за його особистою ініціативою. Ліквідація (закриття) приватного підприємця може проводитися в деяких випадках за ініціативою органів державної податкової інспекції. Мотивом для закриття підприємця-фізичної особи контролюючими органами може бути:
 
·         Не встановлення місцезнаходження приватного підприємця за адресою реєстрації;
 
·         Неподання звітності приватним підприємцем до податкової інспекції більше року;
 
·          Ліквідація в зв’язку з визнанням банкрутом.
 
 
 
На сьогодні відбувається масова ліквідація приватних підприємців –фізичних осіб за власною ініціативою у зв’язку з набуттям чинності з липня 2010 року Закону України N 2461 — VІ від яким відновлена необхідність здійснення приватними підприємцями СПД, платникам єдиного та фіксованого податку, та членам їх сімей, доплат страхових внесків в розмірі, не менш мінімального страхового внеску за кожну особу. Ще однією причиною такої масової ліквідації приватних підприємців-фізичних осіб проект «Податкового кодексу» України, який передбачає підвищення ставок єдиного податку.
 
Процедура ліквідації приватного підприємця (ФОП / фізичного особи-підприємця) розпочинається з подачі в реєстраційну палату міста, в якому він проживає, заяви про припинення підприємницької діяльності приватним підприємцем (ФОП / фізичним особою-підприємцем).ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців».Після отримання заяви, державний реєстратор розміщуєоголошення в періодичному виданні масової інформації (газета) проліквідаціюфізичної особи — підприємця / ФОП / приватного підприємця / (ст. 22, ст. 47
 
 
 
З моменту розміщення оголошення в періодичному виданні масової інформації до моменту внесення в Єдиний державний реєстр запису про припинення (ліквідацію) підприємця- фізичної особи   повинна тривати не менш двох місяців. Як показує практика, ліквідація фізичної особи-підприємця триває біля двох з половиною місяців, тобто від дати подання державному реєстраторові заяви про припинення (ліквідацію) до дати публікації оголошення про припинення (ліквідацію) фізичної особи-підприємця в періодичному виданні масової інформації проходить один, два тижні плюс визначений 2-х місячний термін). Термін ліквідації (припинення) фізичного особи-підприємця (приватного підприємця) залежить від проведення документальної перевірки органами податкової служби.
 
Для подальшої процедури закриття приватного підприємця необхідно:
 
·         закрити всі розрахункові рахунки підприємця-фізичної особи. В випадку відсутності діяльності приватного підприємця, банк може надати довідку про відсутність руху коштів на рахунку, яку можна надати органам державної податкової служби, що прискорить процедуру перевірки;
 
·         разом з заявою здати свідоцтво платника єдиного податку, якщо підприємець був платником єдиного податку. В випадку, якщо підприємець-фізична особа був зареєстрований платником податку на додану вартість, також разом з заявою здати свідоцтво платника ПДВ до органів податкової служби; 
 
·         одержати довідку про відсутність заборгованості перед бюджетом (довідка розрахунків з бюджетом), яку надає податкова інспекція за заявою платника податків-приватного підприємця після проведення документальної перевірки і підписання акта перевірки;
 
·         Пенсійний фонд та фонди соціального страхування видають довідку про відсутність заборгованості перед бюджетом, або довідку про відсутність на обліку у Фонді фізичної особа-підприємця ( приватного підприємця). Етап такий як і в податковій інспекції, подається заява, за необхідності проводиться перевірка, по закінченню видається відповідна довідка. Розпочинати таку процедуру доцільніше з проведення перевірки органами податкової служби, оскільки акт перевірки податкової інспекції служить примірником для більшості фондів, в результаті чого можна зекономити час;
 
·         в випадку перебування на обліку в органах митного контролю приватного підприємця, зняти його з такого обліку;
 
·          знищити печатку фізичної особи-підприємця в органах міністерства внутрішніх справ, при її наявності.
 
Слід враховувати, що до повного припинення (ліквідації) фізичного особи-підприємця, а саме внесення відповідного запису в єдиний державний реєстр державним реєстратором, приватному підприємцю необхідно продовжувати подавати податкову звітність до органів податкової служби за місцем своєї реєстрації.
 
Однозначно, що до початку проведення перевірок контролюючими органами, необхідно упорядкувати всю документацію приватного підприємця, яка стосується його діяльності. В випадку наявності заборгованості перед бюджетами, сплатити заборгованість, так як приватному підприємцю-фізичній особі, фонди соціального страхування, пенсійний фонд та податкова інспекція не видадуть відповідної довідки.
 
Якщо підприємець-фізична особа здійснював діяльність і декларував значні доходи, тоді для впевненості   в достовірності даних декларацій, бухгалтерських документів рекомендується звернутися до послуг досвідченого аудитора, або бухгалтера.
 
Після отримання довідок з фондів та податкової інспекції, в 2-х місячний термін, свідоцтво про державну реєстрацію, разом із заповненою реєстраційною карткою про припинення (ліквідацію) підприємницької діяльності приватним підприємцем подаються державному реєстраторові для закінчення процедури ліквідації. Після чого протягом чотирьох робочих днів, державний реєстратор надає фізичній особі -підприємцю копію свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця з відміткою про ліквідацію.
 
На перший погляд процедура ліквідації (закриття) приватного підприємця виглядає досить просто. Але насправді це дуже не проста процедура, яка потребує досвіду та витривалості».
Дякуємо юристу Незалежної профспілки
 «Голос народу» Шивчуку А.М.
за надання вичерпної інформації.
 
 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я