Новини Хто відповість за завдання шкоди здоров’ю через неприбраний сніг

Хто відповість за завдання шкоди здоров’ю через неприбраний сніг

384
0

 Як відомо, власники будівель зобов’язані утримувати прибудинкову територію в належному стані. Чи поширюється ця вимога на обов’язок прибирати сніг і лід у зимовий період і хто несе відповідальність, якщо через невиконання цього обов’язку людина отримала травму?

 Як відомо, власники будівель зобов’язані утримувати прибудинкову територію в належному стані. Чи поширюється ця вимога на обов’язок прибирати сніг і лід у зимовий період і хто несе відповідальність, якщо через невиконання цього обов’язку людина отримала травму?

 

ВІДПОВІДЬ: Для того щоб відповісти на поставлене запитання, передусім потрібно розібратися, що вважати прибудинковою територією та хто відповідає за її належне утримання.

 

Законодавче визначення «прибудинкова територія» закріплене щодо багатоквартирного будинку в Правилах утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 р. № 76, відповідно до якого це територія навколо багатоквартирного будинку, визначена актом на право власності чи користування земельною ділянкою й призначена для обслуговування багатоквартирного будинку. Схоже визначення містять і ПКУ та Закон України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» від 29.11.2001 р. № 2866-III.

 

Водночас відповідно до Закону України «Про благоустрій населених пунктів» від 06.09.2005 р. № 2807-IV (далі — Закон про благоустрій), прибудинкову територію необхідно розуміти, як один з об’єктів у сфері благоустрою населених пунктів, який може включати в себе серед іншого наступні елементи:

 

покриття площ, вулиць, доріг, проїздів, алей, бульварів, тротуарів, пішохідних зон і доріжок відповідно до діючих норм і стандартів;


зелені насадження уздовж вулиць і доріг, у парках, скверах, на алеях, бульварах, у садах, інших об’єктах благоустрою загального

користування, санітарно-захисних зонах, на прибудинкових територіях;

обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків;

малі архітектурні форми, тощо.

 

Стосовно територій навколо будівель підприємств та під ними законодавство використовує поняття «території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору», які також є об’єктом у сфері благоустрою й включають ті самі елементи.

 

Чинне законодавство покладає обов’язок утримувати прибудинкову територію в належному стані саме на власника (балансоутримувача) об’єкта благоустрою. До того ж такий обов’язок не залежить ані від пори року, ані від погодних умов (ст. 25 Закону про благоустрій).

 

Під поняттям «утримання території в належному стані» у Законі про благоустрій мається на увазі використання її за призначенням відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, правил благоустрою території населеного пункту, а також санітарне очищення території, її озеленення, збереження та відновлення об’єктів благоустрою.

 

Хто відповідає за утримання об’єктів благоустрою

Як ми вже зазначали, утримувати прибудинкову територію та інші об’єкти у сфері благоустрою має чи самостійно власник, чи визначений ним балансоутримувач або інше підприємство, залучені для здійснення вказаних дій на конкурсних засадах. Органи державної влади та місцевого самоврядування можуть також утворювати спеціалізовані підприємства державної та комунальної власності, метою яких буде утримання об’єктів благоустрою (ст. 15 Закону про благоустрій).

 

На такі підприємства (або на балансоутримувачів) покладається обов’язок (ст. 18 Закону про благоустрій):

 

утримувати в належному стані об’єкти благоустрою (їх частини), що перебувають у їх власності чи користуванні, а також прилеглу до цих об’єктів територію;

утримувати в належному стані закріплені за ними на умовах договору з балансоутримувачем об’єкти благоустрою (їх частини);

у процесі утримання об’єктів благоустрою дотримуватися відповідних технологій щодо їх експлуатації, ремонту та здійснювати заходи щодо запобігання їх передчасному зносу, забезпечення умов функціонування та утримання їх у чистоті та належному стані;


відшкодовувати збитки та іншу шкоду, завдану ними внаслідок порушення законодавства з питань благоустрою та охорони навколишнього природного середовища, у порядку та розмірах, установлених законодавством України.


Які нормативи здійснення заходів щодо утримання об’єктів благоустрою

Під час здійснення благоустрою населених пунктів (зокрема прибудинкових територій), підприємства-балансоутримувачі мають керуватися системою нормативів у сфері землеустрою, містобудування, озеленення територій, утримання будинків і споруд, освітлення територій, а також у галузі охорони здоров’я та навколишнього природного середовища (ст. 33 Закону про благоустрій).

 

Ці нормативи встановлюють перелік робіт, їх частоту, а на їх виконання органами державної влади та місцевого самоврядування приймаються нормативно-правові акти з вимогами до благоустрою території населеного пункту. Одним із таких документів є правила благоустрою населеного пункту, які відповідно до ст. 34 Закону про благоустрій розробляються на підставі Типових правил благоустрою території населеного пункту для всіх сіл, селищ, міст і затверджуються місцевими радами. Для таких цілей навіть прийняті Рекомендації із розроблення правил благоустрою території населеного пункту (наказ Міністерства ЖКГ від 31.05.2007 р. № 32).

 

Тож усі вимоги щодо утримання об’єктів благоустрою, зокрема й прибудинкової території, відображені в Законі про благоустрій та місцевих Правилах благоустрою для конкретного населеного пункту. Наприклад, у Правилах благоустрою міста Києва, затверджених рішенням Київської міської ради від 25.12.2008 р. № 1051/1051, передбачені такі обов’язки власників (балансоутримувачів) прибудинкових територій у зимовий період:

 

прибирати тротуари під час снігопаду з періодичністю та за технологіями, встановленими відповідними галузевими нормами та правилами.


прибирати сніг з тротуарів і внутрішньоквартальних проїздів механічним способом (вручну) без застосування хімічних реагентів.


власники садиб малоповерхової забудови здійснюють очищення від снігу тротуару вздовж огорожі на проїжджу частину під механізоване прибирання.


забороняється скидати сніг з тротуарів на проїзну частину вулиці після завершення робіт з її механізованого прибирання.


не допускається розкидання соляних сумішей на території зелених насаджень, під час прибирання вулиць, внутрішньоквартальних проїздів, тротуарів та пішохідних доріжок.


вивезення снігу, згорнутого з тротуару на проїжджу частину, повинно бути завершене не пізніше двох діб після закінчення снігопаду.


Важливо!

 

Для запобігання слизькості на тротуарах, внутрішньоквартальних проїздах покриття має бути посипане піском без домішок солі. В окремих випадках обледенілі чи покриті сніго-льодовим накатом внутрішньоквартальні проїзди допускається посипати піско-соляною сумішшю з 3% вмістом солі. Тротуари та внутрішньоквартальні проїзди обробляються піском за нормою 200–300 г/м2.


На зупинках громадського транспорту, ділянках з ухилами та сходинками норму посипання збільшують до 400–500 г/м2. Обробка покриття має проводитися протягом години з моменту утворення ожеледиці.

 

Відповідальність за неналежне виконання заходів благоустрою

Відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок неналежного виконання обов’язків, щодо благоустрою території — є цілком нормальним та реальним явищем, за умови наявності класичних складових у деліктних правовідносинах: протиправної дії (бездіяльності), безпосередньо шкоди, причинно-наслідкового зв’язку між протиправним діянням та шкодою, а також вини (ст. 1166 ЦКУ).

 

Перед зверненням до суду чи безпосередньо до підприємства-правопорушника потерпілий, насамперед, має потурбуватися про доказову базу про:

 

наявність травми, що підтверджується довідками з лікарні, у яких би зазначався вид травми, за яких обставин ця травма отримана тощо;


наявність порушення відповідача у сфері благо­устрою: можна зробити декілька фото із зазначенням дати та часу, заручитися підтримкою

свідків пригоди, не зайвим буде звернутися до Інспекції з благоустрою населеного пункту;

підтвердження понесення матеріальних втрат: рецепт лікаря, чеки, квитанції з аптек тощо;

підтвердження завдання моральної шкоди (за наявності): висновки лікарів, показання свідків, що б підтвердили тяжкість моральних страждань, рецепти лікаря на придбання спеціальних лікарських засобів для боротьби з депресією, іншими психологічними розладами, що виникли внаслідок отримання травми.

 

Не менш важливим в даній ситуації буде знайти «крайнього», тобто підприємство, на яке покладено обов’язок щодо здійснення заходів із благоустрою. Потенційним відповідачем у цивільній справі може бути: спеціально створене державне чи комунальне підприємство з благоустрою, балансоутримувач об’єкта, або підприємство, яке на підставі договору зобов’язалося виконувати заходи з благоустрою. Для його встановлення можна звернутися з відповідним запитом до органів місцевого самоврядування.

 

Під час підготовки до судових баталій необхідно також розуміти та враховувати той факт, що сторона відповідача так само не сидить склавши руки, найімовірніше, до судового засідання будуть надані всі наявні документи, що свідчитимуть про добросовісність виконання працівниками підприємств усіх необхідних заходів по утриманню об’єктів благоустрою: вчасне прибирання снігу, розкидання піско-соляної суміші тощо.

 

Проте, з огляду на судову практику, за останні роки можемо зробити висновок: шанс виграти справу, отримати відшкодування моральної та матеріальної шкоди таки є. Суди все частіше стають на сторону постраждалих від недбалого виконання своїх обов’язків балансоутримувачами прибудинкових територій.

 

Тож щоб виграти справу, варто добре подбати про доказову базу, адже в судовому процесі кожен учасник має доводити ті обставини, на які посилається.

 

Варто звернути увагу, що справу можна виграти не лише коли травму отримано у дворі дому чи біля під’їзду. У судовій практиці достатньо справ, що стосуються відшкодування шкоди потерпілому від падіння на слизькій зупинці громадського транспорту, тротуарі чи парковці.


Підсумуємо!

Законодавство чітко визначає коло всіх учасників у сфері благоустрою населених пунктів, їх обов’язки, а також надає передумови для захисту своїх прав пересічними громадянами. Що стосується питання відшкодування шкоди, ця справа непроста і кожному доведеться вирішувати її самостійно, з огляду на фактичні обставини, доказову базу, наявність бажання, а головне — можливості брати участь у судових баталіях. Тож у зимову пору краще будьте обережні!

В’ячеслав НІКВАС,

юрист

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я